Czy powinno się leczyć każdego chorego na ostre WZW typu C

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Asystentka

Czy powinno się leczyć każdego chorego na ostre WZW typu C

Post autor: Asystentka »

Czy powinno się leczyć każdego chorego na ostre WZW typu C i jakie leki się stosuje?
dr hab. n. med. Małgorzata Inglot, dr n. med. Aleksandra Szymczak, Klinika Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Czy powinno się leczyć każdego chorego na ostre WZW typu C i jakie leki się stosuje?

Nie ustalono dokładnie najlepszego czasu rozpoczęcia terapii ostrego WZW typu C. Wiadomo, że w części przypadków dochodzi do samoistnego wyleczenia i zniknięcia HCV RNA z krwi. Proponuje się rozpoczynanie terapii, jeśli HCV RNA jest nadal wykrywalny po 12 tygodniach. Niektórzy eksperci sugerują rozpoczęcie leczenia niezwłocznie po rozpoznaniu ostrego zakażenia, jeśli zwiększona jest aktywność aminotransferaz w surowicy.

W leczeniu ostrego WZW typu C stosuje się pegylowany interferon alfa (PegIFN-α) przez 12 tygodni. Jest to terapia bardzo skuteczna, odsetek wyleczonych chorych sięga 90%, niezależnie od genotypu HCV. W kwalifikacji do leczenia należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach i działaniach niepożądanych interferonów (IFN). Nie ma do tej pory wystarczających danych na temat możliwości leczenia ostrego WZW typu C nowymi lekami (bez użycia IFN).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post