Ból w środkowej części brzucha, "w dołku" pod klatką piersio

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Ból w środkowej części brzucha, "w dołku" pod klatką piersio

Post autor: admin. med. »

Ból w środkowej części brzucha, "w dołku" pod klatką piersiową lub powyżej pępka
Taki ból często promieniuje do łopatek i kręgosłupa. Pozornie bardzo przypomina wcześniejszy przykład. Zasadnicza różnica dotyczy jednak charakteru samego bólu. Nie jest jednorazowy, nagły. Zazwyczaj objawia się pieczeniem albo uczuciem głodu. Bólowi towarzyszą mdłości, odbijanie, gazy, czasem nawet wymioty. Dolegliwości nasilają się jesienią i wiosną. Ocenia się, że ich intensywność jest zależna od wieku chorego: osoby młodsze mają bardziej zaostrzone objawy.

To może być:

owrzodzenie żołądka i/lub dwunastnicy

Dla wrzodów żołądka typowe jest zaostrzenie bólu ok. pół godziny po posiłku oraz wzdęcia, nudności lub wymioty. Przy owrzodzeniu dwunastnicy palący ból pojawia się zaraz po przebudzeniu i trwa nieprzerwanie, a zmniejsza się 2-3 godziny po posiłku. Często w nocy lub wczesnym rankiem jest ssący. Łagodzi go jakakolwiek przegryzka.

Wrzodów żołądka i dwunastnicy nie wyleczysz jednak przekąskami i domowymi sposobami. Kiedyś wierzono, że owrzodzenia powstają przede wszystkim w wyniku działania stresu i niewłaściwej diety. Dziś wiemy, dzięki dwóm Australijczykom Barry'emu J. Marshallowi oraz J. Robinowi Warrenowi, że najczęstszy sprawca kłopotów to bakteria Helicobacter pylori. Naukowców docenili nie tylko lekarze i pacjenci, wreszcie skutecznie leczeni, ale i Komitet Noblowski, przyznając w 2005 roku nagrodę w dziedzinie medycyny za to przełomowe odkrycie.

Jeśli podejrzewasz wrzody, nie zwlekaj z wizytą u gastrologa (skierowanie wystawia lekarz pierwszego kontaktu). Tylko on może ci skutecznie pomóc.

Przede wszystkim sprawdzi, czy i jak poważne są zmiany w żołądku i dwunastnicy oraz wykluczy inne problemy ze zdrowiem, np. refluks żołądkowo-przełykowy. Bakterie Helicobacter pylori pokonają odpowiednie antybiotyki. Dodatkowo lekarz przepisuje najczęściej środki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego.

Na przebieg choroby i ewentualne zaostrzenie objawów ma także wpływ tryb życia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post