Trądzik młodzieńczy

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Trądzik młodzieńczy

Post autor: admin. med. »

Trądzik młodzieńczy zwany także trądzikiem pospolitym, jest przewlekłą chorobą, która ukazuje się w różnych jego odmianach i w różnym przedziale wiekowym. Od 80 do 100% osób w okresie dojrzewania cierpi na tego typu zmiany skórne. Przed osiągnięciem dojrzałości płciowej trądzik występuje u 7% dziewcząt.

W odmianie trądziku młodzieńczego obserwujemy przewagę licznych grudek i zaskórników. Odmiana tego typu trądziku zazwyczaj przebiega lekko, może ustąpić przy włączeniu odpowiednich kosmetyków bądź leków zewnętrznych.

Grudka jest wykwitem wyniosłym ponad powierzchnię naskórka. Może mieć różne wymiary, jest wyraźnie odgraniczona i posiada inną spoistość niż otaczająca ją tkanka. Ustępuje bez pozostawienia śladu.

Zaskórniki są powszechnie określane jako zatkane pory skóry. W tym przypadku wyróżniamy ich dwa rodzaje: zaskórniki otwarte i zaskórniki zamknięte.

Zaskórniki otwarte to nic innego jak zanieczyszczone a przede wszystkim zablokowane pory skóry. Tworzą się w momencie kiedy otwory skóry, czyli pory są częściowo otwarte. Wtedy dochodzi do gromadzenia się w nich sebum i martwych komórek skóry. Ciemny kolor („czarne kropki”) pojawia się w wyniku utlenienia melaniny (barwnika skóry). Dzieje się to wskutek lokalizacji na powierzchni skóry bakterii nagromadzonych w otwartych porach. Dzięki temu mają bardzo dobry kontakt z powietrzem i wspaniałe warunki do utleniania.

Zaskórnikami zamkniętymi nazywamy zablokowane martwymi komórkami oraz sebum a dodatkowo zarośnięte naskórkiem pory skóry. W tym przypadku nie dochodzi do utleniania się melaniny, dlatego też zaskórniki zamknięte mają kolor biały. Zazwyczaj są bardziej miękkie i prostsze w usuwaniu niż zaskórniki twarde i otwarte.

Zaskórniki otwarte bądź zamknięte powstają na wskutek pojawienia się mikrozaskórników. Ze zmian otwartych może wytworzyć się stan zapalny, który prowadzi do pojawienia się wykwitów takich jak grudki, cysty oraz krostki.
Jak usuwać grudki i zaskórniki?

Tego typu zmiany można usuwać na wiele sposobów. Jednym z nich jest wizyta w salonie kosmetycznym na mechanicznym oczyszczaniu twarzy. Polska należy do jedynych z ostatnich krajów w jakich wykonują tego typu zabieg. Na świecie bardziej popularne są zabiegi typu mikrodermabrazja bądź złuszczanie przy pomocy kwasów owocowych. Szczególnie odchodzi się od stosowania igieł w gabinecie. Jednak jak wiadomo z doświadczenia – czego się poprawnie nie wyciśnie, to to pozostanie z nami na dłuższy czas. Dlatego też ta metoda jest stosunkowo nadal popularna i wykorzystywana w naszym kraju. Zaskórniki, które są umiejscowione w trudno dostępnych miejscach np. w uszach usuwa się za pomocą łyżeczki unny.

W salonach jak i w drogeriach kosmetycznych znajdziemy szereg ofert mających na celu złuszczenie naskórka i normalizację pracy gruczołów łojowych. Jednak kupując produkty kosmetyczne, należy zwracać dużą uwagę na skład preparatów. Nie powinna znajdować się w nich zbyt duża ilość alkoholu, który prowadzi do nadmiernego wysuszenia skóry i uszkodzenia naturalnej bariery (płaszcza hydrolipidowego skóry). Oczywiście alkohol działa dezynfekująco i jest niezbędny w tego typu preparatach, jednak jego nadmiar może znacznie pogorszyć, zamiast polepszyć stan skóry.

Regularne złuszczanie naskórka warto przeprowadzać 2-3 razy w tygodniu. Stosowany peeling może być drobnoziarnisty bądź enzymatyczny. Dzięki temu skóra jest oczyszczana z zalegających i martwych komórek naskórka, te natomiast nie gromadzą się w porach skóry i nie powodują powstania zaskórników a następnie grudek. Peelingi na bazie kwasów owocowych oczywiście złuszczają ale dodatkowo mają właściwości normalizujące. Po przeprowadzeniu tego typu zabiegu dochodzi do przebudowy skóry i zmian w jej funkcjonowaniu. Przez kilkanaście dni możemy obserwować miejscowe łuszczenie się i zmniejszone wydzielanie sebum w strefie T. Jest to niebywale pomocne w walce z trądzikiem młodzieńczym. Należy jednak pamiętać, że kwasy owocowe (AHA) takie jak kwas cytrynowy, jabłkowy, migdałowy czy mlekowy nie przenikają przez warstwę sebum i nie wnikają w głąb porów. Do tego celu należy zastosować kwasy BHA rozpuszczalne w tłuszczach, np. kwas salicylowy. Ten wnika również w mieszki włosowe dzięki czemu jest odpowiedni w walce z trądzikiem.

Z pewnością efekty po serii zabiegów kwasami będą bardziej widoczne i znacznie szybsze niż po wcześniej wspomnianej mikrodermabrazji. Osobiście miałam przyjemność skorzystania z obu tych zabiegów i z czystym sercem mogę stwierdzić, że kwasy działają znacznie lepiej przy problemie zanieczyszczonej i przetłuszczającej się skóry twarzy.
Kosmetyki do codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej

Przede wszystkim kobiety nie mogą zapominać o dokładnym demakijażu skóry twarzy przy pomocy mleczka i toniku bądź innych preparatów mających na celu rozpuszczenie i usunięcie makijażu oraz stonizowania skóry i oczyszczenie jej z pozostałości kosmetyków kolorowych. Preparaty dobieramy do swojego typu cery. Raz bądź dwa razy dziennie dopuszczalne jest stosowanie żeli oczyszczających, normalizujących, nawet lekko peelingujących. Do pielęgnacji cery warto również włączyć maseczki kosmetyczne (np. oczyszczające, ściągające pory, normalizujące wydzielanie sebum, matująco- nawilżające) poprzedzone peelingi. Mniej popularne są chusteczki, bibułki matujące, które usuwają nadmiar łoju ze skóry w ciągu dnia, kiedy nie mamy czasu na dokładne zmycie twarzy. Dziewczyny jak i chłopcy powinni pamiętać o stosowaniu kremów i jednoczesnym matowieniu jak i nawilżaniu skóry, bowiem skóra przesuszona jako naturalną barierę ochronną wzmaga gruczoły łojowe do nadprodukcji sebum.
Podsumowanie – jak zwalczać i zapobiegać?

Podstawą jest codzienne oczyszczanie z nadmiaru łoju, peelingowanie skóry oraz jej matowienie wraz z jednoczesnym nawilżaniem. Zmiany które już postały najlepiej jest zmniejszać i usuwać w salonie kosmetycznym, natomiast w domu wykonywać wyżej wymienione działania profilaktyczne. Odpowiednia higiena jest podstawą sukcesu!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post