Zasad rozpoznawania cukrzycy oraz zmiany w składzie diety cukrzycowej

Porady dietetyczki, układanie zdrowej diety.
Asystentka

Zasad rozpoznawania cukrzycy oraz zmiany w składzie diety cukrzycowej

Post autor: Asystentka »

dr n. med. Barbara Katra
Klinika Chorób Metabolicznych Collegium Medicum UJ, Kraków
Diabetologia Praktyczna 2017; tom 3, suplement A.

Uproszczenie zasad rozpoznawania cukrzycy oraz zmiany w składzie diety cukrzycowej.

Po raz pierwszy w zaleceniach PTD na rok 2017 w wybranych rozdziałach wprowadzono odniesienie do zasad EBM, wskazując poziom dowodów naukowych.

W rozdziale dotyczącym zasad rozpoznawania zaburzeń gospodarki węglowodanowej uproszczono rozpoznawanie cukrzycy na podstawie oznaczenia glikemii przygodnej. W przypadku przygodnej glikemii (oznaczenie w osoczu krwi żylnej) ≥200 mg/dl (11,1 mmol/l) i braku występowania objawów hiperglikemii do rozpoznania cukrzycy wystarczy jedno oznaczenie stężenie glukozy w osoczu krwi żylnej na czczo ≥126 mg/dl (7,0 mmol/l) (w 2016 r. wymagane były dwa oznaczenia).

Bez zmian pozostaje rozpoznanie cukrzycy na podstawie glikemii przygodnej, jeśli wynosi ≥200 mg/dl (≥11,1 mmol/l) przy współistniejących objawach hiperglikemii.

Nie zmieniono też zasady, że jeśli występują objawy hiperglikemii, a glikemia przygodna wynosi <200 mg/dl (≥11,1 mmol/l), należy dwukrotnie (każde oznaczenie innego dnia) zbadać glikemię na czczo.
Dieta cukrzycowa

W rozdziale 6 dotyczącym terapii behawioralnej zwrócono szczególną uwagę na szkolenie pacjentów z zasad diety cukrzycowej, dopasowanej do danego typu cukrzycy.

Węglowodany

Nie ma wystarczających dowodów na określenie jednej optymalnej ilości węglowodanów dla chorego na cukrzycę.

Węglowodany powinny stanowić około 45% całkowitego zapotrzebowania energetycznego. Ilość węglowodanów może być zwiększona do 60% całkowitej ilości energii, jeśli ich źródłem są produkty o niskim indeksie glikemicznym (IG) i zawierające dużą ilość błonnika.

Dopuszcza się możliwość, że węglowodany będą stanowić 25–45% całkowitego zapotrzebowania energetycznego, ale przez określony czas (brak doprecyzowania) u chorych o niewielkiej aktywności fizycznej ze względu na choroby towarzyszące.

Białko

Dopuszcza się możliwość zwiększenia zawartości białka w diecie do 20–30% (w 2016 r. 15–20%) u chorych na cukrzycę typu 2, z nadwagą lub otyłością, u których zaleca się restrykcje kaloryczne.

Sól kuchenna

Ograniczono dobową ilość soli kuchennej do 5 g/dobę (w 2016 r. 6 g).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post