Grypa.Objawy i leczenie

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Grypa.Objawy i leczenie

Post autor: admin. med. »

LECZENIE OBJAWÓW GRYPY

Typy objawów grypy

Okres narastania objawów, wzrostu temperatury może przebiegać gwałtownie lub choroba może rozwijać się powoli.

Leczenie gwałtownego narastania objawów - nagły wzrost temperatury.
Przykładowo na tym etapie choroby mamy do wyboru leki: Aconitum i Belladonnę.
1. Aconitum napellus 9 CH - zalecany jest przy następujących objawach: dreszcze, gwałtownie narastająca wysoka gorączka, której towarzyszy przyspieszona czynność serca, zaczerwienienie, silne pragnienie (zimnej wody) i stan pobudzenia. Skóra jest gorąca i sucha (brak potów). Ten zespół objawów pojawia się po nagłym oziębieniu. Dawkowanie: Lek należy przyjmować co pół godziny lub co godzinę po 5 granulek aż do wystąpienia potów, wówczas wskazana jest: Belladonna 9 CH

Wysoka temperatura narastająca skokowo, przyspieszona czynność serca, pulsujące bóle głowy, zaczerwieniona i gorąca skóra, obfite poty.

Chory odczuwa ponadto silne pragnienie z towarzyszącym uczuciem suchości jamy ustnej i błon śluzowych (niekiedy trudności przy przełykaniu), nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne (światło, hałas, dotyk, wstrząsy), a także pobudzenie, któremu może towarzyszyć majaczenie lub wyczerpanie.

Belladonna 9 CH podawana jest zwykle bezpośrednio po zakończeniu kuracji Aconitum w momencie wystąpienia potów, po 5 granulek co godzinę zmniejszając częstotliwość przyjmowania kolejnych dawek leku w miarę ustępowania objawów.

Powolne narastanie objawów - złe samopoczucie, dreszcze, ból głowy, bóle mięśniowe i kostno-stawowe, uczucie ogólnego rozbicia, kaszel.

W tej postaci objawów zaleca się zażyć jak najszybciej 1 dawkę Oscillococcinum (należy ją powtórzyć po sześciu i dwunastu godzinach).

Godzinę po przyjęciu pierwszej dawki Oscillococcinum należy zażyć 1 dawkę mikrogranulek lub 10 granulek Sulfur 15 lub 30 CH.

Okres narastania objawów jest ostatnim momentem, kiedy może dojść do ustąpienia objawów w przeciągu kilku godzin. Dlatego jeszcze raz należy podkreślić jak ważne jest rozpoczęcie leczenia homeopatycznego na samym początku wystąpienia pierwszych objawów infekcji grypowej.

Okres rozwiniętych objawów choroby

Jeśli chory w okresie narastania objawów nie przyjmował leków homeopatycznych, wówczas może dojść u niego do rozwoju choroby. Celem leczenia w tej fazie infekcji jest skrócenie czasu jej trwania, złagodzenie przebiegu i złagodzenie objawów towarzyszących.

W zależności od występujących objawów, należy dobrać odpowiedni lek spośród:

- Gelsemium 9 CH

Lek Gelsemium 9 CH podawany w przypadku wystąpienia u chorego wysokiej i narastającej gorączki przebiegającej z osłabieniem, bólami głowy w okolicy czołowej i potylicznej, uczuciem otępienia, dreszczami po których występują poty.

Chory nie odczuwa pragnienia, skarży się na uczucie ogólnego rozbicia oraz bóle mięśniowe i kostno-stawowe, może mieć zaczerwienioną twarz.

Dawkowanie

Gelsemium podajemy w rozcieńczeniu 9 CH, 5 granulek co jedną lub dwie godziny w zależności od nasilenia objawów. W miarę poprawy wydłużamy przerwy pomiędzy podawaniem kolejnych dawek leku.

U chorych, u których występuje powoli narastająca, wysoka gorączka przebiegająca z osłabieniem, towarzyszą jej bóle mięśniowe i kostno-stawowe z uczuciem sztywności stawów – stosujemy Rhus toxicodendron 9 CH

Chory odczuwa nieustanną potrzebę zmiany pozycji w łóżku w poszukiwaniu najbardziej dogodnego ułożenia ciała. Otulony, pragnie się rozgrzać pod przykryciem, poci się obficie, a gdy tylko się odkryje, ma dreszcze i kaszle. Odczuwa silne pragnienie, ma ochotę na wodę lub zimne mleko. Niekiedy na końcu języka pojawia się zaczerwienienie i opryszczka wokół ust.

Dawkowanie

Rhus toxicodendron 9 CH 5 granulek co 1 lub 2 godziny w zależności od nasilenia objawów.

W przypadku wystąpienia opryszczki
podajemy Rhus toxicodendron 15 CH 5 granulek co 1 lub 2 godziny.

W przypadku gorączki przebiegającej z osłabieniem, której towarzyszą bóle mięśniowe i kostne, bóle głowy oraz przede wszystkim ból gałek ocznych nasilający się pod wpływem ucisku –stosujemy Eupatorium perfoliatum 9 CH

Obok tych objawów może również występować katar i kaszel, nasilający się nocą, w pozycji na wznak i przy wdychaniu zimnego powietrza. Chory odczuwa silne pragnienie i ma ochotę na zimną wodę.

Dawkowanie

Lek podajemy w ilości 5 granulek co 1 lub 2 godziny w zależności od nasilenia objawów. W miarę poprawy wydłużamy przerwy pomiędzy podawaniem kolejnych dawek leku.

