Jak złagodzić ból brzucha po zatruciu pokarmowym?

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Asystentka

Jak złagodzić ból brzucha po zatruciu pokarmowym?

Post autor: Asystentka »

Pytanie nadesłane do redakcji

Od 3 dni mam silny kłujący ból w okolicach pępka, wymioty, biegunkę i osłabienie. Byłam w szpitalu w Anglii. Lekarz stwierdził infekcję żołądka, przepisał tabletki (Buccastem 3 mg) i odesłał mnie do domu. Biegunka i wymioty ustąpiły, ale ból brzucha jest wciąż taki sam, a nawet pojawia się częściej. Bardzo proszę o pomoc.
Odpowiedziała

dr n. med. Anna Mokrowiecka
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista gastroenterolog
Oddział Kliniczny Gastroenterologii Ogólnej i Onkologicznej
Uniwersytecki Szpital Kliniczny UM w Łodzi

Krótki wywiad dotyczący opisanych objawów, ich ostry początek i szybka poprawa mogą świadczyć o tle zakaźnym. Współwystępowanie biegunki, wymiotów i bólów brzucha oraz osłabienia świadczyć może o zatruciu pokarmowym, które zwykle ma samoograniczający charakter. Zwłaszcza że w opisie nie ma wzmianki o objawach poważniejszych infekcji pokarmowych, np. biegunce z krwią i gorączce.

Takie łagodniejsze zatrucie mija bez specjalnego leczenia, zwykle nie wymaga przyjmowania antybiotyków. Potwierdza to także ustąpienie biegunki i wymiotów bez specjalistycznego leczenia. Otrzymany lek to pochodna fenotiazyny, czyli leku przeciwpsychotycznego z właściwościami przeciwwymiotnymi. Lek zadziałał więc objawowo, ale nie mógł usunąć przyczyny. Potrzeba trochę więcej czasu, aby wszystkie objawy minęły.

Można pomóc sobie, przestrzegając kilku rad: należy uzupełniać płyny, przeciwdziałając odwodnieniu, można zastosować specjalne preparaty nawadniające, które uzupełnią także stracone elektrolity, nie należy przyjmować leków zapierających, przeciwbiegunkowych, a po ustąpieniu ostrych objawów można powoli wprowadzać lekkostrawne posiłki (kleiki, suchary), unikając pokarmów z dużą zawartością błonnika, tłustych i słodkich.

Jeżeli jednak ból będzie się utrzymywał, być może będzie konieczne wykonanie badań laboratoryjnych, obrazowych i endoskopowych, m.in. USG jamy brzusznej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post