Czy przy podejrzeniu ospy wietrznej o łagodnym, poronnym prz

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

Czy przy podejrzeniu ospy wietrznej o łagodnym, poronnym prz

Post autor: Asystentka »

Czy przy podejrzeniu ospy wietrznej o łagodnym, poronnym przebiegu konieczna jest izolacja pacjenta? Dziecko zachorowało 2 lata po szczepieniu przeciwko ospie, nie gorączkowało, obserwowano u niego tylko kilka wykwitów plamisto-grudkowych.

„Ospa poronna”, niekiedy nazywana „chorobą z przełamania odporności”, jest definiowana jako zachorowanie, które wystąpiło ponad 42 dni po szczepieniu przeciwko ospie. Opisany pacjent zachorował 2 lata po szczepieniu przeciwko ospie wietrznej. Poronna ospa wietrzna, zgodnie ze swoją nazwą, ma łagodny przebieg i szybko ustępuje, a towarzyszy jej niewielka liczba wykwitów (<50) oraz niska gorączka. Osutka w przebiegu poronnej ospy wietrznej może mieć nietypową morfologię, przyjmować charakter plamisto-grudkowy, bez pęcherzyków, lub przypominać ślady ukąszenia owadów, co obserwowano u dziecka opisanego w pytaniu. Szacuje się, że „ospa z przełamania” (breakthrough varicella) u uprzednio szczepionych dzieci jest o 2/3 mniej zaraźliwa w porównaniu z chorymi nieszczepionymi dziećmi, jednak warto pamiętać, że aż u 1/4 dzieci choroba może przebiegać bardzo podobnie jak u dzieci nieszczepionych (podobne nasilenie objawów). Biorąc pod uwagę bardzo łagodny, niepełny obraz kliniczny poronnej ospy wietrznej w opisanej sytuacji klinicznej (zaledwie kilka wykwitów plamisto-grudkowych), pacjent jest znacznie mniej zaraźliwy, jednak uważam, że wymaga izolacji. Porównałbym tę sytuację z półpaścem – chory nadal pozostaje zaraźliwy dla otoczenia, choć w mniejszym stopniu. Dodam, że przypadek ten powiązano epidemiologicznie z ospą wietrzną, dlatego rozpoznanie poronnej ospy wietrznej jest bardzo prawdopodobne. Jej przyczyną jest zatem dziki, zjadliwy szczep wirusa VZV, który może być groźny dla osób z otoczenia podatnych na zachorowanie, a źródłem zakażenia są nie tylko pęcherzyki na skórze, ale też wydzieliny z części nosowej gardła. Uważa się, że pacjent z poronną ospą wietrzną bez pęcherzyków wymaga izolacji przez 24 godziny od ostatniego rzutu wykwitów.
dr hab. n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post