Przewlekłe zapalenie zatok

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
admin. med.

Przewlekłe zapalenie zatok

Post autor: admin. med. »

Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych (pzzp) jest stanem chorobowym zasadniczo odmiennym od zapalenia ostrego, tak pod względem etiologii, jak i charakteru zmian objawowych oraz stosowanego leczenia. Zmiany patologiczne w śluzówce zatok charakteryzują się trwałą przebudową struktury tkanki i często uniemożliwiają samoistny powrót do stanu prawidłowego.
Zespół objawów obejmuje zgrubienia i przerost śluzówki, metaplazję nabłonka, zanik gruczołów błony śluzowej, zanik rzęsek.

Przewlekłemu zapaleniu zatok przynosowych towarzyszą często schorzenia współistniejące, będące efektem i reakcją na toczący się w zatokach przewlekły stan zapalny. Są to przewlekłe nieżyty krtani, oskrzeli, schorzenia alergiczne.
W zapaleniu przewlekłym charakterystyczne są okresy zaostrzeń i remisji. Okresy zaostrzeń przypominają typowe ozzp. Okresy remisji są skąpoobjawowe.

Szczególną postacią przewlekłego zapalenia zatok u dzieci jest tzw. Zespół zatokowo-oskrzelowy (sinubronchitis).

Zespół zatokowo-oskrzelowy (sinubronchitis)

Charakterystyczny dla tego zespołu jest wieczorny kaszel po położeniu się na wznak, spowodowany odpływaniem do oskrzeli wydzieliny zalegającej w ciągu dnia w zatoce szczękowej. Istotą tej choroby występującej po 3. r.ż. (w okresie rozwoju zatok szczękowych) jest rozlany stan zakaźno-zapalny niedojrzałej jeszcze odpornościowo błony śluzowej zatok, zwłaszcza szczękowej. Wśród objawów klinicznych wymienia się: poranne cuchnięcie z ust, poranne wymioty, osłabienie, drażliwość, szybkie męczenie się. W RTG zatok obserwuje się zmiany wysiękowo-obrzękowe z zachowaniem powietrzności ujść naturalnych. Płuca osłuchowo oraz w badaniach radiologicznych pozostają prawidłowe.
Objawy przewlekłego zapalenia zatok
Przewlekłe zapalenie zatok różni się od ostrego długością trwania choroby. Podczas wystąpienia zapalenia zatok, które ciągnie się miesiącami i wywołuje zmiany w budowie błony śluzowej zatok można mówić o zapaleniu przewlekłym. Zapalenie przewlekłe charakteryzuje chrząkanie.
Do pozostałych objawów należy:

*obrzęk śluzówki,

*bóle głowy, szczególnie przy pochylaniu się,

*spływająca wydzielina z nosa do gardła,

*ból gardła,

*kaszel i chrząkanie,

*niedrożność nosa,

*bezdech,

*wydzielina śluzowa - ropna,

*oddychanie ustami,

*czasami krwawienie z nosa,

*zaburzenia snu,

*wydzielina z nosa,

*ból uciskowy w okolicy zatoki.

Przewlekłe zapalenie zatok może w skrajnych przypadkach doprowadzić do zapalenia kości czaszkowej, powikłań oczodołowych. Poprzez wydzielinę ropno - śluzową oraz niedrożność nosa może rozwinąć się przewlekły nieżyt gard ka oraz mogą pojawić się problemy z powonieniem. Leczenie zatok polega na stosowaniu leków farmakologicznych, zaś w przypadkach powstania zmian chorobowych na zabiegu chirurgicznym, w celu usunięcia chorobowych tkanek.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post