Jakie są przyczyny poronienia

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
Asystentka

Jakie są przyczyny poronienia

Post autor: Asystentka »

Proszę o pomoc w odpowiedzi na pytania, które mnie bardzo dręczą. 26 września zgłosiłam się na badania kontrolne w ciąży i położna nie usłyszała serca dziecka, a powinnam być w 15. tygodniu i 4. dniu. Skierowała mnie na USG i tam się potwierdziło, że maluszek nie żyje. Z USG wynika, że płód rozwinął się do 13. tygodnia, więc już nie żył 2 tygodnie. W tym okresie miałam ciężką sytuację stresową i dużo płakałam, kilka dni. Czy tym mogłam spowodować obumarcie płodu? Pracuję dosyć ciężko. Czy w jakikolwiek sposób mogłam się przyczynić do tego? I dlaczego nie miałam jakiś objawów. Czasem mnie troszeczkę pobolewał brzuch, ale to ustawało samo. Czy ten ból mógł być początkiem poronienia? Czy w jakikolwiek sposób mogłam spowodować poronienie? Proszę o odpowiedź i dziękuję.

Odpowiedziała
prof. dr n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta
ginekolog położnik, endokrynolog, seksuolog
Kierownik Katedry Zdrowia Kobiety Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach

Szanowna Pani,
jest bardzo dużo możliwych przyczyn poronienia, wśród nich występują przyczyny genetyczne, hormonalne, anatomiczne i immunologiczne, a także zakażenia, zaburzenia metaboliczne, jak również stresy psychiczne.

Ustalenie przyczyny poronienia na podstawie jedynie Pani relacji jest niemożliwe. Diagnostyka przyczyn poronień jest czasochłonna i wymaga wielu badań.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post