Neuropatia czyli uszkodzenie nerwów obwodowych

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Neuropatia czyli uszkodzenie nerwów obwodowych

Post autor: admin. med. »

Uszkodzenie nerwów obwodowych jest najczęstszą przyczyną zaburzeń czucia. Obszar występowania tych zaburzeń jest ściśle ograniczony do zakresu unerwienia danego nerwu lub nerwów.
Już nawet bardzo niewielkie, trudne do wykrycia za pomocą powszechnie stosowanych metod badania, uszkodzenie nerwu obwodowego może spowodować zaburzenia czucia w postaci bólu, przeczulicy lub parestezji.

Ponieważ większość nerwów obwodowych zawiera w sobie zarówno włókna czuciowe, jak i ruchowe, objawem ich uszkodzenia są nie tylko zaburzenia czucia, ale również objawy ruchowe. Najczęściej jest to osłabienie, aż do zupełnego porażenia, mięśni unerwianych przez nerw. Pozbawione impulsów nerwowych mięśnie ulegają stopniowemu zanikowi. Niektóre nerwy obwodowe zawierają również dużą liczbę włókien autonomicznych, co powoduje, że ich uszkodzenie objawia się zaburzeniami potliwości, zabarwienia (zblednięcie, zaczerwienienie, zasinienie), ucieplenia oraz wyglądu skóry (ścieńczenie, zanik).

Uszkodzenie nerwów może dotyczyć pojedynczego nerwu (mononeuropatia) lub wielu nerwów obwodowych (polineuropatia).

Przyczyną uszkodzenia pojedynczych nerwów jest najczęściej uraz, niedokrwienie lub ucisk, a wielu nerwów uogólnione choroby, takie jak cukrzyca, choroby nerek, niedobór witamin i innych substancji odżywczych, np. w przebiegu alkoholizmu.

Ucisk na nerw może być spowodowany przez pogrubiały mięsień, więzadło lub wyrośl kostną, a dochodzi do niego w czasie szczególnie głębokiego np. poalkoholowego snu lub w czasie znieczulenia operacyjnego. Ten rodzaj neuropatii, nazywany neuropatią z ucisku, występuje zwykle u ludzi, którzy mają genetycznie uwarunkowaną zwiększoną wrażliwość nerwów na ucisk i wtórnie – niedotlenienie. Bardzo często współistnieją też u nich inne choroby i stany predysponujące do wystąpienia neuropatii, takie jak cukrzyca czy niedobór witamin.

Najczęstszymi neuropatiami z ucisku są:
• neuropatia łokciowa,
• zespół cieśni nadgarstka,
• uszkodzenie nerwu strzałkowego.

Neuropatia nerwu łokciowego
Spowodowana jest zwykle uciskiem w okolicy łokcia, gdzie nerw ten przebiega w stosunkowo płytkim rowku kostnym, tuż pod skórą. Jest to najczęściej uszkadzany nerw ustroju. Pierwszym objawem jest ból i parestezje w obrębie IV i V palca oraz zewnętrznej strony ręki i przedramienia. Następnie pojawia się osłabienie siły palców i zanik mięśni kłębika oraz mięśni międzykostnych ręki. Znaczny zanik mięśni międzykostnych powoduje, że ręka przybiera kształt „szponiastej”.

Uciskowa neuropatia nerwu promieniowego
Występuje także charakterystyczny niedowład ręki. Wskutek wielogodzinnego ucisku ramienia przez ciężar własnego ciała lub głowę drugiej osoby dochodzi do porażenia prostowników i ręka przybiera kształt opadający. Uszkodzenie to nazywane jest również „porażeniem sobotniej nocy”, gdyż zdarza się najczęściej po nadużyciu alkoholu i nagłym zaśnięciu.
Agrenda
Użytkownicy
Posty: 11
Rejestracja: 31 paź 2016, o 20:07

Re: Neuropatia czyli uszkodzenie nerwów obwodowych

Post autor: Agrenda »

Zawsze mnie fascynowało, chociaż może to złe określenie, ale zadziwiało to, jak jeden czynnik, jedna choroba może wywołać tak mnóstwo negatywnych skutków. Przykładowo ta cukrzyca, o której wspominasz (chociaż już gdzieś o tym z kimś na forum pisałam) biorąca się z niedoboru witaminy B1 (tiaminy), a przecież mogłoby się pomyśleć, że co to tam taka witamina. No niestety, jak widać nie jesteśmy idealnie stworzeni i nigdy nie wiadomo, kiedy choć najmniejszy niedobór witaminy, może rozsiać spustoszenie w naszym organizmie i nieść za sobą takie skutki, które możemy odczuwać do końca życia. Jak już wspominałam o niedoborze tiaminy, to ten sam niedobór występuje u alkoholików, a może również wystąpić u osób chociażby się odchudzających czy odżywianych pozajelitowo. Przecież jest to niesłychana liczba osób, która jest narażona na przykład na tą neuropatię, już o pozostałych skutkach nie mówiąc. Wspominałam też gdzieś na forum o Benfogammie, która ma te niedobory uzupełniać poprzez dostarczenia benfotiaminy (ulepszonej tiaminy). Badania pokazują, że faktycznie u osób, które ją stosowały zauważono znaczną ochronę przed negatywnymi skutkami cukrzycy itp.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post