Czy szczepienie przeciwko grypie jest korzystne dla chorych

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Czy szczepienie przeciwko grypie jest korzystne dla chorych

Post autor: admin. med. »

Czy szczepienie przeciwko grypie jest korzystne dla chorych na cukrzycę?


Dla chorych na cukrzycę zachorowanie na grypę wiąże się z pogorszeniem przebiegu choroby podstawowej, a także ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia powikłań grypy, hospitalizacji a nawet zgonu. Ponieważ najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniom na grypę jest coroczne szczepienie, już od wielu lat towarzystwa naukowe i eksperckie, polskie i zagraniczne, m.in. Advisory Committee on Immunization Practices, American Association of Clinical Endocrinologists, American College of Endocrinology, American Diabetes Association, jak również Canadian Diabetes Association oraz Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, zalecają coroczne szczepienie tej grupy pacjentów. Czy zalecenie to znajduje swoje uzasadnienie w wynikach badań?

W lipcu w „Canadian Medical Association Journal”, opublikowano wyniki badania kohortowego z retrospektywnym zbieraniem danych, które wskazują, że szczepienie przeciwko grypie sezonowej chorych na cukrzycę typ 2 związane jest ze zmniejszeniem ryzyka hospitalizacji z powodu zdarzeń sercowo-naczyniowych i zapaleń w obrębie układu oddechowego oraz zgonu niezależnie od przyczyny.

Populację badaniach stanowiło 124 503 chorych na cukrzycę typu 2 w wieku co najmniej 18 lat zarejestrowanych w bazie Clinical Practice Research Datalink w Wielkiej Brytanii. Dane do badania (m.in. dotyczące statusu szczepienia przeciwko grypie sezonowej, liczby hospitalizacji z powodu zawału mięśnia sercowego, udaru niedokrwiennego mózgu, zapalenia płuc lub grypy oraz liczby zgonów) zebrano dla okresu obejmującego siedem kolejnych sezonów epidemicznych grypy – od 2003/2004 do 2009/2010. Okres obserwacji w badaniu wynosił 623 591 osobolat. W analizowanych sezonach epidemicznych skład antygenowy szczepionki przeciwko grypie był dobrze dopasowany do wirusów krążących w populacji (z wyjątkiem sezonu 2003/2004 oraz 2009/2010), a odsetek zaszczepionych przeciwko grypie wahał się od 63,1 do 69%.

W ciągu 7 lat odnotowano łącznie 5142 hospitalizacje z powodu zawału mięśnia sercowego, 4515 z powodu udaru niedokrwiennego mózgu, 14 154 z powodu zapalenia płuc lub grypy, 12 915 z powodu niewydolności serca oraz odnotowano 21 070 zgonów. Zaobserwowano, że chorzy na cukrzycę typu 2 szczepieni przeciwko grypie, w porównaniu z nieszczepionymi, mieli o 22% (iloraz wskaźników zapadalności – IRR: 0,78 [95% CI: 0,65–0,93) mniejsze ryzyko hospitalizacji z powodu zawału mięśnia sercowego, o 17% (IRR: 0,83 [95% CI: 0,74–0,93]) mniejsze ryzyko hospitalizacji z powodu niewydolności serca oraz o 25% (IRR: 0,75 [95% CI: 0,68–0,82]) mniejsze ryzyko hospitalizacji z powodu zapalenia płuc lub grypy. Szczepienie przeciwko grypie sezonowej związane było również ze zmniejszeniem ryzyka zagonu niezależnie od przyczyny o ponad 40% (IRR: 0,58 [95% CI: 0,52–0,65]). Efekt ochronny szczepienia przeciwko grypie (w odniesieniu do tych samych zdarzeń) obserwowano także poza sezonem epidemicznym grypy.

Autorzy badania wyciągnęli wniosek, że uzyskane wyniki podkreślają znaczenie corocznego szczepienia przeciwko grypie sezonowej chorych na cukrzycę typu 2 oraz miejsce szczepienia w prewencji wtórnej niekorzystnych zdarzeń sercowo-naczyniowych w tej grupie ryzyka. Stanowią jednocześnie uzasadnienie dla obowiązujących zaleceń.

To nie jedyne badanie obserwacyjne z grupą kontrolną wskazujące na korzyści ze szczepienia przeciwko grypie u chorych na cukrzycę. W 2015 roku w „BMC Medicine” opublikowano przegląd systematyczny z metaanalizą 11 badań obserwacyjnych (kliniczno kontrolnych i kohortowych), które obejmowały łączną populację 170 924 osób chorych na cukrzycę (typu 1 i 2). W populacji osób w wieku 18–64 lat szczepienie przeciwko grypie wiąże się ze zmniejszeniem ryzyka hospitalizacji niezależnie od przyczyny o 58% (95% CI: 6–81) oraz ryzyka hospitalizacji z powodu grypy lub zapalenia płuc o 43% (95% CI: 28–54), a wśród chorych w wieku co najmniej 65 lat ze zmniejszeniem ryzyka hospitalizacji i zgonu niezależnie od przyczyny odpowiednio o 23 (95% CI: 1–40) i 38% (95% CI: 32–43) oraz ryzyka hospitalizacji z powodu grypy lub zapalenia płuc o 45% (95% CI: 34–53).

Autorzy metaanalizy zwrócili uwagę, że choć jakość włączonych do analizy badań jest niska, to przy braku alternatywnych, skutecznych metod zapobiegania zachorowaniom na grypę i jej powikłaniom oraz biorąc pod uwagę korzystny profil bezpieczeństwa i mały koszt szczepionki, decyzja o zaszczepieniu pacjenta z cukrzycą jest uzasadniona.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post