Bolace stopy,przyczyny, jak leczyć?

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Bolace stopy,przyczyny, jak leczyć?

Post autor: admin. med. »

Kiedy dłużej chodzisz lub stoisz, bolą cię stopy? Są zniekształcone, mają odciski albo nierówno „zdzierasz” buty? W nocy często dokuczają ci kurcze? Najwyższy czas iść do lekarza!
Wszelkie dolegliwości stóp to sygnał, że dzieje się z nimi coś niedobrego i potrzebują szybkiej pomocy. Nieraz wystarczą proste ćwiczenia, by przywrócić im pełną sprawność, czasami jednak zmiany są zaawansowane i trzeba nosić wkładki ortopedyczne.
Zdrowe stopy są w stanie podołać przeróżnym obciążeniom, nawet bardzo dużym, wynoszącym ponad jedną trzecią wagi ciała – ale tylko przez jakiś czas. Łatwiej jest im znieść wysiłek jednorazowy niż stałe dźwiganie wielu kilogramów – przy długotrwałym obciążeniu (np. kilkugodzinnym staniu albo chodzeniu) nie są już tak wytrzymałe. – Nawet zupełnie zdrowe i sprawne stopy, podczas 10 km wędrówki nie podołają wysiłkowi, jeśli wcześniej nie przygotujemy ich odpowiednio za pomocą specjalnych ćwiczeń wzmacniających.Z wybranych przypadkowo stu osób, aż u jednej trzeciej występują jakieś nieprawidłowości stóp.
Szczególnie wrażliwe są stopy kobiet, gdyż mają o wiele delikatniejszą budowę niż u mężczyzn. Dolegliwości częściej dotykają osób ze znaczną nadwagą, dlatego warto udać się do specjalisty rehabilitacji lub ortopedy (potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego), aby zapytać, czy to właśnie nadmiar kilogramów nie powoduje patologicznych zmian. Oto najczęstsze problemy, z jakimi borykają się osoby z dużą nadwagą i otyłością.
Stopa to prawdziwy cud inżynierii i architektury. Składa się z 52 kości, 66 stawów, 38 mięśni i 214 więzadeł, które zwykle pracują w doskonałej harmonii. Każda ze stóp ok. 60 proc. czasu spędza na podłożu, a 40 proc. w powietrzu.
Co nam najczęściej dolega?
Ostroga piętowa
Bóle w okolicach pięty mogą wskazywać na przeciążenia przyczepów ścięgnistych mięśni. Zbyt duża waga ciała i związane z nią przeciążenia wywołują stan zapalny toczący się w okolicy pięty, a następnie – zwapnienia. W efekcie tworzy się wyrośl kostna, zwana ostrogą piętową. Typowymi dolegliwościami są nadwrażliwość i ból, odczuwane przy każdym ruchu, potem nawet w czasie spoczynku.
Kurcze i bolesność przy każdym ruchu
Tzw. tendomyoza czyli nadmierne bolesne napięcie mięśni związane jest z przeciążeniami niektórych mięśni (krótkich) spodu stopy. Kurcze dokuczają pod tzw. łukiem podłużnym stopy, czyli wzdłuż podeszwy.
Obrzęk
Najczęściej jest to efekt stanu zapalnego kaletek (tkanek ochraniających stawy). Stan zapalny rozwija się przeważnie pod nasadą palucha, ale może też pojawić się pod nasadami innych palców. Bolesny obrzęk utrudnia stawanie na stopie.
Trudności z chodzeniem
W wyniku dużej nadwagi mięśnie stopy nie są w stanie podołać ciężarowi ciała i nie utrzymują prawidłowego jej wysklepienia. Stają się niewydolne. Powstaje stopa płasko-koślawa, co jest związane m.in. z „rozejściem się” kości śródstopia, tworzeniem się halluksów i koślawym ustawieniem pięty. Efektem jest nieprawidłowa powierzchnia styku stopy z podłożem, co utrudnia chodzenie.
Halluks
Nasada palucha wysuwa się na zewnątrz, a jego koniec zbliża się coraz bardziej do reszty palców, tworząc charakterystyczne zniekształcenie. Halluks wygląda jak twardy guzek, pokryty zgrubiałą, często zaczerwienioną skórą. Ochraniająca kość kaletka zwykle puchnie, nasilając ból. W zaawansowanym stadium choroby duży palec może krzyżować się z sąsiednim.
Koślawe ustawienie pięty
Przy stopach płasko-koślawych pięta jest często nieco wysunięta na zewnątrz. Niewłaściwe jej ustawienie powoduje szereg dolegliwości: bóle palucha (który musi przez to znosić większy nacisk), całego przodostopia, odciski. Nie można ani długo chodzić, ani stać.
Duży ból i kłopoty z poruszaniem się
Świadczą o zwyrodnieniu stawów stopy. Najczęściej zmiany zwyrodnieniowe dotyczą stawu skokowego dolnego (łączącego piętę z resztą kości stopy). W skrajnych przypadkach dochodzi do obniżenia kości środkowej części stopy, co także wywołuje duży ból i trudności z poruszaniem się.
Kwadratowa pięta
U osób z wystającym brzuszkiem często dochodzi do przesunięcia ciężaru ciała ku tyłowi. Mówi się wtedy o tzw. postawie Bismarcka. Pojawia się przeciążenie pięt, które prowadzi do tego, że stają się one kwadratowe i rogowaciejące. Chodzenie zaczyna sprawiać ból.
Zrób Prosty test
Pomaga on ocenić stopień odkształcenia stopy.

