CZERNIAK ZŁOŚLIWY PAZNOKCIA

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

CZERNIAK ZŁOŚLIWY PAZNOKCIA

Post autor: admin. med. »

CZERNIAK ZŁOŚLIWY PAZNOKCIA

(łac. – melanoma malignum), który jest jednym z najzłośliwszych nowotworów, zazwyczaj wyobrażamy sobie ciemny lub czarny, nieregularny guzek rosnący na powierzchni skóry, o którym wiadomo, że wywodzi się z melanocytów czyli komórek barwnikowych skóry. Jednakże czerniak złośliwy rozwijać się może nie tylko na skórze, ale i w obrębie błon śluzowych, gałek ocznych oraz w ośrodkowym układzie nerwowym. Sporadycznym i nietypowym miejscem, w którym czerniak może również wystąpić są paznokcie - zazwyczaj na kciuku lub na paluchu. Czerniak złośliwy paznokcia przybiera postać podłużnego lub poprzecznego paska na płytce paznokcia. Powstałej zmiany na paznokciu nie wolno lekceważyć, lecz jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem, który określi czy jest to zwykłe przebarwienie płytki paznokcia czy nowotwór złośliwy. Najczęściej choroba dotyka kciuka lub też dużego palca u stopy, w najlepszym przypadku czerniak podpaznokciowy kończy się amputacją paliczka lub całego palca.
• Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi czerniaka są:
- wcześniejsze zachorowania na czerniaka w rodzinie
- wcześniejsze wykrycie czerniaka u chorego
- obecność znamion dysplastycznych na skórze
- obecność dużych znamion wrodzonych na skórze
- zmieniające wygląd znamiona barwnikowe na skórze
- jasna karnacja skóry, rude włosy i niebieskie oczy
- wielokrotna i długotrwała ekspozycja na światło słoneczne w dzieciństwie i młodości przebiegająca z powtarzającymi się oparzeniami skóry

Czerniak w obrębie paznokcia może rozwijać się w macierzy lub w łożysku paznokcia i w początkowym okresie swojego rozwoju jest to po prostu ciemniejsza plama pod paznokciem (obejmująca czasem również obrąbek naskórkowy tzw. skórkę paznokcia), która zazwyczaj niestety nie budzi niepokoju, co powoduje opóźnienie właściwego rozpoznania. Czasem mylona jest z krwiakiem podpaznokciowym lub grzybicą. Jednakże w odróżnieniu od krwiaka, czerniak nie ulega przesuwaniu wraz ze wzrostem paznokcia i pozostaje na swoim stałym miejscu, co powinno nas zaniepokoić. Przy podejrzeniu grzybicy paznokcia, wykonane badanie mikologiczne nie wykrywa obecności grzybów i powinien to być również impuls do dalszego poszukiwania przyczyny ciemnej, trwałej plamy pod paznokciem. Najprostszym sposobem jest chirurgiczne zdjęcie płytki paznokciowej i wykonanie biopsji wycinającej podejrzanej zmiany z 2 mm marginesem zdrowych tkanek w celu badania histopatologicznego, które wyjaśnia jednoznacznie jej charakter. W przypadku stwierdzenia czerniaka podpaznokciowego leczeniem jest amputacja paliczka lub amputacja nawet całego palca.

Niestety, według statystyk średni czas upływający od pojawienia się czerniaka paznokcia do rozpoznania wynosi około 3 lata i wówczas nowotwór ten jest już zaawansowany czyli może rozprzestrzeniać się do innych narządów droga naczyń krwionośnych i chłonnych, co wpływa znacząco na mniejszą skuteczność leczenia tego nowotworu i niższą 5-letnią przeżywalność chorych.

Mamy kilka schematów stopniowania czerniaka złośliwego, w których najważniejszym czynnikiem rokowniczym jest grubość nacieku nowotworowego oceniana mikroskopowo. Najlepiej pod względem wyleczenia rokują czerniaki wcześnie wykryte tj. o grubości mniejszej niż 0,75 mm. Uznawane są wówczas za czerniaki „uleczalne” chirurgicznie i o dobrym rokowaniu, gdyż 5 lat przeżywa według statystyk 98-100 procent chorych. Czerniaki o grubości powyżej 0,75 mm rokują gorzej, a przy grubości czerniaka powyżej 3,0 mm pięć lat przeżywa jedynie około 46 procent chorych.

Dlatego też jakiekolwiek zmiany barwnikowe na paznokciu, a także na skórze czy błonach śluzowych powinny skłaniać nas do szybkiej wizyty u dermatologa, który wstępnie oceni niepokojącą zmianę i pokieruje dalszą diagnostyką.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post