Skrzywienie kręgosłupa po wysiękowym zapaleniu płuc

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
Sonata78
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 24 lis 2016, o 21:47

Skrzywienie kręgosłupa po wysiękowym zapaleniu płuc

Post autor: Sonata78 »

Witam

Mój 8-letni synek jest w trakcie leczenia zapalenia płuc.
Dokładniej było to płatowe zapalenie prawego płuca. Zapalenie powikłało się wysiękowym zapaleniem opłucnej i ropniakiem opłucnej.
Konieczny był drenaż opłucnej (3 tygodnie) a także laparoskopowa operacja rozcinania zrostów w opłucnej.

W wyniku tej choroby dziecku bardzo wykrzywił się kręgosłup. Przed chorobą miał prosty kręgosłup ale wystające łopatki w wyniku lekkiej wiotkości mięśni (wcześniak, hipotrofia, zamartwica wewnątrzmaciczna).
Chirurg zapewniał mnie, że po usunięciu drenażu kręgosłup sam się naprostuje w ciągu tygodnia. Jutro mija tydzień od usunięcia drenu a kręgosłup jak był krzywy tak jest.
Od dwóch dni przychodzą do synka rehabilitantki (2 razy dziennie) i ćwiczą z nim po kilkanaście minut (dziecko jest jeszcze osłabione).

Pytałam rehabilitantek czy ich zdaniem jest szansa że kręgosłup szybko się naprostuje. Nie były w stanie odpowiedzieć bo to młode dziewczyny i nie spotkały się z takim problemem jeszcze.

Szukałam w internecie informacji o skrzywieniu kręgosłupa po chorobach płuc ale nie znalazłam.

Czy ktoś spotkał się z czymś takim?
Czy rzeczywiście kręgosłup "sam się naprostuje" ?
dimedicus

Re: Skrzywienie kręgosłupa po wysiękowym zapaleniu płuc

Post autor: dimedicus »

Sonata78 pisze:Czy rzeczywiście kręgosłup "sam się naprostuje" ?
Na pewno nie sam,muszą być prowadzone ćwiczenia/rehabilitacja.Dziecko jest jeszcze młode i nie powinno być problemu z wyprostowaniem kręgosłupa.
Sonata78
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 24 lis 2016, o 21:47

Re: Skrzywienie kręgosłupa po wysiękowym zapaleniu płuc

Post autor: Sonata78 »

Dziękuję.
Syn nadal jest w szpitalu. Dwa razy dziennie ćwiczy z rehabilitantką i dodatkowo ze mną 1-2 razy.
Jest trochę lepiej z tym kręgosłupem ale nadal krzywy jest.
dimedicus

Re: Skrzywienie kręgosłupa po wysiękowym zapaleniu płuc

Post autor: dimedicus »

Proszę być cierpliwym,na uśnięcie wad trzeba kilka miesięcy.
Sonata78
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 24 lis 2016, o 21:47

Re: Skrzywienie kręgosłupa po wysiękowym zapaleniu płuc

Post autor: Sonata78 »

Witam

Po wyjściu ze szpitala (wyszedł na początku grudnia) syn miał w styczniu zajęcia rehabilitacyjne (ćwiczył też w domu według zaleceń rehabilitantek ze szpitala).
Mimo ćwiczeń kręgosłup jest krzywy. Trochę się wyprostował w porównaniu z tym co było w najgorszym momencie (pod koniec drenażu). Zrosty na opłucnej się odnowiły, są też zrosty opłucnej z przeponą.
Niestety ostatnie zdjęcia RTG wykazały skoliozę (przed chorobą płuca kręgosłup był zdrowy).

Na marzec ma skierowanie do szpitala w celu intensywnej rehabilitacji.
Nie nam szczegółów bo mąż był z synem u ortopedy a on nigdy nie wypyta.

Czy istnieje duże ryzyko, że bez ponownego rozcinania zrostów nie uda się naprostować kręgosłupa?
dimedicus

Re: Skrzywienie kręgosłupa po wysiękowym zapaleniu płuc

Post autor: dimedicus »

Aby jednoznacznie ocenić,konieczne jest poznanie całości, zdjęcia, nie mogę oceniać na odległość ,być może to przyczyna skoliozy torakogennej czy tylko po samej chorobie itd jednak nie wykluczam konieczności zabiegów.
Okres rehabilitacji trzeba wydłużyć nawet do kilku miesięcy
Sonata78
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 24 lis 2016, o 21:47

Re: Skrzywienie kręgosłupa po wysiękowym zapaleniu płuc

Post autor: Sonata78 »

Witam

Obecnie od 2 dni syn przebywa na ortopedii w DSK w Lublinie.
Ma zajęcia z rehabilitacji - sala gimnastyczna + basen.

Jeszcze nie miałam okazji porozmawiać z ortopedą, który go skierował na oddział.
Pierwszego dnia operował do południa (jest też chirurgiem) a drugiego sam miał jakieś badania.
Podczas dzisiejszego obchodu lekarze oglądali ten jego kręgosłup i aż się skrzywili (starzy, doświadczeni).
Stwierdzili, że koniecznie muszą zobaczyć wyniki badań. Nie miałam okazji później porozmawiać.
Chorobę płuc też miał leczoną w DSK więc mają wszystkie wyniki w systemie.

Może jutro uda mi się porozmawiać z lekarzem prowadzącym.
Na daną chwilę już się przestałam łudzić, że sama fizjoterapia przywróci kręgosłup do stanu przed choroby.
Od usunięcia drenażu minęły 4 miesiące. To jest już jego 3 seria fizjoterapii (pierwsza jeszcze na oddziale chorób płuc).
Ale myślę, że dobrze, że jest na oddziale ortopedii. Kilku lekarzy na raz może zapoznać się z jego przypadkiem. Może coś wspólnie uradzą.

dimedicus - nie mam jeszcze zgranego ostatniego zdjęcia RTG. Poprzednie były robione pod kątem choroby płuc i dla ortopedy są mało wartościowe. Obrazują jedynie jak kręgosłup stopniowo wykrzywiał się od założenia drenu a później po trochę prostował.
Płuco było całkowicie zapadnięte. Początkowo leczenie drenażem, nie przynosiło żadnej poprawy.
Dopiero rozcięcie zrostów pomogło mu się rozprężyć.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post