Odchudzanie za pomocą różnych rodzajów liposukcji

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Odchudzanie za pomocą różnych rodzajów liposukcji

Post autor: admin. med. »

Kult ciała jest wszechobecny. Piosenkarki, modelki, aktorki, niemal wszystkie kobiety show biznesu starają się wyglądać idealnie. Są, nie tylko zadbane i eleganckie, ale przede wszystkim - szczupłe. Otyłość jest dla wielu osób bardzo dużym problem. Czynniki genetyczne, siedzący tryb życia, znikoma aktywność fizyczna, niezdrowe odżywianie prowadzą do gromadzenia się nadmiaru tkanki tłuszczowej i w efekcie do nadwagi i otyłości. Otyłość nieuchronnie wiąże się z chorobami serca, a także z nieatrakcyjnym wyglądem fizycznym. To właśnie nadmiar tkanki tłuszczowej w określonych partiach ciała sprawia, że nasz wygląd jest daleki od wymarzonego ideału.
Sposobów na osiągnięcie wymarzonej sylwetki jest dziś naprawdę wiele. Na efekty odchudzania i ćwiczeń trzeba niestety długo czekać, a i tak nie zawsze są one zadowalające. Dlatego zapewne, coraz więcej kobiet, ale też i mężczyzn, decyduje się obrać drogę na skróty. Okazuje się, że nie trzeba wcale wielomiesięcznych diet i wyczerpujących ćwiczeń, by osiągnąć upragnioną sylwetkę. Wystarczy udać się do dobrego chirurga plastyka i zdecydować się na zabieg liposukcji.

Liposukcja

Liposukcja jest to bezpieczne, skuteczne a co najważniejsze nieodwracalne pomniejszenie depozytów tkanki tłuszczowej z okolic pleców, brzucha, ud, pośladków, łydek czy wzgórka łonowego. Dzięki tym zabiegom kobiety najczęściej poprawiają wygląd nóg i brzucha, a ostatnio także wzgórka łonowego. Są to bowiem miejsca mało podatne na utratę tkanki tłuszczowej pod wpływem diety i intensywnych ćwiczeń ruchowych głównie ze względu na uwarunkowania genetyczne. Ponadto, wraz z wiekiem tkanka tłuszczowa powiększa swoją objętość i żaden reżim dietetyczny nie jest w stanie temu zjawisku przeciwdziałać. Zdarza się co prawda, że czasem wielotygodniowe głodówki powodują utratę kilku czy kilkunastu kilogramów. Jednak powrót do normalnego sposobu odżywiania w szybkim czasie powoduje przybór wagi do poziomu sprzed głodówki a niejednokrotnie znacznie przekraczający ten poziom. Zabieg liposukcji daje gwarancję, że usunięte w jego trakcie komórki tłuszczowe nie odrodzą się w tych miejscach nigdy więcej. Trzeba jednak podkreślić, że liposukcja nie jest metodą leczenia otyłości, nie ma również wpływu na jędrność skóry.

Główną ideą odsysania tłuszczu jest przede wszystkim modelowanie kształtu ciała. Sama operacja nie jest zbytnio skomplikowana, poprzez niewielkie nacięcia wprowadza się pod skórę, w miejscach nagromadzenia tłuszczu, specjalną kaniulę podłączoną do aparatu odsysającego. Kaniulą tą penetruje się i rozdrabnia skupiska tłuszczu, który jest następnie odprowadzany do odpowiedniego zbiornika. Odsysanie tłuszczu przynosi dobre efekty w okolicach, gdzie skóra jest dobrze napięta i elastyczna. Może w skuteczny sposób usuwać nadmiar tkanki tłuszczowej w określonych okolicach, nie jest natomiast sposobem na ogólną utratę ciężaru ciała.

Ważną zaletą tej metody jest możliwość uzyskania dużej precyzji oraz stosunkowo mała inwazyjność zabiegu. Blizny po wprowadzeniu sondy o długości od 1,5 mm do 2,5 mm są praktycznie niewidoczne. Zaraz po operacji zakładany jest specjalny strój uciskowy, który ogranicza obrzęk i pozwala na lepsze uformowanie się operowanych okolic ciała. Strój ten trzeba nosić od 2 do 4 tygodni.

Stosowany obecnie rodzaj anestezji pozwala na bezpieczne i komfortowe przeprowadzenie operacji. Wykonanie zabiegu może mieć niezwykle pozytywny wpływ na psychikę pacjentów. Obserwując trwałe efekty odsysania czują się oni szczęśliwsi oraz pewniejsi siebie dzięki temu, że mogą wrócić do zwykłej aktywności życiowej. Świadomość uzyskania oczekiwanej sylwetki ma przeważnie wpływ na poprawę jakości życia oraz samooceny u wielu z nich. Na sześć godzin przed operacją pacjentowi nie podaje się żadnych pokarmów, ani płynów. Sposób znieczulenia dobiera wspólnie chirurg plastyk i anestezjolog. Rodzaj znieczulenia zależy od techniki, zakresu i od lokalizacji zabiegu. Małe zabiegi mogą odbywać się w znieczuleniu miejscowym. W przypadku, gdy liposukcja obejmuje większe obszary ciała, stosuje się znieczulenie obwodowe, lub ogólne. Aby nie narazić pacjenta, w czasie jednego zabiegu nie można odessać większej dawki niż trzy, maksymalnie cztery litry tłuszczu. Odessanie większej ilości tłuszczu, może doprowadzić do groźnych powikłań. Zróżnicowany jest również czas trwania operacji. Przeciętnie trwa ona około dwóch godzin, maksymalny czas liposukcji to pięć, a czasem nawet sześć godzin.