* Zdejmij buty i stań na prawej stopie. Druga osoba trzyma cię za ramiona i powoli obraca w prawo o ok. 90 stopni, obserwując przy tym, czy stopa, na której stoisz, bardziej się wysklepia. Jeśli nie – mięśnie sklepienia stopy są niewydolne. Potem powtórz ten sam test, stojąc na lewej stopie (obrót ciała w lewo).
Jak sobie pomóc?
Najlepszym sposobem na odciążenie chorych i obolałych stóp jest oczywiście schudnięcie. Ulgę przyniesie ci też wygodne obuwie. Zdrowe dla stóp buty powinny być odpowiednio szerokie w części przedniej i mieć niski obcas, poniżej trzech centymetrów. Jednak przede wszystkim powinnaś zgłosić się do specjalisty. Lekarz poradzi ci, jak złagodzić ból (skuteczne są niesterydowe leki przeciwzapalne, np. ibuprofen, zimne okłady, w cięższych przypadkach – zastrzyki ze sterydów) i pomóc chorującej stopie poprzez fizykoterapię (ćwiczenia, ultradźwięki, masaże, hydroterapię).

Ćwiczenia wzmacniające
Treningu mięśni kształtujących łuki stopy nie da się zastąpić żadnym zabiegiem ani lekiem. To najbardziej naturalny sposób na wzmocnienie mięśni i dzięki temu przywrócenie właściwego położenia kości wobec siebie. Tej „gimnastyki” nauczy cię fizjoterapeuta. Podstawowe ćwiczenie polega na naciskaniu podstawą palucha – najpierw na palec fizjoterapeuty, następnie na wyznaczony punkt na podłodze. Wykonujesz je potem
w domu trzy razy dziennie, robiąc 10 kilkusekundowych nacisków. Kolejnym ćwiczeniem jest „chwytanie” palcami stóp wyimaginowanego ręcznika, leżącego na podłodze. Należy je wykonywać z taką samą częstotliwością, jak poprzednie.

Czy to już czas na wkładki?
Wiele osób zaczyna nosić je przedwcześnie, nie dając szans na naturalne wzmocnienie mięśni i kości stóp – ostrzega dr Sadowski. – Niewłaściwie stosowane wkładki supinujące (przywracające stopom prawidłowe sklepienie) niweczą albo wykluczają naturalny wysiłek stopy i powodują, że jej mięśnie wręcz się rozluźniają. Powinno się ich używać dopiero wówczas, gdy mięśnie kształtujące sklepienie stopy są niewydolne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post