W jaki sposób ocenia się grubość fałdu skórnego?

Schorzenia i wady układ krążenia, układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, choroby tętnic i żył
admin. med.

W jaki sposób ocenia się grubość fałdu skórnego?

Post autor: admin. med. »

Dr n. med. Agnieszka Serafin
I Katedra i Klinika Kardiologii WUM, Warszawa

Jedną z metod oceny stanu odżywienia, w tym także zawartości tkanki tłuszczowej, opierających się na pomiarach antropometrycznych jest badanie grubości fałdu skórnego. Pomiary fałdu skórnego są stosunkowo łatwe do wykonania, nie wymagają drogiego i wyspecjalizowanego oprzyrządowania. Przy stosowaniu tej metody przyjmuje się, że grubość podskórnej tkanki tłuszczowej jest odzwierciedleniem całkowitej masy tłuszczowej w organizmie, a na podstawie grubości fałdu skórnego w wybranych miejscach można oszacować zawartość podskórnej masy tłuszczowej.

Badanie wykonuje się za pomocą specjalnie do tego przeznaczonego fałdomierza w postaci szczypiec. Grubość fałdu skórnego mierzy się zwykle z lewej strony ciała (strona niedominująca). W zależności od przyjętego schematu wykorzystuje się pomiar 3-10 fałdów skórnych. Miejsca pomiaru są dokładnie określone. Pomiaru dokonuje się chwytając fałd skórny pomiędzy kciuk a wskaziciel, delikatnie potrząsając celem uwolnienia ewentualnie uchwyconych mięśni. Tak uchwycony fałd mierzy się za pomocą fałdomierza. Urządzenie to jest skalibrowane w taki sposób, by utrzymywało stały nacisk, dokładność pomiaru zależy jednak w znacznym stopniu od umiejętności uchwycenia fałdu skórnego i rzetelności wyboru miejsca pomiaru. Pomiar w wyznaczonych miejscach jest powtarzany, zwykle 3-krotnie. Ostatecznie uzyskany wynik jest średnią wszystkich pomiarów wykonanych w danym miejscu.

Warto zauważyć, że metoda ta choć bardzo prosta do wykonania pozwala jedynie na przybliżoną ocenę, nie uwzględnia bowiem zawartości trzewnej tkanki tłuszczowej, dla której wykazano znacznie gorszy wpływ na rokowanie niż dla tkanki tłuszczowej zlokalizowanej podskórnie. Oceniając tą metodą, przyjmuje się również pewien wzorzec rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w organizmie, który – jak pokazują bardziej szczegółowe badania – nie może być stosowany u wszystkich osób. Metoda ta nie może być wykorzystana u osób skrajnie otyłych, u których z uwagi na grubość tkanki podskórnej właściwe uchwycenie fałdu skórnego może być niemożliwe. Podobnie nieadekwatne pomiary uzyska się stosując tę metodę do oceny zawartości podskórnej tkanki tłuszczowej u osób bardzo szczupłych. Duże znaczenie dla jakości uzyskanych wyników ma również sposób przeprowadzenia pomiaru, wskazane jest więc wykonywanie go przez profesjonalistę, co zapewni powtarzalność uzyskanych wyników i zwiększa ich wiarygodność.

źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post