Operacja przepukliny metodą Lichtensteina

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Operacja przepukliny metodą Lichtensteina

Post autor: admin. med. »

zy podczas operacji przepukliny metodą Lichtensteina można zastąpić szwy klejem tkankowym?
Wykonywana od 1984 roku operacja metodą Lichtensteina stała się obecnie złotym standardem leczenia przepuklin. Zabieg jest zwykle dobrze tolerowany przez pacjentów, a odsetek powikłań jest stosunkowo niewielki. Jednak długoterminowo część pacjentów skarży się na przewlekły ból w okoli operowanej związany z umocowaniem siatki. Stąd pomysł zastąpienia szwów klejem tkankowym pozwalającym na mniej inwazyjne umocowanie siatki podczas zabiegu. Na łamach British Journal of Surgery ukazał się własnie artykuł podsumowujący wyniki randomizowanego badania klinicznego służącego porównaniu skuteczności i bezpieczeństwa cyjanoakrylowego kleju tkankowego i wchłanialnych szwów stosowanych do umocowania siatki podczas operacji naprawczej przepukliny metodą Lichtensteina.

Pacjenci byli operowani metodą Lichtensteina w trzech ośrodkach, w znieczuleniu ogólnym, w ramach „chirurgii jednego dnia”. W sumie zoperowano 302 pacjentów, którzy w sposób losowy byli przyporządkowani do grupy, w której stosowano absorbowane szwy z kwasu poliglikolowego (Dexon®) lub butyl-2-cyjanoakrylowy klej tkankowy (Glubran®). Po 7 dniach, miesiącu i roku od operacji obserwowano liczbę i nasilenie powikłań związanych z raną, bólu, dyskomfortu i nawrotu przepukliny.

Średni czas trwania zabiegu wynosił 34 minuty w grupie z zastosowaniem kleju i 36 minut w grupie z zastosowaniem szwów. W obu grupach obserwowano podobne zapotrzebowanie na leki przeciwbólowe w ciągu pierwszej doby od operacji. W grupie, w której siatkę przymocowano za pomocą kleju zaobserwowano 5 zakażeń rany (3,4%), a w grupie porównawczej – dwa przypadki (1,4%). Częstość nawrotów była jednakowa w obu grupach (1%). Podobnie nie zaobserwowano różnic pomiędzy grupami w zakresie subiektywnych odczuć pacjenta – uczucia obecności ciała obcego oraz ostrego i przewlekłego bólu w okolicy operowanej.

Autorzy dowiedli, że zarówno klej tkankowy jak i resorbowalne szwy są równie bezpieczne i skuteczne podczas operacji naprawczej przepukliny metodą Lichtensteina. Nie udało się jednak dowieść przewagi którejś z metod w zakresie wpływu na subiektywne odczucia pacjenta i długoterminowe dolegliwości bólowe związane z zabiegiem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post