Jakie są najczęstsze objawy towarzyszące grypie?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Jakie są najczęstsze objawy towarzyszące grypie?

Post autor: admin. med. »

dr med. Jacek Mrukowicz, dr med. Piotr Sawiec, dr med. Bożena Dubiel, dr med. Filip Mejza
Objawy grypy
Jakie są najczęstsze objawy towarzyszące grypie? Jak rozpoznać objawy alarmowe, wymagające natychmiastowej konsultacji lekarskiej?
Najczęstsze objawy i dolegliwości

ogólne – gorączka, dreszcze, ból mięśni, ból głowy (najczęściej w okolicy czoła i oczu), uczucie rozbicia i osłabienia, złe ogólne samopoczucie
ze strony dróg oddechowych – ból gardła, suchy kaszel; czasem także uczucie zatkania nosa i wyciek wydzieliny z nosa (zwykle o niedużym nasileniu).

Powyższym objawom mogą towarzyszyć (zwłaszcza u dzieci) - nudności, wymioty i/lub łagodna biegunka.

Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3—7 dniach, ale kaszel i uczucie rozbicia mogą się utrzymywać nawet ponad 2 tygodnie. Do 50% zakażeń przebiega bez objawów.

Gorączka (zwłaszcza u małych dzieci) może być bardzo wysoka. Choroba zwykle ustępuje samoistnie po 3—7 dniach, ale kaszel i złe samopoczucie mogą się utrzymywać nawet dłużej niż 2 tygodnie.

Podobne objawy, oprócz wirusa grypy, wywołuje wiele innych wirusów i bakterii.

Warto o tym pamiętać, gdyż niektórzy pacjenci zaprzestają szczepień twierdząc, że zachorowali mimo szczepienia. Szczepionka przeciwko grypie nie chroni przed przeziębieniem. Średnio przeziębiamy się kilka razy do roku, częściej w okresie jesienno-zimowym. Dlatego szansa, że pacjent zaszczepiony na grypę zachoruje na przeziębienie jest duża, a u niektórych osób przeziębienie może wystąpić wkrótce po szczepieniu, co niekiedy prowadzi do cakowicie błędnego wniosku, że szczepionka spowodowała chorobę.

Podobne do grypy objawy i dolegliwości powoduje wiele innych wirusów (np. wirus wywołujący przeziębienie) i bakterii (np. angina, bakteryjne zapalenie tchawicy), dlatego grypy nie można jednoznacznie rozpoznać na podstawie samych objawów – w takich przypadkach mówi się o tzw. chorobie grypopodobnej.
Rozpoznanie grypy

Szansa na rozpoznanie grypy na podstawie objawów i dolegliwości jest większa w sezonie epidemicznym grypy u każdego chorego z gorączką i objawami ze strony dróg oddechowych (ból gardła lub kaszel). U dzieci do ukończenia 2. roku życia zamiast kaszlu mogą występować rozdrażnienie i wymioty.

W razie wątpliwości i w innych szczególnych sytuacjach (np. u chorych leczonych w szpitalu) lekarz może zlecić badanie laboratoryjne wydzieliny pobranej jednocześnie z nosa i gardła w celu wykrycia wirusa grypy – dodatni wynik jest podstawowym kryterium rozpoznania zakażenia (grypa potwierdzona laboratoryjnie). U zdecydowanej większości chorych takie badanie nie jest jednak potrzebne, bo nie zmienia podstawowych zasad postępowania.
Objawy alarmowe

Chory na grypę powinien się pilnie znaleźć się w szpitalu, gdy pojawią się następujące objawy alarmowe (świadczące o powikłaniach i/lub nasilaniu się choroby):

problemy z oddychaniem (duszność) – ciężki oddech, przyspieszony oddech, głośny lub chrapliwy oddech, uczucie braku tchu lub ściskania klatki piersiowej, ból w płucach
pogorszenie świadomości, dezorientacja, letarg, majaczenie, utrata przytomności, kłopot z obudzeniem chorego, drgawki
znaczne osłabienie mięśni, kłopot z poruszaniem rękami i/lub chodzeniem
znacznie mniejsza niż zwykle ilość oddawanego moczu (lub brak moczu), suchość w ustach, brak łez podczas płaczu, zawroty głowy lub zasłabnięcie przy próbie wstania, niskie ciśnienie krwi
bardzo wysoka gorączka (ponad 40°C)
krwiste lub sine plamki na skórze; siny lub fioletowy kolor warg lub skóry wokół ust, na czubku nosa lub na palcach
krwioplucie lub różowe zabarwienie śliny/plwociny.

Chory powinien się ponownie zgłosić do lekarza, gdy:

wysoka gorączka i inne ostre objawy grypy utrzymują się dłużej niż 3 dni
gorączka pojawia się ponownie po kilku dniach przerwy
stan chorego uległ istotnemu pogorszeniu.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post