Uwagi ogólne – kompleksowe podawanie w/w leków

Działanie patogenetyczne trzech omówionych wyżej leków obejmuje wszystkie objawy grypy. Dlatego bardzo skuteczne efekty przynosi ich naprzemienne stosowanie, co godzinę lub co dwie godziny, w zależności od nasilenia objawów.

Męczący kaszel, uciążliwy katar, ból gardła utrudniający przełykanie pokarmów i płynów są objawami bardzo często towarzyszącymi infekcji grypowej.
Aby złagodzić i skrócić ich przebieg można zastosować jeden z leków złożonych:

1. CORYZALIA tabletki do ssania - lek wskazany w stanach nieżytowych górnych dróg oddechowych, zarówno o etiologii wirusowej jak i alergicznej: ostry katar, nieżyt błony śluzowej nosa, zapalenie zatok, niedrożność nosa. Coryzalia może być stosowana zarówno u dorosłych jak i u dzieci.

Dawkowanie: ssać powoli jedną tabletkę co godzinę, w miarę ustępowania objawów należy zwiększyć przerwy pomiędzy kolejnym przyjmowaniem leku.

2. HOMEOPLASMINE maść

Następstwem kataru jest niemalże zawsze podrażnienie i silne otarcie naskórka wokół otworów nosowych. Aby temu zapobiec należy już od pierwszego dnia pojawienia się kataru smarować okolice otworów nosowych maścią HOMEOPLASMINE 3 - 4 razy dziennie.

Jeżeli naskórek jest już podrażniony zastosowanie maści HOMEOPLASMINE przyniesie szybką ulgę i znacznie przyspieszy proces gojenia.

Gdy dolega kaszel

Kolejnym objawem bardzo często towarzyszącym infekcji grypowej jest uporczywy kaszel. Kaszel to zjawisko pożądane, pomaga bowiem usunąć zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę śluzową. Jednak zbyt długo trwający prowadzi do podrażnienia błon śluzowych, które stają się bardziej wrażliwe na zakażenie. Dlatego należy zapobiegać zbyt długo trwającemu kaszlowi. STODAL jest lekiem polecanym przy kaszlu różnego pochodzenia, zarówno suchym jak i wilgotnym. Może być bezpiecznie polecany wszystkim pacjentom bez względu na wiek.

Dawkowanie STODAL syrop/granulki:

Syrop: Dorośli: 1 łyżka stołowa 3 - 5 razy dziennie.

Dzieci: 1 łyżeczka 3 - 5 razy dziennie.

Granulki: ssać powoli po 5 granulek co godzinę, wydłużając przerwy w miarę następowania poprawy.

Leczenie kaszlu u małych dzieci

Z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy syrop przeciwkaszlowy HOMEOTUSS. W skład oryginalnej receptury syropu HOMEOTUSS wchodzą składniki naturalne stosowane często w leczeniu kaszlu suchego i wilgotnego różnego pochodzenia. HOMEOTUSS nie zawiera alkoholu i nie wywołuje żadnych znanych skutków ubocznych. Przygotowany na bazie miodu jest szczególnie lubiany przez dzieci i już pierwsza łyżeczka tego syropu przynosi im ulgę.

HOMEOTUSS - dawkowanie:

Dzieci w wieku 2 - 12 lat: 1 łyżeczka syropu 3 - 5 razy dziennie.

Dzieci poniżej 2. roku życia: według wskazań lekarza.

Gdy boli gardło

Zaczerwienienie, podrażnienie i ból gardła, zapalenie krtani, tchawicy i towarzysząca im chrypka są typowymi objawami towarzyszącymi infekcji grypowej. HOMEOGENE 9 jest lekiem, który łagodzi podrażnienia gardła, zmniejsza ból występujący przy przełykaniu pokarmów i płynów oraz łagodzi podrażnienia błony śluzowej krtani.

HOMEOGENE 9 tabletki do ssania - dawkowanie:

Dorośli i dzieci: ssać powoli 1 tabletkę co godzinę między posiłkami, wydłużając przerwy w miarę następowania poprawy.

Okres zdrowienia

Po przebyciu infekcji grypowej chory odczuwa bardzo często ogólne osłabienie i zmęczenie. Pojawiają się kłopoty z koncentracją i niechęć do pracy. Aby temu zapobiec i szybko odzyskać formę warto zastosować odpowiednie preparaty witaminowo-mineralne np. BIOVITAMINE. Biovitamine należy zażywać z niewielką ilością wody, trzy razy dziennie przed posiłkiem.

Dorośli: po 3 tabletki.

Dzieci i młodzież: po 2 tabletki.

Bezpieczeństwo leków homeopatycznych

Leki homeopatyczne stosowane w różnych stadiach infekcji wirusowych (prewencja zachorowań, stadium pierwszych objawów, pełny rozwój objawów infekcji, okres rekonwalescencji) są coraz częściej i chętniej wybieranym sposobem leczenia zarówno przez lekarzy, jak i przez samych pacjentów. Wynika to z:

- bezpieczeństwa ich stosowania i nieszkodliwości: nie wywołują skutków ubocznych i nie wchodzą w interakcje z innymi lekami, mogą być podawane dzieciom, kobietom w ciąży, osobom w podeszłym wieku

- skuteczności stwierdzonej w praktyce zarówno przez lekarzy jak i przez pacjentów oraz potwierdzonej w wielu przypadkach publikacjami naukowymi prac klinicznych

- komplementarności: stosowanie leków homeopatycznych nie wyklucza stosowania jednocześnie innych leków.

Przy stosowaniu leków nie należy zapominać o zapoznaniu się z ulotką producenta. W razie braku poprawy po 3 dniach leczenia, najlepiej ponownie skontaktować się ze swoim lekarzem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post