Wpływ furoinianu flutykazonu i wilanterolu na zaostrzenia PO

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

Wpływ furoinianu flutykazonu i wilanterolu na zaostrzenia PO

Post autor: Asystentka »

Wpływ furoinianu flutykazonu i wilanterolu na zaostrzenia POChP u chorych z umiarkowanie nasiloną obturacją oskrzeli

Wykazano, że wziewne glikokortykosteroidy zmniejszają ryzyko zaostrzeń u chorych z umiarkowaną lub ciężką POChP. W omawianym badaniu oceniano wpływ łącznego stosowania glikokortykosteroidu wziewnego i długo działającego leku rozkurczające oskrzela na ryzyko zaostrzeń u pacjentów z umiarkowanie nasiloną obturacją oskrzeli.

Do badania kwalifikowano chorych na POChP z FEV1 pomiędzy 50 a 70%, z wynikiem co najmniej 2 w skali nasilenia duszności mMRC oraz ze zwiększonym ryzykiem choroby sercowo-naczyniowej lub rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową.

Było to badanie z randomizacją, prowadzone metodą podwójnie ślepej próby w ponad 1000 ośrodków w 43 krajach. Chorych losowo przydzielono do grup, w których stosowano:
- furoinian flutykazonu (100 µg) i wilanterol (25 µg)
- furoinian flutykazonu (100 µg)
- wilanterol (25 µg)
- placebo.

Omawiane badanie było dodatkową analizą badania SUMMIT, którego najważniejsze wyniki opublikowano już wcześniej.1 W badaniu wzięło udział 16 485 pacjentów, średni wiek chorych wynosił 65 lat, średnia FEV1 po podaniu leku rozkurczającego oskrzela 60% wartości należnej, a u 39% chorych wystąpiło co najmniej jedno zaostrzenie POChP w ostatnim roku przed włączeniem do badania.

W porównaniu z placebo w grupie przyjmującej leczenie skojarzone stwierdzono zmniejszenie ryzyka umiarkowanych lub ciężkich zaostrzeń POChP o 29% (95% CI: 23–35, p <0,001). Ten korzystny efekt zaobserwowano niezależnie od tego, czy u chorych stwierdzono w wywiadzie zaostrzenie w ostatnim roku przed włączeniem do badania. Wpływ leczenia był również podobny, niezależnie od tego, czy wyjściowa FEV1 była <60% czy >60% wn. Ponadto w grupie przyjmującej leczenie skojarzone stwierdzono znamienne zmniejszenie ryzyka zaostrzeń w porównaniu z grupami przyjmującym sam furoinian flutykazonu albo wilanterol. W grupach przyjmujących sam furoinian flutykazonu albo sam wilanterol również stwierdzono znamienne zmniejszenie ryzyka zaostrzeń w porównaniu z placebo.
Opracował: dr n. med. Filip Mejza
Omówienie badania: Martinez F.J., Vestbo J,. Anderson J.A. i wsp.: Effect of fluticasone furoate and vilanterol on exacerbations of chronic obstructive pulmonary disease in patients with moderate airflow obstruction. Am. J. Respir. Crit. Care Med. 2017; 195: 881–888
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post