Technika sucha

Zabieg liposukcji techniką suchą już nie jest wykonywany. Wraz z opracowaniem techniki tumescent, metoda sucha została całkowicie wycofana ze stosowania. Technika sucha wymagała znieczulenia ogólnego i jak sama nazwa wskazuje była wykonywana bez iniekcji żadnych płynów obkurczających. W rezultacie podczas odsysania tłuszczu dochodziło również do odsysania krwi. W związku z powyższym zabieg był wysoce ryzykowny i przyczyniał się utraty dużej ilości krwi – stanowiła ona około 30% wyssanej substancji. Przy tego typu liposukcji pacjenci wymagali transfuzji krwi podczas zabiegu oraz późniejszej hospitalizacji.

Technika mokra

Liposukcja techniką mokrą była swoistego przełomem i krokiem na przód w opracowywaniu bezpiecznych metod odsysania tłuszczu. Niemniej jednak została również zaprzestana, ponieważ podczas zabiegu dochodziło do odessania krwi, która stanowiła 15-20% objętości wyssanej substancji. Podczas tej techniki stosowane było znieczulenie ogólne i wstrzykiwano około 100 ml epinefryny, która trochę rozpulchniała tkankę i przyczyniała się do mniejszej utraty krwi.

Technika super mokra

W zasadzie jest to technika, która jest bardzo przybliżona do metody tumescent. Opiera się na iniekcji tego samego roztworu. Różnica jednak polega na ilości wstrzykiwanego płynu, która jest o połowę mniejsza. W związku z powyższym pacjent wymagał znieczulenia ogólnego, a utrata krwi była wciąż odnotowywana.

WAL - czyli liposukcja z wykorzystaniem silnego strumienia wody

Sprowadza się do tego, że w miejsce, z którego ma zostać usunięty tłuszcz, wstrzykuje się jałowy roztwór soli fizjologicznej, lignokainy i adrenaliny. Strumień ma moc podobną do silnego strumienia prysznicowego, w związku z czym nie wywołuje efektu "rozrywania" tkanek, nie wywołuje w niej uszkodzeń oraz opuchlizny i krwiaków. Po spełnieniu swego zadania, podawany kaniulą płyn jest razem z komórkami tłuszczowymi usuwany poprzez odessanie tą samą kaniulą. Podawany kaniulą płyn nie kumuluje się w organizmie i nie wystawia go na ich zbyt długie oddziaływanie. Równoczesne podawanie i odprowadzanie płynu do infiltracji ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu zabiegu Lidokaina wykazuje właściwości znieczulające, z kolei adrenalina powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych. Zabieg ten ułatwia więc odsysanie tłuszczu i zmniejsza krwawienie. Z kolei doświadczony chirurg stosując tą metodę potrafi bardzo ładnie wymodelować sylwetkę pacjenta. Zastosowanie jej redukuje również liczbę podskórnych wylewów, oraz zmniejsza ryzyko związane z pozostaniem na skórze nierówności.

Uzyskiwane przy zastosowaniu metody WAL nieuszkodzone komórki tłuszczowe, mogą zostać wykorzystane do reimplantacji (powiększania piersi, modelowania pośladków, rekonstrukcji piersi po zabiegach mastektomii, wypełniania zmarszczek, likwidowania ubytków i uszkodzeń ciała powstałych w wyniku wypadków). Pozyskany w procesie odsysania tłuszcz jest bowiem najbardziej naturalnym i bezpiecznym wypełniaczem. Materiał ten daje gwarancję na utrzymanie się wypełnienia w modelowanych obszarach, co było dotychczas problemem przy zastosowaniu innych sposobów pozyskiwania tkanki tłuszczowej

Tumescent

Technika tumescencyjna została po raz pierwszy zastosowana w 1985 roku. Doprowadza ona do znieczulenia nasiękowego skóry i tkanki podskórnej (to w niej są największe pokłady tłuszczu w organizmie) za pomocą dużych objętości bardzo rozcieńczonych roztworów środków znieczulających, zobojętnionych dwuwęglanem sodu. Dodatek niewielkiej ilości środka obkurczającego naczynia krwionośne do roztworu sprawia, że zabiegi liposukcji są praktycznie bezkrwawe. Ilość wstrzykniętych płynów jest ona trzykrotnie większa niż ilość tłuszczu, który ma zostać odessany. Zabieg z zastosowaniem tej techniki, jest zwykle dłuższy o cztery, a czasem nawet o pięć godzin. Często przeprowadzając go, nie trzeba już stosować znieczulenia, gdyż ilość środka znieczulającego zawartego we wstrzykiwanym płynie jest wystarczająca. Podstawową wadą tej metody jest jednak to, że nie jest ona zbyt dokładna. Z zastosowaniem jej wiąże się duże prawdopodobieństwo powstania podskórnych nierówności.

