Przygotowanie do badania Tomografia komputerowa

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Przygotowanie do badania Tomografia komputerowa

Post autor: admin. med. »

Tomografia komputerowa (TK, CT) wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie do obrazowania części ciała w płaszczyźnie poprzecznej z możliwością uzyskania wtórnych rekonstrukcji obrazu w innych płaszczyznach oraz rekonstrukcji dwu - i trzywymiarowych. Jest metodą często wykorzystywaną w diagnostyce zmian kostnych, a szczególnie struktur małych i delikatnych np. uszu, zatok. Krótki czas potrzebny do zbadania stosunkowo dużej części ciała np. klatki piersiowej czy jamy brzusznej z miednicą, pozwala na wykonanie całego badania przy wstrzymanym oddechu. Dzięki temu otrzymujemy wyniki badania wysokiej jakości, pozbawione zniekształceń spowodowanych ruchem.

Wykonujemy badania: mózgu, uszu, zatok, klatki piersiowej, jamy brzusznej z miednicą mniejszą, kości i stawów (wg wskazań lekarza specjalisty), także w przypadkach pourazowych ewentualnie w dyskopatii, jeżeli istnieją przeciwwskazania do wykonania badania rezonansu magnetycznego.

Zróżnicowanie jednostek chorobowych lub jednoznaczne wykluczenie patologii wymaga zwykle wykonania drugiej fazy badania po dożylnym podaniu środka kontrastowego, o którym decyduje lekarz radiolog. Z tego powodu ostatni (lekki) posiłek można spożyć 6 godzin przed planowanym badaniem. Chorzy na cukrzycę mają wykonywane badanie tomografii w godzinach porannych.

Bezpośrednio przed badaniem jamy brzusznej i miednicy mniejszej Pacjent otrzymuje doustny środek kontrastowy jelita, co jest konieczne do uzyskania wartościowych diagnostycznie obrazów. Stosujemy wyłącznie środki kontrastowe najwyższej jakości, bezpieczne dla pacjenta. Ewentualne przeciwwskazania do ich podania ustala indywidualnie lekarz radiolog.

Promienie rentgenowskie nie są obojętne dla organizmu człowieka, dlatego badanie tomografii komputerowej wykonuje się wówczas, gdy istnieją racjonalne wskazania medyczne. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania metodą tomografii komputerowej jest ciąża, natomiast badania dzieci wykonywane są wyłącznie na podstawie skierowania lekarza specjalisty, który orzeka o konieczności tego badania.


Tomografia komputerowa - przygotowanie do badania

Na badanie należy zgłosić się ze skierowaniem od lekarza.

Niezbędne badania dodatkowe
• Ustala lekarz prowadzący.
• Badanie kreatyniny (lub GFR - współczynnik przesączania kłębkowego) jest wymagane przed wszystkimi badaniami techniką rezonansu magnetycznego, jak i tomografii komputerowej z podaniem kontrastu. Za aktualne uznajemy: badanie kreatyniny wykonane w okresie 2 lat poprzedzających MR/CT u osób bez dowodów/przesłanek wskazujących na zaburzenia czynności nerek i wykonane w okresie 3 miesięcy poprzedzających MR/CT u osób z dowodami/przesłankami wskazującymi na zaburzenia czynności nerek.

Sposób przygotowania do badania
• Można zjeść lekki posiłek - najpóźniej 3 godziny przed badaniem.
• Pacjenci przed badaniem powinni być odpowiednio nawodnieni (woda niegazowana, płyny obojętne).

Leki
• Jeżeli osoba badana przyjmuje leki na stałe, to w dniu badania powinna przyjąć je normalnie.
• Pacjenci leczeni preparatami Metforminy powinni zaprzestać jej przyjmowania na 48 godziny przed i na 24 godzin po badaniu.

Niezbędne informacje przekazywane lekarzowi
• Pacjent powinien dostarczyć dokumentację wcześniej wykonanych badań obrazowych i karty informacyjne ze szpitala.
• Poinformuj lekarza o uczuleniu na środki kontrastowe, alergii i schorzeniach nerek (zwłaszcza chorzy z klirensem kreatyniny (GFR) poniżej 30 ml/min).
• Poinformuj biały personel (lekarz, pielęgniarka, technik) o ciąży.
Badanie
• Przed badaniem pacjent może być poproszony o zdjęcie biżuterii, okularów, aparatu słuchowego zewnętrznego - jeżeli znajdują się w okolicy zakresu badania.
• Może zaistnieć potrzeba podania kontrastu dożylnie. O podaniu kontrastu dożylnego decyduje lekarz radiolog kierując się wskazaniami lekarza prowadzącego oraz stanem pacjenta.
Koszt kontrastu może wynieść od 120zł do 220 zł, w zależności od wynikającego ze wskazań medycznych rodzaju kontrastu i ilości jaka zostanie wykorzystana.

Podczas badania poinformuj o
• Nagłych dolegliwościach.

Przeciwwskazania
• Bezwzględnym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest pierwszy trymestr ciąży. Drugi i trzeci trymestr są przeciwwskazaniem względnym - w zależności od wskazań medycznych. W razie wątpliwości pacjentka powinna we własnym zakresie wykonać test ciążowy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post