Dryft antygenowy zmniejsza skuteczność szczepienia przeciwko

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Dryft antygenowy zmniejsza skuteczność szczepienia przeciwko

Post autor: admin. med. »

Czy zjawisko tzw. dryftu antygenowego zmniejsza skuteczność szczepienia przeciwko grypie?
Petrie J.G. i wsp.: Influenza vaccine effectiveness against antigenically drifted influenza higher than expected in hospitalized adults: 2014–2015. Clin. Infect. Dis. 2016; pii: ciw432

W sezonie epidemicznym grypy 2014/2015 na półkuli północnej zaobserwowano zjawisko tzw. przesunięcia antygenowego (drift) wirusów. Większość wirusów krążących wówczas w środowisku była podobna antygenowo do szczepu A/Switzerland/9715293/2013, którego Światowa Organizacja Zdrowia nie uwzględniła w składzie szczepionki – szczepionka dla półkuli północnej zawierała natomiast antygen szczepu spokrewnionego ze szczepem A/Texas/50/2012. Badania oceniające skuteczność rzeczywistą aktualnej wówczas szczepionki w zapobieganiu zachorowaniom na grypę wymagającym porady na poziomie opieki ambulatoryjnej wskazywały, że może być ona mniejsza niż zazwyczaj (p. Mała skuteczność tegorocznej szczepionki przeciwko grypie również w Wielkiej Brytanii oraz Wstępne dane wskazują na małą skuteczność tegorocznej szczepionki przeciwko grypie).

W czerwcu br. w „Clinical Infectious Diseases” opublikowano wyniki amerykańskiego badania kliniczno-kontrolnego, w którym oceniono skuteczność rzeczywistą inaktywowanej szczepionki przeciwko grypie sezonowej (IIV) w zapobieganiu hospitalizacjom z powodu grypy w trakcie sezonu epidemicznego 2014/2015.

Do badania zakwalifikowano 624 pacjentów (54% kobiety) w wieku co najmniej 18 lat (35% w wieku ≥65 lat), którzy wymagali hospitalizacji z powodu ostrego infekcyjnego zapalenia dróg oddechowych i/lub jego powikłań. Grupę przypadków stanowili chorzy, u których metodą polimerazowej reakcji łańcuchowej z odwrotną transkryptazą (RT-PCR) potwierdzono grypę, a grupę kontrolną – chorzy z ujemnym wynikiem tego testu. Za zaszczepionych uznano pacjentów, którzy otrzymali przynajmniej 1 dawkę IIV co najmniej 14 dni przed wystąpieniem objawów choroby.

Grypę (A/H3N2) potwierdzono u 98 (16%) pacjentów, u pozostałych 526 wynik testu RT-PCR w kierunku grypy był ujemny. Szczepionkę przeciwko grypie sezonowej otrzymało 421 (67%) pacjentów, a pozostałych 203 było nieszczepionych.

Skuteczność rzeczywistą IIV w zapobieganiu hospitalizacjom z powodu grypy (A/H3N2) oszacowano na 43% (95% CI: 4–67). Wśród pacjentów w wieku <50 lat skuteczność szczepienia była jeszcze większa i wyniosła 67% (95% CI: 11–89) oraz 48% (95% CI: od -36 do 80) w grupie pacjentów w wieku ≥65 lat, choć w tym przypadku wynik nie osiągnął istotności statystycznej. Zaobserwowano również, że skuteczność IIV była większa u osób, które zaszczepiono przeciwko grypie zarówno w sezonie 2014/2015, jak i 2013/2014, w porównaniu ze szczepionymi tylko w sezonie 2014/2015, i wyniosła odpowiednio: 54% (95% CI: od -5 do 80) vs 41% (95% CI: od -28 do 73).

Autorzy badania przyznają, że uzyskane wyniki były dla nich pewnym zaskoczeniem. Wykazano bowiem, że – mimo obserwowanego zjawiska tzw. dryftu antygenowego i wcześniejszych badań, które wskazywały na znacząco mniejszą skuteczność aktualnej wówczas szczepionki w zapobieganiu grypie wymagającej porady na poziomie opieki ambulatoryjnej – szczepionka była skuteczna w zapobieganiu cięższym przypadkom zachorowań na grypę. Podkreślają również, że w tym samym sezonie epidemicznym podobne wyniki uzyskali naukowcy z Hiszpanii – skuteczność szczepionki w zapobieganiu hospitalizacjom z powodu grypy wyniosła 33% (95% CI: 6–53), mimo że skuteczności takiej nie zaobserwowano w odniesieniu do grypy o łagodniejszym przebiegu.
Jakie są wnioski z badania? Mimo że w sezonie epidemicznym 2014/2015 doszło do zjawiska dryftu antygenowego, jeden z głównych celów szczepienia przeciwko grypie został osiągnięty – szczepionka zmniejszyła ryzyko zachorowania na grypę o cięższym przebiegu, wymagającą hospitalizacji.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post