Samokontrola, czyli na co należy zwrócić uwagę przy pomiarze

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

Samokontrola, czyli na co należy zwrócić uwagę przy pomiarze

Post autor: Asystentka »

Samokontrola, czyli na co należy zwrócić uwagę przy pomiarze stężenia glukozy we krwi za pomocą glukometru
Dr n. med. Barbara Katra
Klinika Chorób Metabolicznych UJ Collegium Medicum, Kraków
Samokontrola, czyli na co należy zwrócić uwagę przy pomiarze stężenia glukozy we krwi za pomocą glukometru
1. Do nakłuwania palców stosuje się zwykle dołączone do glukometrów przez producenta nakłuwacze, dzięki którym kłucie jest prawie bezbolesne.
2. Każdy nakłuwacz zawiera swój rodzaj igieł, kupuje się je bez recepty w aptece.
3. Igłę w nakłuwaczu należy zmieniać po każdym nakłuciu.
4. Nakłuwacz jest przeznaczony tylko dla jednej osoby, nie wolno go stosować u innych osób, ponieważ zachodzi ryzyko przeniesienia zakażeń drogą krwi.
5. Przed nakłuciem palca dłonie należy umyć starannie wodą i mydłem, najlepiej w ciepłej wodzie celem ogrzania, aby łatwiej uzyskać odpowiednio dużą kroplę krwi. Po umyciu dłonie należy dokładnie wytrzeć do sucha.
6. Przed nakłuciem palca nie przeciera się jego powierzchni środkiem dezynfekującym.
7. Do pozyskiwania kropli krwi nakłuwa się boczne strony opuszek III, IV lub V palca obu dłoni. Zwykle nie pobiera się krwi do badania z palca wskazującego i kciuka (w razie takiej konieczności należy pobierać krew z ręki niedominującej).
8. W obecnie używanych glukometrach kropla potrzebna do pomiaru glukozy jest mała, jeżeli jednak jest zbyt mała, nie należy jej wyciskać z opuszki palca, ponieważ wyciskany jest również płyn tkankowy, w którym stężenie glukozy jest większe i może to zafałszować pomiar.
9. Jeżeli kropla jest zbyt mała należy:
a. sprawdzić, czy głębokość ukłucia nastawiona w nakłuwaczy nie jest zbyt mała
b. sprawdzić, czy dłonie są odpowiednio ogrzane
c. opuścić dłoń i masować rękę od ramienia do dłoni.
10. Wieloletnie nakłuwanie opuszek palców nie powoduje utraty uczucia bólu czy dotyku, jedynie osłabieniu może ulec uczucie nacisku.
11. Jeżeli nie ma możliwości pobrania krwi do badania z opuszek palców, można nakłuć płatek ucha. Niektóre glukometry mają specjalną plastikową nakładkę, dzięki której można pobrać krew do badania z tzw. alternatywnych miejsc, takich jak: kłąb kciuka, przedramię, udo, powierzchnia brzucha.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post