próby watrobowe

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Małgorzata
Użytkownicy
Posty: 16
Rejestracja: 7 gru 2015, o 18:25

próby watrobowe

Post autor: Małgorzata »

Panie doktorze prosze o odpowiedz.
Od ponad roku miałam lekko podwyżoszone próby watrobowe.
Bilirubina zawsze w normie.
HBS Ag ujemne
AMA ujemne
ASMA ujemne
ANA1 też ujemne

Obecnie zrobiłam badania
Bilirubina 0,66
ALT 185 (norma 33)
AST140 (norma 32)
GGTP 231(norma 40)
Morfologia dobra
usg jamy brzusznej w normie,watroba bez zmian.W ubiegłym roku przeszłam 2 operacje złamanej nogi a w grudniu podanie PRP do nadgrastka
Wiązało sie to z przyjmowaniem leków przeciwbólowych,ostatnio też brałam antybiotyk ceroxim (zapalenie gardła),przeszłam jelitówke i przed samym badaniem w ciągu 2 dni wziełam 12 tabletek stoperanu.
W marcu mam miec CT jamy brzusznej.Nie odczuwam bólu brzucha.jest wszystko w normie.
Proszę mi powiedzieć czy te próby są bardzo złe,bo lekarz gastrolog sugeruje powtórzenie badan za miesiac i zrobienie biopsji watroby,czy to rzeczywiście jest konieczne?
Czy te próby mogą wynikac ze stosowania leków.Obecnie biore tylko controloc20 heparegen 3x1 i liv 52 2x1.A moze zmienic leki?A moze powinnam wykonac badania boreliozy i toksoplazmozy?Czy to ma sens?Nie pije wcale alkoholu ,nie pale papierosów.
Z góry dziękuje za odpowiedz.
Małgorzata
Użytkownicy
Posty: 16
Rejestracja: 7 gru 2015, o 18:25

Re: próby watrobowe

Post autor: Małgorzata »

Dodam jeszcze ze w 2009 roku mialam usunięty pęcherzyk żólciowy.
dimedicus

Re: próby watrobowe

Post autor: dimedicus »

Przyczyny są typowo wątrobowe,usuniety pęcherzyk po takim czasie nie daje takich wyników.
Moja propozycja,zrobić badanie kontrolne za miesiąc ale utrzymać dietę lekkostrawną przez tydzień,nie stosować żadnych leków też używek czy mięsa,przed badaniem dzień wcześniej,kolacja lekka
Badanie postarać się wykonać w innym labo. i wówczas zobaczymy.
Małgorzata
Użytkownicy
Posty: 16
Rejestracja: 7 gru 2015, o 18:25

Re: próby watrobowe

Post autor: Małgorzata »

Panie doktorze dzisiaj zrobiłam badania w innym laboratorium.Morfologia,glukoza,kreatynina w normie
Bilirubina 0,84
ALT 59,8 (norma 34)
AST 33,3 (norma 34)
GGTP 203 (norma 31)
Cholesterol 211
Cholesterol HDL 61,8
Triglicerydy 95
Cholesterol LDL 130
OB 33 ( norma 12) spadło przez 2 miesiace o11
CRP 6,7 (norma 5)
Prosze mi napisac czy dalej stosowac heparegen 3x1 i esentiale max?
Co moze oznaczac wysokie GGTP,czy jest to grozne?
Ob mam od kilku lat podwyzszone(okolo 50) natomiast CRP było zawsze ujemne.Czy CRP jest rzeczywiscie za wysokie i czy moze miec to zwiazek z watroba?Czy w sytuacji spadku prób watrobowych biopsja jest dalej konieczna?
Z gory dziękuje z aodpowiedz.
dimedicus

Re: próby watrobowe

Post autor: dimedicus »

Małgorzata pisze:Prosze mi napisac czy dalej stosowac heparegen 3x1 i esentiale max?
niestety ale my nie zajmujemy sie leczeniem przez internet, w moim przekonaniu tak
Wysokie GGTP stan zapalny może wskazywać na problem z wątrobą czy cholestazę,bardzo możliwe problemy z drogami żółciowymi,mimo wykonanej cholecystektomii. Trzeba rozważyć dokładniejsze badanie być może nawet biopsje wątroby ale to już musi rozważyć lekarz na miejscu.
Małgorzata
Użytkownicy
Posty: 16
Rejestracja: 7 gru 2015, o 18:25

Re: próby watrobowe

Post autor: Małgorzata »

Panie doktorze otrzymałam wynik tomografii jamy brzusznej
Wątroba niepowiększona,jednorodna,bez uchwytnych zmian ogniskowych.Drogi żółciowe nieposzerzone.Stan po cholecystektomii.Trzustka o budowie lito-zrazikowej,niepowiększona,jednorodna.Śledziona przeciętnej wielkosci,jednorodna.Odcinkowe,tętniakowate poszerzenie do 11mm t.śledzionowej.
Nadnercza niepowiekszone,jednorodne.Obie nerki prawidłowej wielkosci i struktury,bez cech zastoju ani uwapnionych złogów,uległy prawidłowemu wzmocnieniu kontrastowemu.
Aorta brzuszna nieposzerzona,okolica okołoaortalna wolna.
Prosze mi powiedziec co oznacza poszerzenie tętniakowate t,śledzionowej?Czy jest to grożne?Czy to trzeba leczyc?
czy moze to miec związek z podwyższonym GGTP? (203) i podwyzszonym crp 6,7,OB 33
Z góry dziekuje za odpowiedz.
dimedicus

Re: próby watrobowe

Post autor: dimedicus »

Nic poważnego się nie dzieje, wystarczy okresowa kontrola.
Poważniej zaczyna się traktować >2 cm, ryzyko pęknięcia takiego małego jest bardzo niewielkie
zwykle przyczyną powstania tętniaczków mogą być choroby wątroby, przebyte ciąże u kobiet,
też nadciśnienie tętnicze,
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post