U kogo podejrzewać i jak zdiagnozować stan przedcukrzycowy?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

U kogo podejrzewać i jak zdiagnozować stan przedcukrzycowy?

Post autor: Asystentka »

lek. Dorota Godawska
Centrum Leczenia Cukrzycy "Insumed" Kraków
Co to jest stan przedcukrzycowy?

Stwierdzenie nieznacznie podwyższonych ponad normę wartości glikemii na czczo, które jeszcze nie spełniają kryterium rozpoznania cukrzycy, czyli 5,6–6,9 mmol/l (100–125 mg/dl), określa się jako nieprawidłową glikemię na czczo (impaired fasting glucose – IFG). Z kolei wartości glikemii w 120. minucie testu tolerancji glukozy (OGTT) pomiędzy 7,8 a 11,0 mmol/l (140–199 mg/dl) świadczą o nieprawidłowej tolerancji glukozy (impaired glucose tolerance – IGT).
Obydwa te stany (występujące zarówno pojedynczo, jak i razem) określa się jako stan przedcukrzycowy.
Występowanie stanu przedcukrzycowego, a zwłaszcza współistnienie IFG i IGT, znacznie zwiększa szansę na rozwój cukrzycy typu 2. W tym czasie nie dokuczają choremu objawy hiperglikemii, natomiast mogą występować dyskretne objawy hipoglikemii reaktywnej, które z reguły nie wzbudzają niepokoju. Wiadomo, że już w stanie przedcukrzycowym mogą rozwijać się powikłania charakterystyczne dla cukrzycy (np. neuropatia).
U kogo podejrzewać stan przedcukrzycowy?

W licznych badaniach klinicznych wykazano, że zdrowy styl życia (odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna) może zapobiec rozwojowi cukrzycy typu 2. Dlatego szczególnie ważne jest poszukiwanie stanu przedcukrzycowego w grupie osób zagrożonych zachorowaniem na cukrzycę typu 2. Wytyczne Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego (PTD) wymieniają następujące grupy osób zagrożonych rozwojem cukrzycy typu 2:

osoby z nadwagą i otyłością (BMI powyżej 25 kg/m2 i/lub obwód w talii powyżej 80 cm u kobiet oraz powyżej 94 cm u mężczyzn)
osoby, których rodzice lub rodzeństwo chorują na cukrzycę typu 2
kobiety z przebytą cukrzycą ciążową oraz kobiety, które urodziły dziecko o masie ciała powyżej 4 kg
osoby z rozpoznaną dyslipidemią
osoby z rozpoznanym nadciśnieniem tętniczym
osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego
kobiety z zespołem policystycznych jajników
osoby mało aktywne fizycznie
osoby z grupy środowiskowej lub etnicznej częściej narażonej na cukrzycę.

Jak rozpoznać stan przedcukrzycowy?

Według zaleceń PTD preferowaną metodą diagnostyki zaburzeń tolerancji węglowodanów jest doustny test tolerancji glukozy (oral glucose tolerance test – OGTT). Należy podkreślić, że pomiary w tym teście nie mogą być wykonywane za pomocą glukometru, a pacjent powinien być odpowiednio poinstruowany o przebiegu badania – powinien być wypoczęty i na czczo, czas pomiędzy oznaczeniami glukozy (2 h) musi spędzić w spoczynku, w miejscu badania i nie może przyjmować żadnych posiłków w tym czasie.
Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne (ADA) dopuszcza możliwość rozpoznania stanu przedcukrzycowego na podstawie stężenia hemoglobiny glikowanej (HbA1c): 5,7–6,4%. Jednak w Polsce z uwagi na brak wystarczającej kontroli jakości metod laboratoryjnych oraz nieustalone wartości odcięcia HbA1c w rozpoznaniu cukrzycy typu 2 i stanu przedcukrzycowego w populacji polskiej, PTD nie zaleca obecnie wykonywania tego badania w celach diagnostycznych.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post