Poród pochwowy po cesarskim cięciu

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
Asystentka

Poród pochwowy po cesarskim cięciu

Post autor: Asystentka »

Kwalifikacja do planowego porodu drogą pochwową po przebytym cięciu cesarskim
Które kobiety są najlepszymi kandydatkami do planowego VBAC?

Planowy VBAC można zaproponować większości ciężarnych, które przebyły jedno cięcie cesarskie w dolnym odcinku macicy, w przypadku: ciąży pojedynczej, płodu w położeniu podłużnym główkowym i po ukończeniu 37.+0 tygodnia ciąży, niezależnie od tego, czy wcześniej rodziły one drogą pochwową.

[2++] Na podstawie wyników przeglądów systematycznych opartych na EBM9,16,17 oraz wytycznych postępowania klinicznego1,6-8 wypracowano konsensus, zgodnie z którym planowy VBAC należy uznać za bezpieczny i odpowiedni sposób rozwiązania ciąży dla większości kobiet w ciąży po przebytym jednym cięciu cesarskim w dolnym odcinku macicy.

W celu identyfikacji przeciwwskazań do VBAC zaleca się analizę protokołu przebytego cięcia cesarskiego oraz przebiegu dotychczasowej ciąży.
6.2. Jakie są przeciwwskazania do VBAC?

[D] Planowy VBAC jest przeciwwskazany w przypadku uprzedniego pęknięcia macicy lub cięcia cesarskiego wykonanego metodą klasyczną oraz wystąpienia innych bezwzględnych przeciwwskazań do porodu drogą pochwową, niezależnie od ewentualnej obecności blizny po cięciu cesarskim (np. łożysko przodujące).

[D] W razie stwierdzenia powikłanych blizn macicy należy zachować ostrożność, a decyzje powinien podejmować w każdym przypadku indywidualnie starszy rangą położnik po analizie dokumentacji z poprzedniej operacji.

Uważa się, że u kobiet, u których stwierdzono wymienione poniżej czynniki ryzyka, VBAC wiąże się ze zwiększonym prawdo podobieństwem wystąpienia niekorzystnych wyników matczynych i/lub okołoporodowych.
Pęknięcie macicy w wywiadzie

[3] Ograniczone dane pochodzące z badań obserwacyjnych28-30 u kobiet, u których we wcześniejszej ciąży doszło do pęknięcia macicy, wskazują na zwiększone ryzyko (≥5%) powtórnego wystąpienia tego powikłania w trakcie porodu. Z tego powodu przyjęto, że przebyte pęknięcie macicy stanowi przeciw wskazanie do VBAC.
Rodzaj poprzedniego cięcia cesarskiego

[3] Ograniczone dane uzyskane w badaniach obserwacyjnych31,32 nie pozwalają uznać za bezpieczny VBAC u kobiet, u których wykonano uprzednio nacięcie macicy w kształcie odwróconej litery T lub w kształcie litery J, wykonano niskie pionowe nacięcia macicy lub nastąpiło nieumyślne, znaczne rozdarcie macicy w czasie pierwszego cięcia cesarskiego. W tych przypadkach należy zachować szczególną ostrożność, a decyzje powinny być podejmowane każdorazowo indywidualnie przez starszego rangą położnika. Poród drogą pochwową jest przeciwwskazany u kobiet po przebytym klasycznym cięciu cesarskim ze względu na duże ryzyko pęknięcia macicy.33
Wcześniejsze operacje w obrębie macicy

[3] W niniejszych wytycznych nie uwzględniono zagadnień związanych z przebytymi operacjami w obrębie macicy. Nie wiadomo, czy kobiety, u których wykonano laparoskopową lub przezbrzuszną miomektomię, w szczególności gdy wiązało się to z otwarciem jamy macicy, są narażone na zwiększone ryzyko pęknięcia tego narządu.34-41 Jak się uważa, powikłanie to po histeroskopowej resekcji przegrody macicy występuje rzadko.42,43 Biorąc pod uwagę powyższe wątpliwości, należy uznać, że u kobiet poddanych powyższym operacjom w obrębie macicy ryzyko jest co najmniej porównywalne jak w przypadku VBAC, a pacjentki te powinno się objąć podobną opieką porodową.
Łożysko przodujące

[2++] Łożysko całkowicie przodujące (a w niektórych przypadkach także łożysko nisko położone, którego brzeg nie nachodzi na ujście wewnętrzne kanału szyjki macicy, lub łożysko częściowo przodujące) stanowi przeciwwskazanie do porodu drogą pochwową, w tym VBAC (p. Diagnostyka i leczenie w przypadku łożyska przodującego i łożyska przodującego przyrośniętego. Aktualne (2005 r.) wytyczne Royal College of Obstetricians and Gynaecologists – przyp. red.).44 Jak wykazano w przeglądzie systematycznym, u kobiet, które przebyły jedno, 2 lub co najmniej 3 cięcia cesarskie, ryzyko wystąpienia łożyska przodującego w kolejnych ciążach wynosi odpowiednio 1%, 1,7% oraz 2,8%.9 Wskaźniki te są zgodne z wynikami przeprowadzonych niedawno w Wielkiej Brytanii badania populacyjnego i metaanalizy.45 U 11–14% kobiet po jednym cięciu cesarskim oraz u 23–40% kobiet po 2 cięciach cesarskich łożysko przodujące jest przyroś nięte. W przypadku łożyska przodującego u kobiet po co najmniej 5 cięciach cesarskich częstość występowania łożyska przyrośniętego sięga aż 67%.9 W związku z tymi danymi RCOG i NICE opracowały zalecenia dotyczące kobiet po cięciu cesarskim; można je znaleźć w wytycznych RCOG nr 2744 oraz w wytycznych NICE.6
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post