Przewlekłe zapalenie wątroby typu C

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Asystentka

Przewlekłe zapalenie wątroby typu C

Post autor: Asystentka »

dr hab. n. med. Małgorzata Inglot, dr n. med. Aleksandra Szymczak, Klinika Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Jakie są kryteria rozpoznania i obraz kliniczny przewlekłego WZW typu C?

Jeśli w ciągu 6 miesięcy od zakażenia nie dojdzie do samoistnej eliminacji wirusa (u 20–30% chorych) i we krwi nadal się stwierdza HCV RNA, należy rozpoznać przewlekłe zapalenie wątroby. Wykładnikiem biochemicznym tego procesu jest u większości chorych stale lub okresowo zwiększona aktywność aminotransferazy alaninowej i asparaginianowej (ALT, AST). Na ogół typowo nie przekracza 100 UI/l, może być większa w zakażeniu genotypem 3 HCV, natomiast u 15–40% chorych jest prawidłowa.

Objawy kliniczne także w tej fazie choroby są nieswoiste. Pacjenci najczęściej skarżą się na osłabienie, obniżenie nastroju, ból stawów i mięśni, niecharakterystyczne dolegliwości dyspeptyczne. W badaniu przedmiotowym można stwierdzić nieznaczne powiększenie wątroby, rumień dłoniowy, pojedyncze pajączki naczyniowe. Utrzymująca się replikacja wirusa w wątrobie prowadzi do nasilonej reakcji zapalnej i uruchamia proces naprawczy, jakim jest włóknienie. Wieloletnie włóknienie wątroby w przebiegu WZW typu C prowadzi do marskości wątroby w ciągu średnio 30 lat, ale u 1/3 chorych w czasie krótszym niż 20 lat.

Spośród wielu czynników, które przyspieszają proces włóknienia, za najważniejsze uznaje się: nadużywanie alkoholu, płeć męską i starszy wiek w chwili zakażenia. Nierzadko pierwszym objawem toczącego się od lat zakażenia HCV bywają powikłania marskości wątroby: wodobrzusze, żółtaczka, encefalopatia wątrobowa lub krwotok z żylaków przełyku.

Zapamiętaj

Co piąte rozpoznanie zakażenia HCV ustala się w zaawansowanym stadium choroby.
Liczbę osób zakażonych HCV w Polsce szacuje się na 1,9% populacji.
Prawidłowa aktywność aminotransferaz w osoczu nie wyklucza aktywnego zakażenia HCV.
Stwierdzenie przeciwciał anty-HCV ma znaczenie przesiewowe; potwierdzeniem aktywnego zakażenia jest wykazanie obecności RNA wirusa w surowicy.
Wyleczenie zakażenia jest możliwe, również w stadium marskości wątroby, a obecnie dostępne leki są bardzo skuteczne i dobrze tolerowane.
Nie ma szczepionki przeciwko HCV, a podstawą profilaktyki jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny, odpowiednia sterylizacja sprzętu mającego kontakt z krwią i unikanie zachowań mogących prowadzić do zakażenia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post