Chorzy na hemofilię mają obawy dotyczące kontynuacji leczeni

Choroby krwi i układu krwiotwórczego.
admin. med.

Chorzy na hemofilię mają obawy dotyczące kontynuacji leczeni

Post autor: admin. med. »

Chorzy na hemofilię mają obawy dotyczące kontynuacji leczenia
Polskie Stowarzyszenie Chorych na Hemofilię obawia się, że przygotowywana aktualizacja programu leczenia skaz krwotocznych oraz propozycje zmian przepisów dotyczących zakupu leków mogą utrudnić chorym leczenie.

Ministerstwo Zdrowia powołało Zespół ds. Aktualizacji Narodowego Programu Leczenia Chorych na Hemofilię.

- Obawy budzi fakt, że problemem pacjentów i lekarzy nie były niedoskonałości Narodowego Programu, tylko brak jego realizacji. Tymczasem członkami powołanego przez Ministra Zdrowia zespołu w dużej części są osoby, które nie mają wiedzy na temat leczenia skaz krwotocznych - stwierdza Bogdan Gajewski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię

Jego zdaniem, obawy budzi też fakt, że ze względu na szukanie oszczędności w budżecie leczenie pacjentów może się pogorszyć. Prace Zespołu mają być ukończone do 31 października.

Do konsultacji społecznych trafił projekt Rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowego wzoru zamówienia indywidualnego na produkty krwiopochodne, rekombinowane koncentraty czynnika krzepnięcia oraz desmopresynę wraz z uzasadnieniem.

- Do konsultacji społecznych rozporządzenia zaproszono 65 różnych instytucji, ale nie zaproszono Polskiego Stowarzyszenia Chorych na Hemofilię, czyli najbardziej zainteresowanej grupy społecznej. O projekcie dowiedzieliśmy się przypadkiem - stwierdza Gajewski.

Stowarzyszenie zwraca też uwagę na fakt, że podczas obecnie trwających prac nad ustawą refundacyjną pojawiają się propozycje, żeby do procedury refundacyjnej weszły także leki stosowane w hemofilii.

Jak wyjaśnia Stowarzyszenie, obecnie czynniki krzepnięcia krwi kupowane są centralnie, za pośrednictwem Zakładu Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia, a Narodowe Centrum Krwi (NCK) jest odpowiedzialne za dostępność tych leków. Każda placówka medyczna w razie potrzeby może zwrócić się do NCK i zostanie zaopatrzona w potrzebny czynnik - bezkosztowo.

Jeśli zakupy leków zostaną przerzucone do procedury refundacyjnej, szpitale będą musiały dokonywać zakupów samodzielnie.

- Obawiamy się, że szpitale nie będą chętne kupować leków, które dużo kosztują, a pacjent pilnie potrzebujący pomocy będzie odsyłany do innego szpitala. Jest to zagrożenie życia dla chorego - mówi Bogdan Gajewski.

Jak tłumaczy, krwawienia u chorych na hemofilię są nieprzewidywalne, nie wiadomo kiedy i jaką ilość czynnika krzepnięcia będzie potrzebował chory. Brak szybkiego leczenia może spowodować kalectwo lub nawet śmierć.
źródło:biolog.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post