Badanie LH - Hormon luteinizujący

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
Asystentka

Badanie LH - Hormon luteinizujący

Post autor: Asystentka »

W jakich przypadkach badanie jest wykonywane?

Badanie LH często wykonuje się razem z innymi badaniami laboratoryjnymi (FSH, testosteron, estradiol, progesteron) w ocenie niepłodności męskiej i kobiecej. Jest ono też przydatne w diagnostyce nieregularnego miesiączkowania, zaburzeń dotyczących przysadki oraz chorób jąder lub jajników.

Oznaczenie LH w moczu może służyć do wykrycia przedowulacyjnego szczytu wydzielania LH poprzedzającego owulację o 1-2 dni.
U dzieci FSH i LH bada się diagnozując opóźnione lub przedwczesne dojrzewanie płciowe.

Czasem mierzy się poziom LH po stymulacji hormonem uwalniającym gonadotropiny (gonadoliberyną, GnRH), aby zróżnicować pierwotne i wtórne zaburzenia osi podwzgórze-przysadka-gonady. GnRH jest hormonem wytwarzanym w podwzgórzu, który pobudza uwalnianie LH i FSH przez przysadkę. W teście z GnRH po pobraniu pierwszej próbki krwi wstrzykuje się pacjentowi GnRH. Kolejne próbki krwi pobierane są w odpowiednich odstępach czasu, a następnie we wszystkich próbkach oznacza się poziom LH. Test ten pomaga zróżnicować choroby jajników lub jąder (zaburzenia pierwotne) od chorób przysadki lub podwzgórza (zaburzeń wtórnych).
Wykorzystywany jest też w ocenie przedwczesnego lub opóźnionego dojrzewania płciowego.

W jakich przypadkach badanie jest zlecane?

U kobiet i mężczyzn badanie LH (i FSH) zleca się w diagnostyce niepłodności oraz zaburzeń funkcjonowania przysadki i gonad.
Oznaczenie LH można zlecić razem z FSH u kobiet z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi, między innymi na początku menopauzy.
U dzieci można zlecić oznaczenie FSH i LH, jeśli chłopiec lub dziewczynka nie wykazuje oznak dojrzewania płciowego w prawidłowym wieku, czyli pokwitanie występuje za wcześnie lub za późno. Objawy pokwitania obejmują:

powiększenie piersi u dziewcząt
pojawienie się owłosienia łonowego
powiększenie genitaliów u chłopców
rozpoczęcie miesiączkowania u dziewcząt

Zbyt wczesne pojawienie się wyżej wymienionych objawów lub ich brak w spodziewanym wieku, może wskazywać na choroby podwzgórza, przysadki, gonad albo innych narządów. Oznaczenia FSH i LH mogą pomóc w odróżnieniu łagodnych objawów od nasilonych zmian chorobowych. Jeśli lekarz stwierdzi te zmiany to zleci dalsze badania w celu ustalenia ich przyczyny.


Co oznacza wynik?

UWAGA: Dla tego oznaczenia nie ustalono standardowych zakresów referencyjnych. Ze względu na to, że wartości referencyjne zalezą od wielu czynników takich jak: wiek, płeć, badana populacja, metoda oznaczenia, wyniki przedstawione jako wartości liczbowe mają różne znaczenie w różnych laboratoriach. Wynik powinien zawierać zakres referencyjny dla konkretnego oznaczenia. Lab Tests Online zaleca, aby pacjent przedyskutował wyniki testu z lekarzem. Dodatkowe informacje na temat zakresów referencyjnych są dostępne w rozdziale Zakresy referencyjne i ich znaczenie.