Technika ultradźwiękowa

Metoda polegająca na wykorzystywaniu ultradźwięków. Rozbijają one błony komórkowe komórek tłuszczowych, ułatwiając tym samym odsysanie tłuszczu. Metoda ta jest przydatna zwłaszcza przy odsysaniu tłuszczu z takich miejsc jak okolice karku, czy klatka piersiowa u mężczyzn, gdyż zawierają one dużo tkanki łącznej. Stosuje się ją również w przypadkach, gdy pacjent chce dokonać powtórnej liposukcji w tym samym miejscu. Tuż po operacji, na obszarze, z którego odessano tłuszcz pojawia się obrzęk, zasinienie, pieczenie i drętwienie. W miejscach nacięć może z kolei wystąpić sączenie. W celu zminimalizowania tych objawów zaleca się, stosowanie ucisku, elastycznych opatrunków i opasek. Lepszy efekt kosmetyczny i szybszy powrót do zdrowia uzyskuje się również poprzez wykonywanie specjalnych masaży. Są one jednak dość bolesne.

Technika laserowa

Opiera się na wykorzystaniu chłodnego lasera, który rozpuszcza tkankę tłuszczową. Technika laserowa jest zazwyczaj stosowana łącznie z technika tumescent. Zabieg polega na trzymaniu urządzenia nad obszarem poddawanym liposukcji przez około 12 minut, a następnie wykonywane są małe nacięcia i wprowadzana jest kaniula, za pomocą której odsysany jest tłuszcz.

Liposukcja Vibro

Do zabiegu wykorzystuje się sprężone powietrze oraz wibrującą kaniulę. Vibro Lipo jest uważane za metodę mniej inwazyjną od tradycyjnej liposukcji. Vibro lipo (zwana również Vibro liposukcją) łączy w sobie ssanie oraz wibracje kaniuli. Ruchy kaniuli rozbijają tkankę tłuszczową i sprawiają, iż zmienia się ona w emulsję, którą można odessać.

Po zabiegu

Najczęściej, pierwsze dwadzieścia cztery godziny po zabiegu, pacjent spędza w szpitalu. Po tym czasie zostaje wypisany do domu, w którym ma pozostać co najmniej przez tydzień. Później może wrócić do pracy, choć powinien pamiętać że rekonwalescencja trwa około miesiąca i że nie wolno mu w tym czasie podejmować działań, które wiążą się ze znacznym wysiłkiem fizycznym. Po dziesięciu dniach od liposukcji dochodzi do usunięcia, lub rozpuszczenia szwów. Przez trzy kolejne miesiące pacjent, musi nosić specjalną, uciskową bieliznę. Masuje ona skórę i zapobiega powstawaniu krwiaków. Pooperacyjny obrzęk utrzymuje się jednak od czterech do sześciu miesięcy od dnia przeprowadzenia zabiegu. Dobrze wykonana liposukcja nie powinna doprowadzić do żadnych powikłań. Ich ryzyko wzrasta, gdy jednorazowo usuwa się dużo tkanki tłuszczowej, lub gdy podczas jednego zabiegu usuwa się ją z wielu miejsc. Najpoważniejszym, mogącym wystąpić, powikłaniem jest powstanie zatoru tłuszczowego, który z kolei może doprowadzić do zatorowości płucnej, która stanowi już zagrożenie dla życia. Duża utrata płynów może zakończyć się wstrząsem, który również stanowi stan zagrożenia. Takie przypadki zdarzają się na szczęście niezwykle rzadko. Inne, równie rzadkie powikłania, to uszkodzenia skóry, nerwów, czy narządów wewnętrznych.

Utrzymywanie stałej wagi, unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce, rezygnacja z alkoholu i papierosów, przyczyniają się do tego, że efekty operacji są trwałe. To z kolei ma najczęściej bardzo dobry wpływ na psychikę osób, które zdecydowały się na zabieg. Uzyskanie wymarzonej sylwetki zazwyczaj dodaje pewności siebie, poprawia samoocenę, a tym samym pozytywnie wpływa na aktywność życiową człowieka i na jakość jego relacji z innymi ludźmi. Zdarza się jednak i tak, że osoby, które decydują się na zabieg mają poważne problemy z samoakceptacją. Niezależnie od tego jak dobrze będą wyglądały po operacji ich problem nie zniknie. Dlatego też, coraz częściej zaleca się, by pacjenci, którzy decydują się na operacje plastyczne byli również pod opieką psychologów, by rozmawiali z nimi nie tylko po operacji, ale też decydując się na nią, tak aby motywy tej decyzji były im rzeczywiście znane.

Przeciwskazania:
• cukrzyca
• zaburzenia krzepnięcia krwi
• choroby serca
• niewydolność nerek
• niewydolność wątroby
• stany zapalne
• nadwrażliwość na leki wykorzystywane podczas zabiegu
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post