Krew w stolcu

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Asystentka

Krew w stolcu

Post autor: Asystentka »

Jeżeli pojawia się krew w stolcu (krwawe stolce), jest to spowodowane krwawieniem ww górnej lub dolnej części układu pokarmowego. Na podstawie koloru krwi w stolcu możemy określić, czy krwawienie występuje w żołądku lub w górnej części jelita cienkiego, względnie w dolnej części jelita grubego lub cienkiego. Krew w stolcu jest ciemna np. gdy pęknie wrzód w żołądku i wtedy powstają czarne stolce. Natomiast jaśniejszy kolor wskazuje, że krwawienie występuje w drugiej połowie układu pokarmowego. Krew w stolcu może być spowodowana mimo inne rakiem żołądka lub jelita, zapaleniem uchyłków – uchyłkowatością jelit, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Obecność krwi nie zawsze jest widoczna. Jest to tzw. krew „utajona“ – ukryta. Jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany, jak najszybciej powinniśmy udać się do lekarza w celu przeprowadzenia tzw. testu na utajoną krew w kale, który wykryje ukrytą krew w stolcu.

Ważne jest, by uświadomić sobie, że stolec może tymczasowo przybierać czerwony kolor po spożyciu buraków. Jest to niegroźne zjawisko.

Jeżeli zaobserwujemy u siebie krwawienie po oddaniu stolca, wskazuje to na zapalenie hemoroidów zewnętrznych lub wewnętrznych, które po oddaniu stolca zaczynają krwawić.

Krwawienie po oddaniu stolca możemy obserwować również po mechanicznym uszkodzeniu błony śluzowej odbytu. W takim przypadku krew ma kolor jasnoczerwony i wtedy również należy jak najwcześniej udać się do lekarza.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post