Duszący ból "w dołku", czasem promieniujący pod lewą lub pr

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Duszący ból "w dołku", czasem promieniujący pod lewą lub pr

Post autor: admin. med. »

Duszący ból "w dołku", czasem promieniujący pod lewą lub prawą łopatkę i pod lewy łuk żebrowy
U mężczyzn bywa mylony ze zgagą. Nie ustępuje po nabraniu powietrza, ani zmianie pozycji. Dusi. Obejmuje raczej klatkę piersiową niż sam brzuch, nawet jeśli tam jest odczuwalne centrum dolegliwości. U niektórych kobiet pojawia się jedynie pieczenie lub ucisk w "dołku", któremu często towarzyszą bóle mięśni. Niespodziewanie pojawia się osłabienie lub znużenie. Czasem występują trudności z oddychaniem (tzw. krótki oddech), mdłości, wrażenie bezwładu rąk.

To może być:

choroba niedokrwienna serca, zawał

To mit, że wszyscy dokładnie wiemy, jak boli serce. U kobiet przy zawale nie występuje typowy ból zamostkowy, nawet jeśli zmiany w sercu są rozległe. U mężczyzn zawał teoretycznie łatwiej rozpoznać, ale panowie czasem nie decydują się na wzywanie pomocy, żeby "nie robić niepotrzebnie zamieszania". Tymczasem taka ostrożność bywa groźna dla życia.

Jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz problemy z układem krążenia. Trzeba dzwonić natychmiast na pogotowie, jeśli bólowi towarzyszy duszność, bardzo szybkie lub nierówne bicie serca, tracisz przytomność. Także wtedy, gdy ból trwa ponad 20 minut, dopadł osobę po czterdziestce, która pali papierosy, ma nadwagę, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, jest obciążona wyjątkowo dużym stresem (np. straciła bliską osobę).

Nawet jeśli dolegliwości ustąpiły samoistnie, ale wracają lub masz jakiekolwiek wątpliwości co do pracy swojego serca, rozwiej je z lekarzem. Chorobami układu krążenia zajmuje się kardiolog, do którego kieruje lekarz pierwszego kontaktu. Badania, które pozwalają mu precyzyjnie ocenić stan serca to EKG (w razie potrzeby tzw. holterowskie, całodobowe), próba wysiłkowa, badanie echokardiograficzne. Im wcześniej rozpoczniesz leczenie, tym większa szansa, że wystarczy zmiana trybu życia (dieta, rzucenie palenia) i leki doustne (np. działająca przeciwzakrzepowo aspiryna). Jeśli to zawał, lekarz rozpozna go już na zwykłym zapisie EKG i skieruje cię do szpitala. Niewykluczone, że będzie konieczne przezskórne udrożnienie naczyń krwionośnych, tzw. balonikowanie lub operacyjne, tzw. by-passy. Dzisiaj po zawale wraca się nie tylko formy na wiele lat, ale i do pracy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post