Czy flora bakteryjna jelit wpływa na rozwój AMD w oku

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
Asystentka

Czy flora bakteryjna jelit wpływa na rozwój AMD w oku

Post autor: Asystentka »

Badanie przeprowadzone przez dr. Przemysława (Mike'a) Sapiehę dowodzi, że bakterie jelitowe mogą odgrywać ważną rolę w rozwoju wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD). AMD to główna przyczyna utraty wzroku u osób po 50. roku życia, która dotyka ponad 10 mln osób w samej Ameryce Północnej.

Najwcześniejszą zmianą w przebiegu AMD jest pojawienie się w warstwie podsiatkówkowej oka złogów zwanych miękkimi druzami. U ok. 10% chorych ta "sucha" postać AMD przechodzi w postać wysiękową, charakteryzującą się rozwojem dodatkowych, nieprawidłowych naczyń krwionośnych (błona neowaskularna). Znane są czynniki ryzyka, które przyczyniają się do rozwoju AMD (np. wiek, czynniki genetyczne, palenie tytoniu). Brakuje wciąż jednak wyjaśnienia, dlaczego u niektórych osób rozwija się wysiękowa postać AMD, a u innych nie.

Dotychczasowe badania sugerowały, że istnieje związek między otyłością brzuszną a rozwojem wysiękowej postaci AMD, nie był jednak znany charakter tej zależności. Badania dr. Sapiehy i jego zespołu badawczego sugerują, że ogniwem łączącym otyłość brzuszną z utratą wzroku są mikroorganizmy bytujące w jelitach.

Badanie, opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "EMBO Molecular Medicine" wykazało, że zmiany we florze bakteryjnej jelit (takich jak te wywołane przez dietę bogatą w tłuszcze przetworzone) może powodować zwiększoną przepuszczalność ścian jelit, endotoksemię metaboliczną i długo utrzymujący się w całym organizmie stan zapalny o niewielkim nasileniu mediowany m.in. przez cytokiny L-6, IL-1ß, TNF-? oraz VEGF-A. W konsekwencji ten stan zapalny sprzyja rozwojowi nieprawidłowych naczyń krwionośnych i wysiękowej postaci AMD.

"Nasze badania sugerują, że mikrobiom jelita może ulegać zmianie u osób z nadwagą w sposób, który prowadzi do rozwoju wysiękowej postaci AMD. Oddziaływanie na rodzaje drobnoustrojów znajdujących się w jelitach poprzez dietę lub innymi sposobami może zatem wpływać na ryzyko rozwoju AMD oraz na postęp tej choroby", mówi dr Sapieha.

Co to oznacza dla rozwoju nowych metod leczenia? To nowe odkrycie dr. Sapiehy i jego zespołu sugeruje, że utrzymanie zdrowej mikroflory w jelitach przez całe życie poprzez ograniczenie ilości tłuszczu z przetworzonej żywności może pomóc w zapobieganiu rozwojowi wysiękowej postaci AMD.
źródło:www.mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post