Sotagliflozyna wskazuje na korzyści w leczeniu cukrzycy typu

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Sotagliflozyna wskazuje na korzyści w leczeniu cukrzycy typu

Post autor: admin. med. »

Sotagliflozyna wskazuje na korzyści w leczeniu cukrzycy typu 1


Sotagliflozyna, będąca nowym lekiem przeciwcukrzycowym wskazuje na korzyści w leczeniu osób z cukrzycą typu 1 jako terapia dodana do insuliny.

Podjęto już pierwsze kroki mające na rzecz wprowadzeania do sprzedaży sotagliflozyny. Preparat jest podwójnym inhibitorem kotransporterów glukozowo-sodowych 1 i 2 (SGLT-1 i SGLT-2). Oznacza to różnicę w stosunku do dotychczasowych leków, które hamują jedynie SGLT-2.

W III fazie badania klinicznego inTandem1 wzięło udział 793 diabetyków typu 1 z Kanady i Stanów Zjednoczonych. Przed rozpoczęciem testów uczestnicy mieli podwyższony poziom hemoglobiny glikowanej HbA1c, który wahał się pomiędzy 7 i 11% (53 a 97 mmol/mol). Każdego uczestnika przypisano do jednej z trzech części badania. Osoby z pierwszej grupy przyjmowały 400-miligramowe dawki sotagliflozyny, z drugiej – 200-miligramowe i z trzeciej – placebo. Zanim rozpoczęto leczenie sotagliflozyną, pacjentom w ciągu 6 tygodni zoptymalizowano insulinoterapię, co zaowocowało poziomem hemoglobiny glikowanej HbA1c wynoszącym 7,6% (60 mmol/mol ) we wszystkich trzech grupach. Etap badania, w którym podawano sotagliflozynę (lub placebo) trwał 24 tygodnie. Po tym czasie porównano wyniki we wszystkich trzech grupach, w których redukcja poziomu HbA1c prezentowała się następująco: dawka 400 mg: 0,49% (5,4 mmol/mol) dawka 200 mg: 0,43% (4,7 mmol/mol) placebo: 0,08% (0,9 mmol/mol)

Mniejsze dawki leku (200 mg) wykazały podobny odsetek działań niepożądanych do placebo. Odsetek przypadków kwasicy ketonowej był nieco wyższy w porównaniu z placebo (1,1% w porównaniu do 0%). Procent epizodów ciężkiej hipoglikemii był niższy dla osób przyjmujących niższe (200 g) dawki sotagliflozyny (4,2% w porównaniu do 4,6% dla placebo). Większe dawki leku (400 mg) zwiększały ryzyko kwasicy ketonowej o 3,1% w stosunku do placebo (0%) oraz epizodów ciężkiej hipoglikemii o 6,7% w stosunku do placebo (4,6%).

Producent planuje obecnie jeszcze dwa badania inTandem2 i inTandem3 dla osób z cukrzycą typu 1. Trzecia faza testów przeznaczona dla diabetyków typu 2 ma się odbyć przed 2017 rokiem.



źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post