Jakie leki stosuje się w terapii przewlekłego WZW C?

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Asystentka

Jakie leki stosuje się w terapii przewlekłego WZW C?

Post autor: Asystentka »

dr hab. n. med. Małgorzata Inglot, dr n. med. Aleksandra Szymczak, Klinika Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Jakie leki stosuje się w terapii przewlekłego WZW C? Co decyduje o wyborze schematu leczenia i czasie jego trwania?

Do niedawna jedyną możliwością leczenia było stosowanie PegIFN-α w skojarzeniu z rybawiryną – terapii obarczonej wieloma działaniami niepożądanymi, przeciwwskazanej u wielu chorych i o niewystarczającej skuteczności (sięgającej śr. 50%.) Od kilku lat dostępne są leki o bezpośrednim działaniu przeciwwirusowym (DAA), hamujące działanie poszczególnych białek HCV. Jest to terapia skojarzona, 2- lub 3-lekowa, czasami również w połączeniu z rybawiryną.

Podstawą decyzji o wyborze schematu leczenia jest genotyp HCV, który należy oznaczyć przed rozpoczęciem terapii, ponieważ część leków jest skuteczna jedynie przeciwko niektórym genotypom. Istotna do ustalenia konkretnego schematu i czasu trwania terapii jest również obecność marskości wątroby. Ponadto bierze się pod uwagę interakcje z innymi lekami. Czas trwania terapii jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku leczenia IFN, zwykle wynosi 12 tygodni, w niektórych przypadkach 24 tygodnie. Stosuje się kilka różnych schematów lekowych. Nowe terapie są bardzo skuteczne. W dużych badaniach klinicznych uzyskiwano wyleczenie u ponad 95% chorych, niekiedy nawet 100%. Bardzo dobry efekt leczenia obserwuje się również u chorych z marskością wątroby lub wcześniej nieskutecznie leczonych IFN i rybawiryną.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post