Późne ząbkowanie

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Późne ząbkowanie

Post autor: Asystentka »

Moja roczna córeczka ma tylko 2 ząbki. Czy nie należy zwiększyć podaży witaminy D3? Dodam, że karmię ją głównie piersią.
Odpowiedziała

dr med. Dorota Gieruszczak-Białek
specjalista pediatrii, genetyki klinicznej
Klinika Pediatrii
Warszawski Uniwersytet Medyczny

Szanowna Pani!

Ząbkowanie u Pani córki najprawdopodobniej przebiega prawidłowo. Napisałam „najprawdopodobniej”, gdyż nie mam informacji, jakie zęby wyrżnęły się u córeczki i w jakim odstępie czasu – pomiędzy zębami jednoimiennymi nie powinien być on dłuższy niż 6 miesięcy. Natomiast liczba zębów w kolejnych miesiącach i czas pojawienia się pierwszego zęba różnią się znacznie u poszczególnych dzieci. Warto spytać swoich rodziców, jak przebiegało ząbkowanie u Pani i ojca dziecka.

O opóźnionym ząbkowaniu mówimy, jeżeli do ukończenia dwunastego miesiąca życia nie wyrżnie się pierwszy ząb. Wtedy dziecko powinno być skonsultowane przez stomatologa dziecięcego i pediatrę w celu wykluczenia chorób i stanów, które mogą być przyczyną opóźnionego ząbkowania (m.in. zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforanowej).
Jeżeli córeczka nie ma żadnych objawów świadczących o niedoborze witaminy D3 (to powinien ocenić pediatra), nie jest otyła i otrzymywała odpowiednie dawki tej witaminy w pierwszym roku życia (400 IU/24 h), nie widzę wskazań do zwiększenia podaży witaminy D3. Zgodnie z zaleceniami w drugim roku życia podaż witaminy D3 powinna wynosić 400 IU/24 h (od października do marca, a także w pozostałych miesiącach, jeżeli nie jest zapewniona wystarczająca synteza skórna witaminy D).

Napisała Pani, że karmi córkę głównie piersią. Jeżeli poza Pani pokarmem dieta córki jest uboga i mało urozmaicona, warto sprawdzić, czy nie doszło do niedoboru żelaza. Należy również rozszerzyć dietę córeczki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post