Objawy dyskopatii szyjne

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
Asystentka

Objawy dyskopatii szyjne

Post autor: Asystentka »

Ból karku występuje bardzo często, prawie każdy doświadcza tego nieprzyjemnego uczucia przynajmniej raz w życiu. Czasem dolegliwości mają charakter sztywności lub skurczu mięśni. Pacjenci często wiążą pojawienie się objawów z ekspozycją na zimno lub spaniem w niewygodnej pozycji.

Cechą wspólną opisywanych symptomów jest przemijający charakter, rzadko trwają dłużej niż 2-3 dni, mówimy wtedy o ostrym zespole bólowym. Gdy stan trwa ponad miesiąc, mamy do czynienia z zespołem przewlekłym.

O ile ból ostry rzadko spowodowany jest organicznym uszkodzeniem kręgosłupa, najczęściej jest wynikiem bolesnego skurczu mięśni, o tyle ból przewlekły zazwyczaj spowodowany jest chorobą zwyrodnieniową krążka międzykręgowego. W zależności od rodzaju zmian zwyrodnieniowych wyróżnia się trzy zasadnicze zespoły objawów dyskopatii w odcinku szyjnym:

1. Wypuklina jądra miażdżystego
Pod wpływem siły ściskającej może dojść do uszkodzenia zewnętrzej, łącznotkankowej warstwy dysku: pierścienia włóknistego. Najczęściej uszkodzenie jest wynikiem powtarzających się mikrourazów, które goją się przez bliznowacenie co znacząco osłabia strukturę. Z czasem wewnętrzna, galaretowata część dysku - jądro miażdżyste - zaczyna migrować w miejsce o zmniejszonym oporze, tworząc wypuklinę. Jeśli wypuklina kieruje się w stronę elementów układu nerwowego, jak korzenie i rdzeń kręgowy, może dojść do ucisku i pojawienia się charakterystycznych objawów.
Ucisk na korzenie powoduje ból promieniujący do kończyn górnych. Lokalizacja bólu ma ścisły związek z poziomem uszkodzenia, gdyż korzenie zawierają włókna biegnące do określonych pięter ciała człowieka, tzw. dermatomów. Dlatego dokładne badanie neurologiczne pozwala dość dokładnie ustalić poziom uskoczenia. Znaczny ucisk, zwłaszcza długotrwały, powoduje uszkodzenie włókien nie tylko czuciowych ale i nerwowych, co objawia się osłabieniem określonych grup mięśni a nawet niedowładem.

2. Mielopatia
Gdy wypuklina uciska na rdzeń kręgowy, może dojść do mielopatii, czyli zespołu objawów wskazujących na uszkodzenie dróg nerwowych biegnących do kończyn dolnych. Zazwyczaj początkowo mielopatię można rozpoznać wyłącznie na podstawie dokładnego badania neurologicznego, w skrajnych przypadkach może dojść do mniejszego lub większego osłabienia kończyn dolnych.

3. Stenoza kanału kręgowego
W przebiegu choroby zwyrodnieniowej zmieniają się właściwości fizyczne krążków międzykręgowych. Tracą one elastyczność, stają się niejednorodne co doprowadza do miejscowej niestabilności. Organizm próbuje kompensować zaburzenia biomechaniki za pomocą przerostu kości i więzadeł. Patologiczne wyrostki kostne noszą nazwę osteofitów. Gdy struktury te wrastają do kanału kręgowego, gdzie przebiega rdzeń, dochodzi do stenozy, czyli patologicznego zwężenia światła kanału kręgowego. Proces jest dodatkowo przyspieszony przez towarzyszący przerost więzadeł.

Klasycznie stenoza objawia się drętwieniem a nawet niedowładem kończyn dolnych.
Objawy z reguły narastają stopniowo przez lata, przez co pacjenci często zgłaszają się do lekarza, gdy zmiany zwyrodnieniowe są bardzo nasilone a możliwości leczenia ograniczone.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post