Mężczyzna z bólem nadbrzusza

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Asystentka

Mężczyzna z bólem nadbrzusza

Post autor: Asystentka »

58-letni mężczyzna z bólem nadbrzusza
Ultrasonografia. 58-letni mężczyzna z bólem nadbrzusza
03.03.2017
dr hab. n. med. Andrzej Smereczyński, Międzynarodowe Centrum Nowotworów Dziedzicznych, Zakład Genetyki i Patomorfologii, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

Jak cytować: Smereczyński A.: Praktyka kliniczna – ultrasonografia: 58-letni mężczyzna z bólem nadbrzusza. Med. Prakt., 2016; 11: 65–67

58-letni mężczyzna został skierowany na konsultacyjne badanie USG jamy brzusznej przez onkologa z powodu bólu nadbrzusza pojawiającego się od ponad roku. Na podstawie wywiadu i dołączonej dokumentacji medycznej ustalono, że 2 lata wcześniej pacjent przebył gastrektomię ze splenektomią z powodu gruczolakoraka żołądka. Po operacji wyniki wielu badań laboratoryjnych krwi i moczu, w tym oznaczenia markerów nowotworowych, były prawidłowe. Prawidłowe były także wyniki endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego oraz rezonansu magnetycznego (MR) jamy brzusznej. Ból nadbrzusza pojawiał się w różnych porach dnia, nie był związany ze spożywaniem posiłków, nie towarzyszyły mu nudności ani wymioty. Ze stolcem pacjent nie miał kłopotów, najczęściej oddawał 2 na dobę.

W USG jamy brzusznej stwierdziłem brak żołądka i śledziony; jej lożę zajmowało zgięcie lewe okrężnicy. Ponadto znalazłem nieprawidłowość w brzusznej części III segmentu wątroby, co na 2 przekrojach pokazuje rycina 1A. Zmiana znajdowała się na poziomie blizny pooperacyjnej w powłokach nadbrzusza i nie wykazywała unaczynienia w kolorowym doplerze. Po dokładnym przeskanowaniu okolicy w wątrobie udało się wykazać dodatkowe zmiany (ryc. 1B).
Pytanie

Uwidocznione zmiany przemawiają za
A. naciekiem nowotworowym
B. guzem rzekomym

Prawidłowa odpowiedź: B

Analiza zaprezentowanych sonogramów (ryc. 1) sugeruje obecność zrostu wątrobowo-powłokowego, którego konsekwencją jest powstanie rzekomego ogniska położonego powierzchownie w wątrobie. Przemawia za tym zanik w tym miejscu kompleksu powięź-otrzewna i pojawienie się w styczności z wątrobą nieregularnego pasemka hipoechogenicznego odpowiadającego zlepowi (ryc. 1B). Kolejnym dowodem na istnienie wymienionej patologii jest wynik testu oddechowego (ryc. 2).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post