Pęknięcia w kanale odbytu

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
zdun
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 29 sty 2017, o 10:44

Pęknięcia w kanale odbytu

Post autor: zdun »

Witam, mężczyzna 37 lat.

Ponieważ podjąłem mocne postanowienie uporania się wreszcie z moim problemem, który trwa już... ho ho z 10 lat. Sam się dziwię, że jakimś cudem tak długo wytrzymałem. W sumie dość ciężki zawodowo czas, liczne zmiany miejsca zamieszkania (i lekarzy) przyczyniły się chyba do tego, że ciągle nie mam w sumie diagnozy.

Do rzeczy. Pierwsze objawy to świeża krew na papierze toaletowym, na początku tylko przy twardszym, suchym stolcu. Po takiej imprezie potem tydzień w toalecie to gehenna. Na początku goiło się i nie było problemu (do kolejnego zatwardzenia). Poszedłem do lekarza, po badaniu per rectum stwierdził, że w sumie nic nie czuje, jest stan tylko stan zapalny i przepisał mi Posterisan H, pomogło na jakiś czas, na wizycie kontrolnej nawet był zdziwiony, że tak ładnie się zagoiło, bo to ponoć trudno wyleczyć. Tak stosując jakieś maści bez recepty, nauczyłem się też odpowiednio manewrować zwieraczami, żeby stolec nie uszkadzał tak kanału i jakoś żyłem z tym, raz lepiej, raz gorzej.

3 lata temu też stwierdziłem, że się za to biorę, poszedłem na rektoskopię stwierdzono szczeliny, nadmierne napięcie górnego zwieracza i z obecności przezroczystego śluzu ZJD. Lekarz zaproponował zabieg divulsio ani, ale jak przeczytałem jaka jest skuteczność i możliwe powikłania, to się załamałem... Poza tym jakoś nie do końca byłem przekonany do tej diagnozy, bo nie zgadzało mi się, to, że szczelina jest w jednym miejscu, a nie kilku i najczęściej z tyłu, a u mnie to zależy jak pękło - raz z lewej raz z prawej...

Kilka tygodni temu poszedłem do dermatologa, bo zaczęła mi pękać skóra w pachwinach, dodatkowo miałem łuszcząca się skórę w uchu i problem z małymi paznokciami u rąk (co wg lekarki jest przewlekłą zanokcicą, ale nie wygląda to tak jak na zdjęciach w necie, u mnie zanika ta przezroczysta skórka łącząca płytkę paznokcia z wałem, powstaje tam jakby pusta przestrzeń i czasami mogę wycisnąć z tego miejsca białą maź przypominająca konsystencją i zapachem wosk). Stwierdziła, że wszystko to się łączy i są to zakażenia drożdżakowe. Przepisała mi tabletki trioxal i maść travocort. Na uszy pomogło szybko, w pachwinach zaczerwienienie się rozlało, paznokcie bez zmian. Poszedłem na kontrolę i dostałem na pachwiny dodatkowo Davercin, ale po 4 dniach odstawiłem, bo było jeszcze gorzej i teraz powoli to niby zanika. Na pewno już nie pęka.

Poszedłem znowu do chirurga myśląc, że być może znalazłem praprzyczynę tego wszystkiego i na początku stwierdził, że to w sumie dobry trop, ale po badaniu wziernikiem powiedział, że nie wygląda to zupełnie jak patologia wywołana przez grzyby, potwierdził moje zdanie nt. diagnozy szczeliny, twierdząc stanowczo, że nie mam żadnej szczeliny tylko właśnie liczne pęknięcia, stan zapalny, faktycznie bardzo mocno zaciśnięty zwieracz (nie wiadomo czy to przyczyna, czy efekt tych dolegliwości) i dodatkowo teraz wyszły ewidentnie hemoroidy stopień 2. Dostałem czopki i tabletki na 2 m-ce.

Tylko, że to też wszystko w dalszym ciągu nie wyjaśnia co to właściwie jest... Poza tym nie mam żadnych dolegliwości, wypróżniam się bardzo regularnie, codziennie, po porannej kawie :) Brzuch nie boli (przynajmniej nie bardziej niż wszystkich innych).

Teraz mam pytanie jakie badania jeszcze wykonać? Jakieś wymazy, posiewy? Może ktoś doradzi? Niestety lekarz rodzinny, którego mam obecnie nie bardzo się sprawdza, a dermatolog nic nt. odbytu nie powie, bo to proktolog, chirurg nie bardzo nt. pachwin, bo to działka dermatologa itd.

