Ryzyko zakażeń wirusowych za pośrednictwem endoskopii

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Asystentka

Ryzyko zakażeń wirusowych za pośrednictwem endoskopii

Post autor: Asystentka »

Czy kobieta w ciąży może współżyć z partnerem, który miał świeżo wykonaną kolonoskopię? Jak duże w dzisiejszych czasach jest rzeczywiste ryzyko zakażeń wirusowych przy kolonoskopii diagnostycznej bez polipektomii?
Odpowiedź eksperta

dr hab. n. med. Ernest Kuchar
Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym, Warszawski Uniwersytet Medyczny

Troska o przenoszenie zakażeń za pośrednictwem endoskopu jest zrozumiała. Kolonoskopy są wprowadzane do przewodu pokarmowego. Krytyczne znaczenie ma sterylność przyrządów medycznych, które zostają wprowadzone do jałowych miejsc ciała, jak np. igły do zastrzyków i narzędzia chirurgiczne, które muszą być całkowicie sterylne. Z kolei przedmioty stykające się ze zdrową skórą, np. mankiety aparatów do pomiaru ciśnienia krwi w ogóle nie wymagają dezynfekcji. Endoskopy, przyrządy, które mają styczność z błonami śluzowymi, podobnie jak np. termometry zajmują pośrednie miejsce. Endoskopy jako giętkie przyrządy wykonane z tworzywa sztucznego i ze złożoną optyką nie mogą być sterylizowane w autoklawie. Zakażenie za pośrednictwem endoskopii jest zatem możliwe. W piśmiennictwie opisano przynajmniej kilkaset takich przypadków, jednak przed wprowadzeniem zaostrzonych standardów czyszczenia i sterylizacji endoskopów pod koniec lat 80. XX wieku. Były to zakażenia bakteryjne, takie jak: Salmonella spp., Pseudomonas spp. i Helicobacter pylori, rzadziej wirusowe, przeważnie HBV, bardzo rzadko HCV. Nie opisano przypadków przeniesienia zakażenia HIV. Obecnie stosowane procedury polegają na myciu ręcznym z użyciem detergentów oraz stosowaniu środków tzn. high level disifectants – HLD, np. aldehydu glutarowego, który skutecznie zabija prątki, bakterie i wirusy. Pełna sterylizacja, np. gazowa za pomocą tlenku etylenu jest potrzebna w wyjątkowych sytuacjach. Po wprowadzeniu nowych standardów ryzyko zakażenia jest minimalne, zakażenie jest możliwe jedynie w przypadku błędu sterylizacji. Ze względu na zaraźliwość najbardziej prawdopodobne jest przeniesienie HBV, tu jednak należy dodać, że szczepienie przeciwko WZW typu B chroni osobę poddaną kolonoskopii przed tym zakażeniem. W dodatku każda choroba zakaźna ma okres latencji, czyli czas, przez który nie jest jeszcze zaraźliwa.

Podsumowując, obecnie kolonoskopię wykonuje się za pomocą endoskopów poddanych uprzednio skutecznej dezynfekcji, zatem ryzyko przeniesienia zakażeń za jego pośrednictwem jest minimalne. Nie ma zatem uzasadnienia, by ciężarna unikała kontaktów seksualnych tylko z powodu obawy przed możliwym zakażeniem za pośrednictwem endoskopu.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post