O sposobach leczenia zakażeń wirusem opryszczki Opryszczka narządów płciowych

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

O sposobach leczenia zakażeń wirusem opryszczki Opryszczka narządów płciowych

Post autor: admin. med. »


Choroba może przebiegać bezobjawowo lub z wystąpieniem zmian w obrębie skóry i błon śluzowych. Opryszczka narządów płciowych jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży ze względu na możliwość przejścia zakażenia na płód, powodując u niego poważne powikłania. Pełnoobjawowe zakażenie w czasie ciąży może stać się przyczyną zakażenia wewnątrzmacicznego, okołoporodowego lub też poporodowego dziecka. W pierwszym trymestrze ciąży zwiększa się ryzyko poronienia samoistnego, w II trymestrze - porodu przedwczesnego lub IUGR (wewnątrzmacicznego zahamowania wzrostu płodu). Największe ryzyko zakażenia dziecka wirusem opryszczki występuje w przypadku porodu drogami natury, podczas którego noworodek narażony jest na bezpośrednie zetknięcie z zakażonymi komórkami organizmu matki.
Pierwsze objawy wirusa opryszczki widoczne mogą być już kilka dni po zakażeniu - obserwować je możemy na skórze i błonach śluzowych narządów płciowych. Pierwszymi symptomami są swędzenie i pieczenie, następnie dochodzi do powstawania bolesnych pęcherzyków. Zarażenie wirusem opryszczki może nastąpić podczas stosunku płciowego z nosicielem wirusa lub przez kontakt z jego rzeczami (ręczniki, mydło).

Bardzo dużo osób, mimo braku objawów klinicznych, jest nosicielami wirusa HSV-2. Infekcja tym wirusem często nawraca. Przechorowanie nie powoduje uodpornienia, lecz przejście wirusa w tzw. stan uśpienia (stan latencji). Wirus HCV-2 najczęściej uaktywnia się pod wpływem takich czynników jak osłabienie organizmu, obniżenie odporności, gorączka, zmiany hormonalne, przegrzanie lub przemarznięcie organizmu. Często ciąża staje się czynnikiem uaktywniającym wirusa.

Opryszczka narządów płciowych - kiedy udać się do lekarza?
Pojawienie się jakichkolwiek zmian w okolicy narządów płciowych powinno skłonić do natychmiastowego skonsultowania się z ginekologiem. Dotyczy to zwłaszcza kobiet ciężarnych. Wczesne rozpoznanie opryszczki narządów płciowych i szybkie wprowadzenie odpowiedniego leczenia zmniejsza ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa, a w przypadku kobiet w ciąży - zagrożenia dla płodu. Jeżeli przed ciążą kobieta przechodziła incydenty choroby, warto o tym poinformować lekarza. Obecnie dostępnych jest wiele testów serologicznych pozwalających na stwierdzenia nosicielstwa wirusa.

Opryszczka narządów płciowych - leczenie domowe
Leczenie opryszczki narządów płciowych to przede wszystkim leczenie miejscowe. W celu zmniejszenia dolegliwości można stosować nasiadówki z naparu rumianku, pędzlowanie roztworem fioletu. Przed zastosowaniem leczenia należy skonsultować się z lekarzem (najlepiej ginekologiem lub dermatologiem – w obu przypadkach nie jest potrzebne skierowanie od innego lekarza).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post