Oznaczenie stężeń FSH I LH wykorzystuje się do w różnicowaniu pierwotnej niewydolności jajników (choroba jajników) od wtórnej niewydolności jajników (zaburzenie czynności jajników spowodowane chorobą przysadki lub podwzgórza). Zwiększony poziom FSH i LH wiąże się najczęściej z pierwotną niewydolnością jajników.
Niektóre przyczyny pierwotnej niewydolności jajników to:

Wady rozwojowe:

agenezja jajników (niewykształcenie się jajników)
nieprawidłowości chromosomalne, np. zespół Turnera
zaburzenie produkcji hormonów steroidowych jajnika, np. niedobór 17-alfa-hydroksylazy

Przedwczesne wygaśniecie czynności jajników może być spowodowane:

napromienieniem
chemioterapią
chorobą autoimmunologiczną

Przewlekły brak owulacji może być spowodowany:

zespołem policystycznych jajników (PCOS)
chorobą nadnerczy
chorobą tarczycy
guzem jajnika

U kobiet w okresie menopauzy wygasa czynność jajników i poziom LH rośnie.

Niski poziom LH i FSH wiąże się z wtórną niewydolnością jajników i wskazuje na zmiany w przysadce lub podwzgórzu.

U mężczyzn wysoki poziom LH wskazuje na pierwotną niewydolność jąder.

Może ona być spowodowana wadami rozwojowymi jąder albo ich uszkodzeniem:

Wady rozwojowe jąder:

agenezja gonad
zaburzenia chromosomalne, np. zespół Klinefeltera

Uszkodzenie jąder:

infekcja wirusowe (świnka)
uraz
napromienienie
chemioterapia
choroba autoimmunologiczna
guz z komórek zarodkowych

Niski poziom LH jest związany z chorobą podwzgórza lub przysadki.
Wynik testu z GnRH jest pomocny w różnicowaniu zaburzeń pierwotnych (niewydolność jajników lub jąder) i wtórnych (choroby przysadki lub podwzgórza). Po oznaczeniu podstawowego poziomu LH pacjentowi wstrzykuje się GnRH. Wzrost poziomu LH w odpowiedzi na GnRH jest dowodem prawidłowej czynności przysadki i wskazuje na chorobę jajników lub jąder. Niski poziom LH potwierdza, że przysadka nie odpowiada prawidłowo na stymulację GnRH i wskazuje na chorobę przysadki lub podwzgórza.

U dzieci wysoki poziom FSH i LH oraz rozwój drugorzędowych cech płciowych pojawiające się zbyt wcześnie wskazują na przedwczesne dojrzewanie płciowe. Znacznie częściej problem ten dotyczy dziewcząt niż chłopców. Przedwczesne dojrzewanie płciowe może mieć wiele różnych przyczyn, które muszą być rozpoznane i leczone.

Niektóre przyczyny przedwczesnego dojrzewania to:

uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego
guzy wydzielające hormony
guzy lub torbiele jajników
guzy jąder

Prawidłowe poziomy FSH i LH u dzieci, u których występują zbyt wcześnie pewne cechy dojrzewania płciowego mogą wskazywać na łagodną postać przedwczesnego dojrzewania płciowego bez określonej przyczyny, albo mogą być przejawem prawidłowej zmienności okresu pokwitania.

W przypadku opóźnionego dojrzewania płciowego poziomy FSH i LH mogą być prawidłowe lub obniżone w porównaniu z normą dla okresu pokwitania. Do zdiagnozowania przyczyny opóźnionego dojrzewania płciowego, może być konieczne wykonanie testu z i innych badań.

Niektóre przyczyny opóźnionego dojrzewania to:

zaburzenie dotyczące gonad (jajników lub jąder)
niedobór hormonów
zespół Turnera (nieprawidłowość chromosomalna u dziewcząt)
zespół Klinefeltera (nieprawidłowość chromosomalna u chłopców)
przewlekłe infekcje
nowotwory
zaburzenia odżywiania (jadłowstręt psychiczny- anoreksja)



Co jeszcze należy wiedzieć?

Niektóre leki, np. leki przeciwdrgawkowe, klomifen i nalokson mogą powodować wzrost poziomu LH, inne, jak digoksyna, doustne środki antykoncepcyjne i leki hormonalne mogą wpływać na obniżenie poziomu LH.
U osób poddawanych niedawno badaniu scyntygraficznemu, izotopy użyte w czasie badania mogą interferować w oznaczeniu LH.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post