Dolegliwości żołądkowo-przełykowe

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Dolegliwości żołądkowo-przełykowe

Post autor: admin. med. »

Dolegliwości żołądkowo-przełykowe powstają zwykle w wyniku nadmiernego wytwarzania kwasu żołądkowego lub zbyt powolnego opróżniania żołądka i najczęściej pojawiają się po zbyt obfitym posiłku lub nadużyciu alkoholu. Dolegliwości te odczuwane są jako nieprzyjemny ucisk i uczucie przepełnienia po jedzeniu lub ból w okolicy żołądka. Często towarzyszy temu odbijanie się, zgaga, nudności, wymioty. Kwas solny, konieczny do prawidłowego trawienia pokarmów, u niektórych osób może powodować uszkodzenie śluzówki żołądka i dwunastnicy. Takie uszkodzenie może w niektórych przypadkach przebiegać pod postacią zapalenia śluzówki, nadżerki lub wrzodów.

Zgaga powstaje najczęściej w wyniku cofania się treści żołądkowej z żołądka do przełyku (refluksu), co może prowadzić do wystąpienia stanu zapalnego przełyku i wywoływać ból, pieczenie w klatce piersiowej sięgające aż do gardła (zgaga), kwaśny smak w ustach (kwaśne odbijanie.

W większości przypadków dolegliwości żołądkowo-przełykowe nie są groźne. Niekiedy jednak mogą one być objawem poważnej choroby.
ZA DUŻO KWASU

Przy powstawaniu dolegliwości żołądkowo-przełykowych znaczenie mają wszystkie czynniki wywołujące nadkwasotę żołądka, takie jak: złe nawyki żywieniowe (np. szybkie jedzenie, zbyt duże porcje i zbyt duża zawartość tłuszczów), palenie i nadużywanie alkoholu, stres i nieregularne odżywianie. Dolegliwości żołądkowe powstają również na skutek zażywania niektórych leków.
KIEDY DOLEGLIWOŚCI ŻOŁĄDKOWO-PRZEŁYKOWE SĄ NIEPOKOJĄCE I NALEŻY SIĘ SKONTAKTOWAĆ Z LEKARZEM?

Jeśli bólom żołądka i zgadze towarzyszą trudności w przełykaniu lub ból podczas przełykania, ból w klatce piersiowej, wymioty (szczególnie podbarwione krwią lub przypominające fusy od kawy).
Jeżeli dolegliwościom towarzyszą stolce z domieszką krwi lub stolce czarno-smoliste oraz przewlekająca się biegunka.
Jeżeli dolegliwości lub towarzysząca utrata łaknienia prowadzą do spadku masy ciała.
Jeśli dolegliwości stają się tak silne, że prowadzą do zmiany sposobu odżywiania (np. rezygnacja z potraw o konsystencji stałej lub jedzenia mięsa).
Jeśli istnieje podejrzenie, że bóle żołądka związane są z przyjmowaniem leków (np. leków przeciwbólowych).
Jeśli dolegliwości nie ustępują po kilku dniach samodzielnego leczenia oraz gdy powtarzają się.

ZAPOBIEGANIE DOLEGLIWOŚCIOM ŻOŁĄDKOWYM

Dolegliwościom żołądkowym można zapobiegać poprzez ograniczenie spożywania niektórych pokarmów: czekolady, tłustych i smażonych potraw, pokarmów kwaśnych lub ostrych, owoców cytrusowych i soków owocowych, pomidorów. Można im również zapobiegać poprzez zmianę nawyków – unikanie obfitych posiłków, częstsze przyjmowanie posiłków, jedzenie powoli i małymi porcjami, unikanie alkoholu i kofeiny, zaprzestanie palenia tytoniu. Należy spać z głową położoną wyżej niż żołądek, co zapobiega cofaniu się treści żołądkowej do przełyku.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post