Wrastanie paznokci

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Wrastanie paznokci

Post autor: admin. med. »

Wrastanie paznokci spowodowane jest sytuacją, w której boczne części paznokcia palucha podwijają się i wrastają w wał paznokciowy, wywołując przy tym ból, a niekiedy nawet rozwinięcie się stanu zapalnego wału paznokciowego. Problem ten dotyka ludzi w każdym wieku, niezależnie od płci, jednak o wiele częściej spotykany jest u osób młodych.

• Przyczyny występowania
Powstaniu tego schorzenia sprzyjają dwa główne czynniki. Pierwszym z nich jest chodzenie w zbyt ciasnych butach, szczególnie w bardzo lubianych przez kobiety tzw. „szpicach”. Płytka paznokciowa jest wtedy uciskana, co z czasem prowadzi do jej nieprawidłowego wzrostu w kierunku wału paznokciowego.
Drugą istotną przyczyną wrastania paznokci jest ich nieprawidłowe obcinanie. Nieprawidłowo obcięty paznokieć rośnie nie tylko w przód, ale i na boki, a jego ostra krawędź stopniowo wbija się w wał paznokciowy, uszkadzając go i powodując stan zapalny.
Zdarza się jednak, że wiele osób, mimo szczególnego dbania o paznokcie, cierpi z powodu ich wrastania. Może to świadczyć o ich szczególnej predyspozycji do tej choroby.
• Charakterystyka
Wrastająca płytka powoduje, że wał paznokciowy staje się lekko obrzęknięty i zaczerwieniony. Towarzyszy temu ból, który nasila się głównie podczas noszenia ciasnego obuwia. Jeżeli w wyniku zaniedbań higienicznych i braku leczenia dojdzie do zakażenia wału paznokciowego, objawy te znacznie się nasilają. Ból staje się silniejszy i przybiera stały charakter, a czasem daje wrażenie pulsowania. Obrzęk i zaczerwienienie wału paznokciowego są bardzo wyraźne, a jego dotykanie sprawia szczególnie silny ból. Spod wału paznokciowego, po jego uciśnięciu, może wydobywać się niewielka ilość wydzieliny ropnej.
W przypadku drastycznego zaniedbania, zakażenie może objąć cały palec, szerząc się w obrębie tkanki podskórnej. Powstaje wtedy tzw. ropowica palca, który cały staje się obrzęknięty, zaczerwieniony i bolesny.
• Zapobieganie
Należy pamiętać, aby paznokcie obcinać „na prosto”, czyli równolegle do korzenia, gdyż każde zaokrąglenie wolnego brzegu w sprzyjających warunkach, jakimi jest np. zbyt ciasne obuwie może doprowadzić do wrastania płytki.. Przy obcinaniu należy szczególne unikać wprowadzania ostrego końca nożyczek lub pilnika pomiędzy paznokieć, a wał paznokciowy, gdyż powoduje to niewielkie zranienia skóry, które stanowią wrota zakażenia dla bakterii. Aby uniknąć innych form infekcji wału paznokciowego warto zrezygnować z wycinania skórek, a jedynie delikatnie odsuwać je drewnianym patyczkiem. Należy także chodzić w wygodnych i dobrze dopasowanych butach.
• Leczenie
W przypadku stanu zapalnego pomocne może być kilkunastominutowe moczenie palca w ciepłej wodzie mydlanej kilka razy dziennie. Gdy jednak zakażenie wału paznokciowego jest dość zaawansowane, niezbędna staje się pomoc chirurga.
Obecnie najczęściej stosowaną metodą jest tzw. metoda Quenu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na wycięciu wąskiego paska wrastającej części paznokcia wraz z przyległym do niego wałem paznokciowym. Powstały ubytek skóry i paznokcia oczyszcza się i zakłada opatrunek z antybiotykiem. Po zabiegu bardzo ważne jest noszenie wygodnego obuwia i prawidłowe obcinanie paznokcia, który gojąc się, zwykle odzyskuje swój prawidłowy kształt i nie ma tendencji do wrastania. Początkowo jest on nieco węższy od paznokcia palucha na drugiej stopie, jednak już po kilku tygodniach odzyskuje swoją pierwotną szerokość.
Istnieje również kilka metod korekcji wrastającego paznokcia w gabinecie kosmetycznym, jednak w przypadku stanu zapalnego należy przeczekać, aż dolegliwości ustąpią. Jednym ze sposobów jest zastosowanie tamponady, czyli wsunięcia między paznokieć, a wał miękkiej flizeliny nasączonej odpowiednim środkiem przeciwzapalnym. Można też zastosować specjalne rureczki, które są przecięte z jednej strony. Rureczkę taką nasuwa się na odpowiednio przygotowany brzeg paznokcia i utrwala masą do rekonstrukcji paznokcia.
Jeżeli mamy do czynienia z wrastaniem spowodowanym deformacją płytki paznokciowej, najlepszym sposobem jest zastosowanie klamry korekcyjnej z miękkiego drutu lub tworzywa sztucznego. Można założyć ją nawet, gdy doszło do stanu zapalnego wału paznokcia. Ma ona za zadanie unieść płytkę paznokciową. Zabieg ten jest bezbolesny i powoduje prawie natychmiastową ulgę. Założona klamra korekcyjna wzrasta wraz z paznokciem, sprowadzając go na właściwy tor wzrostu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post