Metody leczenia chorób kręgosłupa

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
Asystentka

Metody leczenia chorób kręgosłupa

Post autor: Asystentka »

1. Metody farmakologiczne:

obejmują one najczęściej leczenie lekami przeciwbólowymi, najczęściej tzw. niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi. Leki te wyciszając stan zapalny działają przeciwbólowo. Zasadniczym skutkiem ubocznym w stosowaniu leków z tej grupy jest toksyczne działanie na śluzówkę żołądka. Przeciwwskazaniem do stosowania leków z tej grupy jest czynna choroba wrzodowa żołądka.

Inną grupą leków są tzw. myorelaksanty. Leki te zmniejszają napięcie mięśni przykręgosłupowych zmniejszając dolegliwości bólowe. Ponadto w bardzo ciężkich zespołach bólowych stosuje się mocniejsze preparaty przeciwbólowe. W skrajnych przypadkach (najczęściej w leczeniu szpitalnym) można zastosować leki opiatowe ( narkotyki).

Leczenie farmakologiczne stosuje się najczęściej w ostrej fazie bólów kręgosłupa, przez okres kilku tygodni. Leki te miewają niestety działania uboczne, a przedłużanie ich stosowania może ujawniać ich toksyczne działanie.

2. Metody rehabilitacyjne.

Należy podkreślić, że jest to bezwzględnie podstawowy sposób leczenia w zespołach bólowych kręgosłupa związanych z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa. Niezależnie od etapu i zaawansowania tego schorzenia do "repertuaru" działań terapeutycznych należy włączyć leczenie rehabilitacyjne. Takie leczenie obejmuje wiele przeróżnych sposobów z dziedziny: fizykoterapii, kinezyterapii, czy zabiegów o charakterze balneologicznym.

Jak się wydaje - najbardziej skuteczne w leczeniu rehabilitacyjnym są metody obejmujące masaż mokry czy suchy, krioterapia ogólna (kriokomora), kinezyterapia (leczenie ruchem) sposobem McKenziego.

Oddając się w ręce rehabilitanta musimy mieć pewność, że powierzamy rehabilitację kręgosłupa człowiekowi gruntownie wykształconemu i doświadczonemu w swojej dziedzinie.

3. Leczenie operacyjne

zarezerwowane jest dla wąskiej grupy pacjentów. Tyko niewielki procent ludzi skarżących się na bóle kręgosłupa wymaga leczenia operacyjnego. Poniżej podaję kilka podstawowych zasad, o których powinien wiedzieć chory myśląc o operacji:
Zasada1

Leczenie operacyjne w bólach kręgosłupa jest najczęściej leczeniem przeciwbólowym. Nie są to zabiegi, które ratują życie. Ich celem jest poprawienie komfortu życia pacjenta. W związku z tym tylko chory może zdecydować czy i kiedy poddać się takiemu zabiegowi.

Zasada2

Nie ma jednej operacji na bóle kręgosłupa. Ze względu na skomplikowany charakter choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, zabieg operacyjny powinien być dobrany do konkretnego chorego. Jest kilkanaście rodzajów operacji i nie ma jednej, która uzdrawia wszystkich. Niestety zdarza się, że nie wszystkie ośrodki zajmujące się chirurgią kręgosłupa są w stanie zaoferować pełen wachlarz zabiegów. Może to powodować sytuację, że "dopasowuje" się chorego do wykonywanych operacji a nie na odwrót.

Zasada3

Zabieg powinien być przeprowadzany technikami minimalnie inwazyjnymi. Zmniejsza to uraz okołooperacyjny, przyśpiesza gojenie, powrót do zdrowia oraz - co za tym idzie - redukuje do minimum czas pobytu chorego w szpitalu.

Zasada4

Jedną z podstawowych ról lekarza mającego operować chorego jest dokładne zapoznanie pacjenta z wynikami leczenia. Chory musi wiedzieć, że chirurgia kręgosłupa to nie panaceum na wszystko, musi wiedzieć, czego się może spodziewać, a na co nie może liczyć.

Zasada5

Samo leczenie operacyjne, bez uzupełnienia postępowaniem rehabilitacyjnym, bez zmiany trybu życia i bez aktywnego udziału chorego w dalsze zdrowienie, jest działaniem połowicznym i nie przynosi maksymalnego efektu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post