Weryfikacja wyniku po gastroskopii

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Styks
Użytkownicy
Posty: 14
Rejestracja: 23 lis 2015, o 15:00

Weryfikacja wyniku po gastroskopii

Post autor: Styks »

Witam

Dziś już jestem po gastroskopii(mam nadzieję, że pierwszej i ostatniej :D ) i prosiłbym o małą weryfikację wyniku.

Przełyk drożny. Linia Z pozaciągana, nierówna, położona na wysokości górnej granicy fałdów żołądkowych. Wpust ścisły. Jeziorko skąpe, śluzowe. Ufałdowanie nieco ścienczałe, wygładza się podczas insuflacji powietrza. Błona śluzowa trzonu nieznacznie tylko przekrwiona. W dolnej części trzonu, na krzywiźnie większej polip średnicy 4mm usunięty szczypcami(2). Dno żołądka bez zmian. W antrum błona śluzowa przekrwiona, pobrano wycinki(1). Oddźwiernik drożny. Opuszka kształtna. Dalsza część dwunastnicy bez zmian".

1)Z tego co lekarz powiedział to mam nieduże zapalenie żołądka no i ten polip, który poszedł do badania razem z innym wycinkiem. Refluksu nie stwierdzono, aczkolwiek jeśli mam objawy to może się jeszcze na tyle nie rozwinął. Jednak w domu czytam opis i nie wszystko jest jasne, prosiłbym o to co pogrubione o wyjaśnienie.

2) Za 10 dni odbieram wyniki a na kontrole mam przyjść razem z wynikami za około miesiąca jak już będę po kuracji lekami(Zirid, Famogast i Dexilant), które zostały zapisane na podstawie wywiadu tydzień temu przed badaniem. Czy to nie za późno? Prawdopodobnie wyjdzie PH, które już wyszło w badaniu kału i będę miał włączone antybiotyki(tak mówił lekarz na pierwszej wizycie), jednak tak długo z tym czekać? Jak odbiorę wynik to też tutaj w tym termacie poproszę o pomoc bo jak wyżej napisałem do lekarza ok. połowy stycznia
dimedicus

Re: Weryfikacja wyniku po gastroskopii

Post autor: dimedicus »

Niewielkie przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, z refluksu również przełyku, w pobranych wycinka ocena powinna być w kierunku Hp.
Można poczekać do badań histo-pato i dopiero wdrożyć leczenie, na dziś można wdrożyć leki z gr IPP co już uczyniono wraz z lekami poprawiającymi perystaltykę jelit.
Dodatkowo reżim żywieniowy i dieta żołądkowa.(odsyłam do działu diet)
Styks
Użytkownicy
Posty: 14
Rejestracja: 23 lis 2015, o 15:00

Re: Weryfikacja wyniku po gastroskopii

Post autor: Styks »

A takie coś jak niezamykający się wpust czy coś w tym stylu który się nie domyka i powoduje, że kwas z żołądka przedostaje się do przełyku też w tym badaniu wyszedł? Bo często czuję dziwny posmak u ustach.

I czy jeśli bym musiał mieć jeszcze kolonoskopię czy lekarz może wypisać skierowanie na kolonoskopię wirtualną(tomografia jelia grubego)? U mnie jest możliwość takiego badania w szpitalu ale czy one są refundowane czy tylko dostępne prywatnie?
dimedicus

Re: Weryfikacja wyniku po gastroskopii

Post autor: dimedicus »

Jak napisano wyżej
Styks pisze:Wpust ścisły
ale przy wzrostach ciśnienia w żołdaku może wystąpić cofanie się treści.
Kolonoskopie wirtualna wykonuje sie i prywatnie i na NFZ pytanie czy lekarz zaleci taką.
Styks
Użytkownicy
Posty: 14
Rejestracja: 23 lis 2015, o 15:00

Re: Weryfikacja wyniku po gastroskopii

Post autor: Styks »

Odebrałem dziś wyniki, wygląda na to, że wszystko jest w porządku?

Narząd - Wycinek I antrum - przekrwiona błona śluzowa
Narząd - Wycinek II trzon polip żołądka

I-II Mucosa antralis et corporis normalis
H.pylori (-) uj.

Punkty: 8 (Nie wiem co to jest?)

I jak takie wyniki mają się do stwierdzonego w kale helicobactera, skoro tu nic nie wyszło :o
dimedicus

Re: Weryfikacja wyniku po gastroskopii

Post autor: dimedicus »

Zawsze jest istotne czy w badaniu histo-pato, wyjdzie wynik obecności na Hp.
Wyniki czasem może być fałszywie dodatni czy fałszywie ujemny a bywa (niestety) że wyniki są pomylone z innymi.
Test z kału zależy jaki był wykonany czy antygenów czy posiew.
pierwszy jest wysoce czuły w granicach 90% ale drugi tylko ok 40%
więc błąd jest możliwy
Styks
Użytkownicy
Posty: 14
Rejestracja: 23 lis 2015, o 15:00

Re: Weryfikacja wyniku po gastroskopii

Post autor: Styks »

Kał badałem metodą antygen. Kurczę w takim razie muszę chyba przed wizytą u gastrologa najlepiej jeszcze raz wykonać takie badanie na HP bo teraz nie wiadomo na czym stoję. Jeszcze mogę zbadać HP igG z surowicy więc może lepiej takie badanie wykonać niż antygen?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post