Komentarz dotyczących postępowania u chorych z guzkami płuc

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

Komentarz dotyczących postępowania u chorych z guzkami płuc

Post autor: Asystentka »

Komentarz dr Piotra Grzanki do podsumowania wytycznych BTS 2015 dotyczących postępowania u chorych z guzkami płuc

dr n. med. Piotr Grzanka
Dział Diagnostyki Obrazowej, Szpital Wojewódzki w Opolu

Jak cytować: Grzanka P.: Komentarz. W: Baldwin D.R.: Postępowanie u chorych z guzkami płuc według wytycznych British Thoracic Society 2015 – najważniejsze przesłania dla praktyki klinicznej. Med. Prakt. 2016; 11: e18–e19

Komentarz do artykułu: Postępowanie u chorych z guzkami płuc według wytycznych British Thoracic Society 2015

Liczba chorych, u których w tomografii komputerowej (TK) rozpoznaje się guzek płuca, stale się zwiększa. Zaletą przedstawianych wytycznych BTS jest między innymi czytelne wskazanie, które z tych zmian nie wymagają kontroli ze względu na znikome ryzyko złośliwości. Inne ważne zagadnienie to sposób wykonywania TK. Ustawa „Prawo atomowe” określa, że o sposobie wykonania badania decyduje radiolog, jednak odbywa się to w znacznej mierze na podstawie informacji na skierowaniu podanych w punkcie: „co badanie ma wyjaśnić?” Badania kontrolne guzka płuca powinny być wykonywane w sposób powtarzalny i nie należy „wplatać” pomiędzy kolejne spiralne, cienkowarstwowe TK takich badań jak TK o wysokiej rozdzielczości (TKWR; wg procedury wzorcowej – sekwencyjna [czyli warstwowa – przyp. red.]) czy TK wykonana standardowo, warstwami grubszymi, tj. 8 mm (wg procedury wzorcowej). W TKWR guzki, które znajdą się pomiędzy warstwami, pozostaną niezauważone. W innych przypadkach możemy uzyskać nierównikowy przekrój guzka i nie poznamy jego najdłuższej średnicy. W TK grubowarstwowej występuje zjawisko uśrednienia gęstości, które powoduje, że niewielki guzek całkowicie lity (<8 mm) może być mylnie sklasyfikowany jako guzek częściowo lity albo granica większego całkowicie litego guzka może być mylnie oceniona jako komponent typu mlecznego szkła.

Powyższe uwagi są jedynie wybranymi przykładami dotyczącymi styku kompetencji radiologa i klinicysty. W tym miejscu powinna występować świadoma współpraca, a jeśli to konieczne – również wzajemne konsultacje.

Podam dwa przykłady:
1) w opisie TK radiolog zaleca kontrolne badanie guzka 9 mm o ostrym zarysie i trójgraniastym kształcie, który jest położony w okolicy szczeliny międzypłatowej. Wiemy, że takie postępowanie nie ma sensu, a klinicysta zostaje tutaj postawiony w bardzo niewygodnej sytuacji, ponieważ w oczach pacjenta w grę wchodzi zignorowanie zaleceń specjalisty
2) specjalista kierujący do TK chorego z wcześniej stwierdzonym guzkiem płuca pisze na skierowaniu: „Badanie kontrolne”. Jeżeli radiolog nie dysponuje innymi informacjami, przeprowadzi w takiej sytuacji badanie standardowe i ocena zmian guzkowych może być niemiarodajna. U chorego z guzkiem płuca konieczne jest więc często postępowanie interdyscyplinarne, w którym klinicysta, radiolog, chirurg i patomorfolog świadomie współpracują dzięki znajomości wyników aktualnych badań i wynikających z nich wytycznych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post