Na jakie choroby wskazują sińce na ciele?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Na jakie choroby wskazują sińce na ciele?

Post autor: admin. med. »

PODATNOŚĆ NA SINIAKI - o czym świadczy? Na jakie choroby wskazują sińce na ciele?

Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie", Monika Majewska

Podatność na siniaki może świadczyć o zaburzeniach krzepliwości krwi i związanych z nimi hemofilii czy chorobie von Willebranda. Są to choroby dziedziczne, dość łatwe do rozpoznania. Problemy diagnostyczne mogą sprawiać inne choroby, których sińce na ciele nie są objawem charakterystycznym, lecz towarzyszącym wielu innym symptomom. Sprawdź, na jakie choroby wskazują siniaki.

Siniaki tworzą się, gdy dochodzi do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych i przedostania się krwi do tkanek. Sińce na ciele zwykle są efektem mocnego uderzenia, ucisku. W miejscu urazu pojawia się ból, a po niedługim czasie skóra staje się ciemnoczerwona. Aby sobie pomóc, na chore miejsce należy jak najszybciej zrobić zimny okład. Zimno obkurcza naczynia krwionośne, zmniejszając podskórne krwawienie, i łagodzi ból. Po 1-2 dniach zimne okłady można zastąpić ciepłymi, wilgotnymi, by przyśpieszyć wchłanianie siniaka. Pomogą w tym preparaty zawierające wyciąg z arniki lub kasztanowca. Bywają jednak sytuacje, kiedy nawet po niewielkim uciśnięciu ciała zostaje ślad w postaci podskórnych wybroczyn.
Co sprzyja skłonności do siniaków?

U kobiet siniaki częściej pojawiają się podczas miesiączki, ponieważ naczynia krwionośne są wtedy osłabione i podatniejsze na pękanie. Łatwość tworzenia się sińców może być np. cechą osobniczą, wynikającą z wrodzonej, nadmiernej kruchości naczyń, może też mieć związek z przyjmowanymi stale lekami albo z jakąś chorobą, która wpływa na kruchość naczyń krwionośnych. Czasami przyczyną takiego stanu jest stosowanie kortykosteroidów lub leków rozrzedzających krew, takich jak heparyna lub warfaryna, lub leków dostępnych bez recepty, takich jak aspiryna czy ibuprofen. Skłonność do powstawania siniaków może wystąpić u osób z niedoborem witaminy C, która wzmacnia ścianki włosowatych naczyń krwionośnych, a więc utrudnia ich pękanie i wysączanie się krwi do tkanek. Jednak czasami przyczyną sińców na ciele są choroby, których siniaki nie są charakterystycznym objawem.
Sińce przez wrodzoną kruchość naczyń

Wrodzona, nadmierna kruchość i przepuszczalność naczyń włosowatych jest związana z zaburzeniami w budowie naczyń, co objawia się skłonnością do wynaczynienia krwi poza obręb naczyń na całym ciele.
Siniaki po lekach

Do substancji, które mogą sprzyjać tworzeniu się siniaków, należy kwas acetylosalicylowy, obecny np. w wielu środkach przeciwbólowych; jego małe dawki zaleca się także osobom ze schorzeniami kardiologicznymi.

Podobne działanie mają kortykosteroidy w terapiach przeciwzapalnych lub przeciwalergicznych, a także leki rozrzedzające krew, np. z grupy antagonistów witaminy K (warfaryna, acenoikumarol) czy heparyna stosowana w leczeniu zakrzepicy.

Sińce a obniżona krzepliwość krwi

Łatwość tworzenia się wybroczyn po lekkim urazie lub bez przyczyny czasem wskazuje na skazę krwotoczną o różnym podłożu. Może wynikać ona z niedoboru czynników krzepnięcia krwi albo z nieprawidłowego funkcjonowania płytek krwi lub ścian naczyń krwionośnych. Ta ostatni przyczyna występuje w dotykającym głównie dzieci zespole Henocha i Schonleina. Siniaki pojawiają się częściej zimą i są skutkiem zapalenia małych naczyń krwionośnych (może mieć to związek z częstszymi infekcjami). Rodzajem skaz krwotocznych, ale uzależnionych genetycznie, są hemofilia oraz choroba von Willebranda. W pierwszej występują niedobory czynników krzepnięcia. W drugiej – uznawanej za najczęściej występującą wrodzoną skazę krwotoczną – siniaki powstają z powodu braku we krwi czynnika von Willebranda, który odpowiada za zlepianie się płytek krwi i ochronę czynnika krzepnięcia VIII.
Siniaki a niedobór witamin

Skłonność do tworzenia się sińców dość często występuje u osób z niedoborami witaminy C, która wzmacnia ścianki włosowatych naczyń krwionośnych, dzięki czemu są one odporniejsze na pękanie, a co za tym idzie na wysączanie się krwi do tkanek. Niedobory witaminy C można z powodzeniem uzupełniać odpowiednią dietą. Bardzo dużo witaminy C zawiera czerwona papryka, jarmuż, czerwona kapusta, czarne porzeczki, truskawki, pomarańcze. Na stan naczyń wpływa również witamina K, którą znajdziesz w brokułach, rzepie, szpinaku, sałacie, kapuście, awokado, brzoskwiniach. Szczelność naczyń poprawia witamina PP, a dostarczymy ją organizmowi, jedząc drożdże, mięso, ryby, rośliny strączkowe oraz pieczywo pełnoziarniste, warzywa, owoce i mleko. Dobroczynny wpływ na naczynia ma też rutyna, która działa przeciwwysiękowo oraz uszczelniająco na naczynia krwionośne. Najwięcej rutyny zawiera kasza gryczana i owoce aronii.
Siniaki i obrzęki a choroby wątroby

Samoistne siniaki i krwawienie niespowodowane żadnymi urazami mogą sygnalizować choroby wątroby - pierwotna marskość żółciowa wątroby objawia się m.in. skłonnością do powstawania siniaków na całym ciele, szczególnie na kończynach dolnych, na których dodatkowo występuje obrzęk. Inne objawy tej choroby to: żółtaczka, wodobrzusze, krwawienie z dziąseł i nosa.
Podatność na sińce a choroby nerek

Siniaki pojawiają się też przy niewydolności nerek. Towarzyszą im objawy takie jak: osłabienie, zmęczenie, nadciśnienie tętnicze, bezsenność, brak apetytu, czkawka, nudności, wymioty, utrata masy ciała, bóle głowy, świąd skóry, blada cera i wypryski.

Krwawienia i sińce - jeden z objawów białaczki

Objawem ostrej białaczki mogą być częste krwawienia i łatwość powstawania siniaków bez uszkodzenia ciała (jako wynik niedoboru płytek krwi - trombocytów - i zmniejszenia liczby czerwonych krwinek - erytrocytów), a także bladość i ciągłe zmęczenie (jako wynik anemii).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post