[Film] Pionierska kaniulacja żyły środkowej siatkówki

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

[Film] Pionierska kaniulacja żyły środkowej siatkówki

Post autor: Asystentka »

Chirurdzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Leuven (Belgia) jako pierwsi wykonali przy pomocy robota operację u pacjenta z zakrzepem żyły środkowej siatkówki. Sterowany przez chirurga robot używa igły o średnicy zaledwie 0,03 mm, by wstrzyknąć lek o działaniu trombolitycznym do żyły środkowej siatkówki. Zespół z Leuven przystosował robota i igłę specjalnie do tego zabiegu. Zaplanowano dalsze badania (II fazy), które mają pokazać efekty kliniczne w przypadkach zakrzepu żyły środkowej siatkówki.

Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Leuven i Uniwersytetu w Leuven badają kaniulację żyły środkowej siatkówki, rewolucyjną terapię rozwiązującą przyczynę niedrożności żył siatkówki poprzez usunięcie zakrzepu w żyle siatkówki. Kaniulacja jest obiecującą metodą, wymagającą od chirurga, by wkłuł się niezwykle cienką igłą do żyły środkowej siatkówki średnicy 0,1 mm i wstrzyknął okryplazminę która może rozpuścić zakrzep. Żaden chirurg nie jest w stanie wstrzyknąć leku do tak cienkiej żyły, trzymając igłę w bezruchu przez 10 minut; niebezpieczeństwo uszkodzenia żyły lub siatkówki jest zbyt duże.

To dlatego naukowcy z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Leuven opracowali robota umożliwiającego chirurgowi precyzyjne i stabilne wkłucie w te żyły, po czym robot może trzymać igłę całkowicie nieruchomo. W przeciwieństwie do większości robotów chirurgicznych nie ma potrzeby użycia joysticka do obsługi urządzenia. Chirurg i robot wspólnie manipulują igłą. Chirurg wkłuwa igłę w żyłę, podczas gdy robot eliminuje drgania igły, w ten sposób zwiększając precyzję ponad dzisięciokrotnie. Po zablokowaniu robota igła i oko są automatycznie ustabilizowane. Chirurg może następnie wprowadzić okryplazminę do żyły w sposób kontrolowany. Badacze opracowali również bardzo cienką igłę - jej średnica to zaledwie 0,03 mm (3 razy mniej niż grubość ludzkiego włosa).

Robot jest efektem 7 lat badań i współpracy między inżynierami Uniwersytetu w Leuven i okulistów Szpitala Uniwersyteckiego w Leuven. Obecne badania 1. fazy mają na celu wykazanie, że technicznie możliwe jest użycie zautomatyzowanego urządzenia do wkłucia do żyły siatkówki i podania okryplazminy, by rozpuścić zakrzep. 12 stycznia br. zabiegu dokonano po raz pierwszy. W badaniu 2. fazy lekarze będą badać efekty kliniczne procedury.

"Obecnie leczenie zakrzepu żyły środkowej siatkówki w jednym oku kosztuje 32 tys. dolarów, co jest wysoką ceną, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że leczy się jedynie następstwa zakrzepu i nie można zrobić wiele więcej ponad uniknięcie pogorszenia wzroku" - powiedział prof. Peter Stalmans, chirurg oka ze Szpitala Uniwersyteckiego w Leuven. "Robot pozwala nam po raz pierwszy leczyć przyczynę zakrzepu żyły środkowej siatkówki".

"Jesteśmy dumni, że nasz robot pozwala nam wykonać operację oczu, które wcześniej nie dało się bezpiecznie przeprowadzić. To zbliża nas do komercjalizacji tej przełomowej technologii. Liczymy, że dzięki robotowi dokonamy także innych rewolucyjnych zabiegów i poprawimy jakość istniejących zabiegów chirurgicznych" - powiedział prof. dr inż. Dominiek Reynaerts z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu w Leuven.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post