Rupafin 10 mg lek przeciwalergiczny

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
Asystentka

Rupafin 10 mg lek przeciwalergiczny

Post autor: Asystentka »

Preparat zawiera substancję: rupatadyna
Lek dostępny na receptę
Co to jest Rupafin?
Lek przeciwhistaminowy o działaniu przeciwalergicznym.
Co zawiera i jak działa Rupafin?
Substancją czynną preparatu jest rupatadyna, lek przeciwhistaminowy II generacji. Rupatadyna jest antagonistą histaminy, wybiórczo blokuje obwodowe receptory histaminowe typu 1 (H1). In vitro, rupatadyna w dużym stężeniu hamuje degranulację komórek tucznych, indukowaną przez bodźce immunologiczne i nieimmunologiczne, jak również uwalnianie cytokin przez ludzkie komórki tuczne i monocyty. Te mechanizmy prawdopodobnie odpowiadają za zmniejszanie przez nią odczynu alergicznego. Dobrze wchłania się po podaniu doustnym. Metabolizowana niemal całkowicie, głównie z udziałem izoenzymu 3A4 cytochromu P450. Niektóre z jej metabolitów (desloratadyna i jej hydroksylowana pochodna) wykazują działanie farmakologiczne.
Kiedy stosować Rupafin?
Preparat jest wskazany w objawowym leczeniu alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i pokrzywki u dorosłych i młodzieży po 12. roku życia.
Kiedy nie stosować tego preparatu?
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować. Nie możesz stosować preparatu jeżeli jesteś uczulony (wykazujesz nadwrażliwość) na którykolwiek składnik preparatu.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Rupafin?
Niektóre choroby i inne okoliczności mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. W pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych.
Nie zaleca się przyjmowania preparatu z sokiem grejpfrutowym.
Należy zachować ostrożność u osób:
· ze stwierdzonym wydłużeniem odstępu QT w zapisie EKG
· z niewyrównaną hipokaliemią (zmniejszeniem stężenia potasu we krwi)
· z chorobami predysponującymi do wystąpienia zaburzeń rytmu serca (takimi jak klinicznie znacząca bradykardia czy ostre niedokrwienie mięśnia sercowego)
· po 65. roku życia.
Ze względu na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania preparatu u osób z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.
Informacje dodatkowe o pozostałych składnikach preparatu:
· preparat zawiera laktozę; osoby z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy–galaktozy, nie powinny stosować tego preparatu.

Czy ten preparat ma wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów?
Nie stwierdzono wpływu preparatu na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń/maszyn. Jednakże, przed przystąpieniem do prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń/maszyn należy sprawdzić indywidualną reakcję na lek i zachować ostrożność.

Dawkowanie preparatu Rupafin
Preparat ma postać tabletek do stosowania doustnego. Preparat można przyjmować niezależnie od posiłków. Nie przekraczaj zaleconych dawek ponieważ nie zwiększy to skuteczności działania leku a może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i życiu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania preparatu skonsultuj się z lekarzem.
Dorośli i młodzież po 12. roku życia: 10 mg 1 raz na dobę.
Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci do 12. roku życia. W tej grupie wiekowej zalecane jest stosowanie rupatadyny w postaci roztworu doustnego 1 mg/ml.
Ze względu na brak doświadczenia klinicznego u osób z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby nie zaleca się stosowania leku u tych osób.
Stosowanie preparatu u osób w podeszłym wieku wymaga zachowania ostrożności.
Czy można stosować Rupafin w okresie ciąży i karmienia piersią?
W okresie ciąży nie stosuj żadnego leku bez konsultacji z lekarzem!
Bardzo ważne jest aby przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w okresie ciąży (a także w okresie karmienia piersią) skonsultować się z lekarzem i wyjaśnić ponad wszelką wątpliwość potencjalne zagrożenia i korzyści związane ze stosowaniem danego leku. Jeżeli jesteś w ciąży lub planujesz ciążę poinformuj o tym lekarza przepisującego receptę na ten lek.
Zaleca się unikanie stosowania preparatu w okresie ciąży. Nie stosować w okresie karmienia piersią.
Czy mogę stosować równolegle inne preparaty?
Poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych ostatnio lekach, również o tych, które są wydawane bez recepty.
Należy unikać stosowania rupatadyny z preparatami silnie hamującymi aktywność izoenzymu 3A4 cytochromu P450, takimi jak np. itrakonazol, ketokonazol, worykonazol, pozakonazol, inhibitory proteazy HIV, klarytromycyna, nefazodon. Należy zachować ostrożność podczas stosowania z umiarkowanymi inhibitorami izoenzymu 3A4 cytochromu P450, takimi jak erytromycyna, flukonazol i diltiazem.
Równoległe stosowanie rupatadyny w dawce 20 mg i ketokonazolu lub erytromycyny nasila ekspozycję na działanie rupatadyny, bez wpływu na odstęp QT lub nasilenie działań niepożądanych.
Nie należy stosować preparatu jednocześnie z sokiem grejpfrutowym, ze względu na zwiększenie układowej ekspozycji na rupatadynę.
Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu (ryzyko nasilenia zaburzeń psychomotorycznych).
Tak jak w przypadku innych leków przeciwhistaminowych, nie można wykluczyć interakcji z lekami hamującymi czynność ośrodkowego układu nerwowego.
Konieczne może być dostosowanie dawki leków metabolizowanych przez izoenzym CYP3A4 (np. simwastatyna, lowastatyna) oraz leków o wąskim indeksie terapeutycznym będących substratami dla izoenzymu CYP3A4 (np. cyklosporyna, takrolimus, syrolimus, ewerolimus, cisapryd), ponieważ rupatadyna może zwiększać stężenie tych leków w osoczu.
Nie jest znane ryzyko interakcji rupatadyny ze statynami, należy zachować ostrożność w przypadku równoległego stosowania. Statyny, podobnie jak rupatadyna, są metabolizowane przez izoenzym 3A4.
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić?
Jak każdy lek, również Rupafin może powodować działania niepożądane, chociaż nie wystąpią one u wszystkich chorych stosujących ten preparat. Pamiętaj, że oczekiwane korzyści ze stosowania leku są z reguły większe, niż szkody wynikające z pojawienia się działań niepożądanych.
Profil działań niepożądanych u dorosłych i młodzieży po12. roku życia:
Często mogą wystąpić: senność, bóle i zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, zmęczenie, astenia. Niezbyt często: zwiększenie aktywności fosfokinazy kreatynowej, zwiększenie aktywności aminotransferazy alaninowej i asparaginianowej, nieprawidłowe wyniki testów wątrobowych, zwiększenie masy ciała, zaburzenia zdolności skupiania uwagi, krwawienie z nosa, suchość błony śluzowej nosa, zapalenie gardła, kaszel, suchość w gardle, ból gardła i krtani, zapalenie błony śluzowej nosa, nudności, ból w nadbrzuszu, biegunka, niestrawność, wymioty, ból brzucha, zaparcie, wysypka, ból pleców, stawów, mięśni, zwiększenie łaknienia, zwiększone pragnienie, złe samopoczucie, gorączka, drażliwość. Rzadko: zwiększenie częstotliwości rytmu serca (tachykardia), uczucie kołatania serca.
Inne preparaty na rynku polskim zawierające rupatadyna

Rupafin (roztwór doustny)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post