Hemoroidy (żylaki odbytu)

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Hemoroidy (żylaki odbytu)

Post autor: admin. med. »

Hemoroidy (żylaki odbytu) są to rozszerzenia splotów żylnych tej okolicy, przyjmujące najczęściej postać łatwo krwawiących guzków. Żylaki wewnętrzne znajdują się powyżej zwieracza odbytu i są niewidoczne podczas zwykłego oglądania, żylaki zewnętrzne zlokalizowane są poniżej niego. Bardzo często żylaki odbytu zewnętrzne i wewnętrzne występują razem.
Najczęściej pojawiają się u osób w średnim wieku, równie często u kobiet jak i u mężczyzn.

PRZYCZYNA POWSTAWANIA ŻYLAKÓW ODBYTU
Bezpośrednią przyczyną powstawania hemoroidów jest utrudnienie odpływu krwi żylnej ze slotu odbytniczego, prowadzące do jego poszerzenia. Do takie stanu mogą doprowadzić: powtarzające się zaparcia, nadciśnienie wrotne, ciąża, osłabienie tkanki łącznej (często występujące dziedzicznie).


OBJAWY
Najbardziej charakterystycznym objawem jest krwawienie świeżą, jasna krwią, pojawiającą się na powierzchni stolca. W okolicach odbytu mogą pojawić się łatwo wyczuwalne guzki.

LECZENIE
Leczenie żylaków odbytu (hemoroidów) zależy od wielu czynników, przede wszystkim od ich wielkości i nasilenia objawów dodatkowych (np. obecność/intensywność krwawienia, mogącego doprowadzić do niedokrwistości).
Leczenie zachowawcze - to stosowanie czopków, czy maści doodbytniczych, nasiadówki z kory dębu, okłady z rumianku lub kwasu dębowego. Należy zapobiegać zaparciom (lekka dieta), delikatnie wycierać odbyt po wypróżnieniach, zachować odpowiednią higienę.
Leczenie chirurgiczne - polega na wycięciu żylaków, decyzję podejmuje proktolog, ew. chirurg ogólny.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post