Z góry dziękuję za rady.
carboczar

Re: Pęknięcia w kanale odbytu

Post autor: carboczar »

Trzeba przyznać że zaniedbano leczenie.
zdun pisze:Jakieś wymazy, posiewy?
moża ale niestety nie wszędzie wykonują takie badania,z przyczyn że wymazy z odbytu zwierają wiele różnych bakterii.
Proszę porobić zdjęcia i tu przedstawić,niestety jak się nie widzi trudno oceniać.
jakie ogólne badania stolca,moczu i krwi?
zdun
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 29 sty 2017, o 10:44

Re: Pęknięcia w kanale odbytu

Post autor: zdun »

Dzięki za zainteresowanie.

Badań żadnych mi właśnie nikt nie zlecał. Przez ten okres robiłem kilka razy podstawowe badania krwi i moczu - nie odbiegały nigdy od normy. W moczu parę razy były bakterie i dostawałem antybiotyk, aczkolwiek nie było tak, że zgłaszałem się z jakimiś objawami ze strony układu moczowego, były to badania kontrolne "przy okazji".

Zdjęcia, poza rektoskopią pewnie niewiele wnoszą, bo nie wiem czy coś widać... Jakoś nie mogę zrobić nic lepszego telefonem. Jeżeli chodzi o paznokcie, to przebiega to z nawrotami i jak jest zaostrzenie, to płytka paznokcia zaczyna się marszczyć, robi się miękka, w okolicy wału nawet czasem paznokieć się jakby łuszczy że można tam bez problemu wydrapać "dziurę". No i to o czym pisałem wcześniej, biała substancja, którą można wycisnąć spod wału, raz jest bardziej sucha, raz bardziej papkowata o intensywniejszym zapachu.

Pachwiny już są znacznie lepsze, jak pisałem, pęknięć żadnych nie ma.

Zdjęcie przezroczystego śluzu, który ponoć ma wskazywać na ZJD, no i pęknięcia w kanale odbytu.
Załączniki
śluz.jpg
śluz.jpg (447.62 KiB) Przejrzano 1617 razy
pęknięcia.jpg
pęknięcia.jpg (391.77 KiB) Przejrzano 1617 razy
palec.jpg
palec.jpg (809.07 KiB) Przejrzano 1617 razy
pachwina.jpg
pachwina.jpg (456.98 KiB) Przejrzano 1617 razy
dimedicus

Re: Pęknięcia w kanale odbytu

Post autor: dimedicus »

Śluzówka popękana,można leczyć ale trzeba stosować też dietę,od razu zaznaczę,że tu potrzeba czasu co najmniej 4 tygodnie(do zrostów) i kontynuowanie leczenia przez 3 miesiące
jeśli chodzi o paznokcie wskazane jest badanie bakteriologiczne,najprawdopodobniej ale to jest grzybica
zdun
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 29 sty 2017, o 10:44

Re: Pęknięcia w kanale odbytu

Post autor: zdun »

Tak, dostałem leczenie rozpisane na 3 m-ce. Przez cały czas Cyclo 3 Fort, Ruskorex potem Unigel procto, potem Anusir.

Najbardziej nurtuje mnie pytanie dlaczego przez tyle lat ta śluzówka nie była się w stanie sama zagoić mimo okresów poprawy. Scenariusz zawsze ten sam - już wydawało się, że jest znacznie lepiej, a wystarczyło, że w toalecie mocniej przycisnąłem i czułem już, że kanał się rozrywa -> krew i cała zabawa od początku...


Dziękuję za zainteresowanie, przeleczę to porządnie zgodnie ze wskazówkami lekarza i zobaczymy, co będzie dalej.


Jeżeli chodzi o paznokcie to w jaki sposób wykonać takie badanie? Sam mam pobrać i zanieść, w laboratorium to pobierają, czy robi to lekarz? Przepraszam za głupie pytania, ale nigdy tego nie robiłem...
dimedicus

Re: Pęknięcia w kanale odbytu

Post autor: dimedicus »

zdun pisze:Jeżeli chodzi o paznokcie to w jaki sposób wykonać takie badanie? Sam mam pobrać i zanieść, w laboratorium to pobierają, czy robi to lekarz? Przepraszam za głupie pytania, ale nigdy tego nie robiłem...
niestety tu jest trochę problem,nie w każdym labo robią badania mykologiczne. Materiał jest pobierany w labo.
Trzeba szukać takiego labo. zwykle są w miastach większych,wojewódzkich.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post