Ból brzucha w środkowej część nadbrzusza (powyżej pępka)

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Ból brzucha w środkowej część nadbrzusza (powyżej pępka)

Post autor: admin. med. »

Często dolegliwości "rozlewają się" znacznie szerzej. Ból w okolicach żołądka zwykle pojawia się nagle, a nie narasta stopniowo. Mogą im towarzyszyć wymioty, biegunka, gorączka, ale równie dobrze katar, kaszel i uczucie ogólnego "rozbicia".

To może być:

przeziębienie lub zatrucie pokarmowe

Najczęściej wystarcza wówczas leczenie zachowawcze, a dolegliwości mijają po kilku dniach. Jeśli podejrzewasz przeziębienie, możesz sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby (więcej na ten temat). Nic się nie stanie, jeśli 2-3 dni ograniczysz jedzenie, szczególnie, gdy boli cię gardło lub wymiotujesz, ale absolutnie nie zapominaj o uzupełnianiu płynów. Pij jak najwięcej, małymi łykami, wodę, ale i herbatki czy kompot. Wymioty powstrzymuje herbatka imbirowa i mięta, biegunkę węgiel medyczny, ale i borówka czernica. Gorączkę powyżej 38.5 st. C obniżą leki bez recepty(typu paracetamol lub ibuprofen). Przy niższej temperaturze pozwól pracować układowi odporności i ogranicz się do sposobów domowych (herbatka z lipy, żeby się wypocić lub chłodna kąpiel: obie metody skuteczne).

Pamiętaj, że to, co dobre dla ciebie, niekoniecznie sprawdza się w przypadku dzieci (np. nie rozgrzewamy gorączkującego malca, a wyłącznie ochładzamy, ze względu na niedoskonały jeszcze system termoregulacji), a tym razem zajmujemy się przede wszystkim dolegliwościami osób dorosłych. Dotyczy to wszystkich wymienionych rodzajów bólu brzucha.

Koniecznie skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu, jeśli:

- masz objawy odwodnienia (mocz ciemny i skąpy, uczucie rozdrażnienia, obniżone ciśnienie i tętno, skóra zwiotczała, po wzięciu w palce długo nie przyjmuje pierwotnego kształtu),

- wymioty są bardzo obfite lub nie słabną przez sześć godzin,

- biegunka utrzymuje się dłużej niż cztery doby,

- w stolcu jest śluz lub krew,

- gorączka przekracza 39 st. C. lub utrzymuje się ponad trzy doby.

Uwaga! Czasem zdarza się, że taki ból, zwłaszcza, gdy przypomina ściskanie w dołku, to objaw stresu. Stres może zresztą dawać bardzo zróżnicowane objawy i wymaga osobnego potraktowania.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post