Pobieranie krwi a zakażenie

Choroby krwi i układu krwiotwórczego.
Starosta
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 27 gru 2015, o 20:49

Pobieranie krwi a zakażenie

Post autor: Starosta »

Dzień dobry,

Nie wiem czy w dobrym miejscu zamieszczam to pytanie...
Byłam wczoraj na pobraniu krwi. Pielęgniarka założyła rękawiczki, odkaziła miejsce wkłucia płynem, później dotknęła palcem w rękawiczce miejsca, na którym kładzie się rękę do pobrania krwi (taka "poduszka" na stole). Następnie tym palcem dotknęła mojej ręki w celu poszukiwania żyły i w miejscu, które wcześniej dotykała,wbiła igłę.

Czy w takim przypadku istnieje ryzyko, że poprzez dotknięcie palcem tej "poduszki", która nie jest dezynfekowana po każdym pacjencie, a następnie dotknięcie skóry (uprzednio zdezynfekowanej płynem) i dokonanie wkłucia w tym miejscu, do krwioobiegu mogły dostać się jakieś bakterie/wirusy? Czy w taki sposób może dojść do zakażenia WZW C lub HIV? Dodam, że na miejscu, które dotknęła na "poduszce" nie było widoczne "gołym okiem" ślady krwi.
Być może wyolbrzymiam sytuację, ale nie daje mi ona spokoju. Pierwszy raz się z czymś takim spotkałam, żałuję, że nie zareagowałam, ale o całej sytuacji zaczęłam myśleć dopiero po wyjściu z punktu pobrań. Z góry dziękuję za odpowiedź.
carboczar

Re: Pobieranie krwi a zakażenie

Post autor: carboczar »

Nie ma powodu do stresu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post